Donald Trump elmondta, kié lehet a Krím-félsziget a háború után
2025. április 28. 17:23
Trump szerint Zelenszkij a békemegállapodás részeként átadhatja a Krím-félszigetet Oroszországnak, Marco Rubio külügyminiszter pedig nyomatékosította azt a kijelentését, hogy Washington kivonulhat a béketárgyalásokról, ha rövidesen nem születik megállapodás. Donald Trump a harcok beszüntetésére sürgette Vlagyimir Putyin orosz elnököt vasárnap, valamint arra tett utalást az amerikai elnök, hogy Zelenszkij átadhatja a Krím-félszigetet Oroszországnak – írja a Reuters. Helyi idő szerint még vasárnap nyilatkozott újságíróknak az amerikai elnök, akit Volodimir Zelenszkijjel folytatott vatikáni megbeszéléséről kérdezték.
Trump szerint jól haladtak a személyes, rendkívüli megbeszélésen szombaton, kérdezték arról is, hogy Zelenszkij feladhatja-e a Krím-félszigetet. „Nos, azt hiszem, igen. Nézze, a Krím 12 évvel ezelőtt volt” – válaszolta Trump, aki szerint a Krím orosz kézre kerülése Joe Biden és Barack Obama felelőssége, mivel hivatalban lévő elnökökként nem tudták megakadályozni a félsziget orosz megszállását. Zelenszkij hozzáállásáról azt mondta az amerikai elnök: nyugodtabbnak láttam.
„Szerintem, érti az összképet és azt gondolom, hogy szeretne megállapodni.” – fogalmazott, majd arról is beszélt: „Ez Biden háborúja.” „Nem Trump háborúja. Én azért vagyok itt, hogy megoldjam ezt a problémát. A probléma pedig az, hogy nagyon sok ember halt meg eddig” – mondta Trump. Mindeközben Marco Rubio amerikai külügyminisztert egy vasárnapi interjúban szembesítették azzal a kijelentésével, miszerint az Egyesült Államok kihátrálhat a béketárgyalások mögül, ha rövidesen nem születik megállapodás. Rubio nyomatékosította korábbi kijelentését: „Hamarosan meg kell történnie [a megállapodásnak – a szerk.].
Nem fordíthatunk továbbra is időt és erőforrásokat erre az erőfeszítésre, ha nem fog megvalósulni.” Éles ellentétben áll egymással az amerikai és az európai megközelítés a több mint három éve tartó háború lezárásával kapcsolatban. Az amerikaiak arra törekednek, hogy a tűzszünet előfeltételeként ismerjék el az ukránok a Moszkva által ellenőrzött területek feletti orosz fennhatóságot, míg az európaiak a területi rendezéssel csak a tűzszünet után szeretnének foglalkozni – emlékeztetett ezzel kapcsolatban a Reuters.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Ezennel felszólítom a döntő játékosokat az Európai Unión belül, hogy hallgassanak meg minket és ne tegyenek olyan lépéseket, amelyek az EU likvidálásához vezetnének. A vétójog megszűntetése az Európai Unió megszűnéséhez vezető lépés lenne. Erről száz százalékig meg vagyok győződve" - jelentette ki Robert Fico.
Újabb feljelentés érkezett Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke ellen, ezúttal személyes adattal való visszaélés és kényszerítés gyanújával. A politikust azzal vádolják, hogy fenyegető hangnemben lépett fel a Magyar Nemzeti Bank egyik női munkatársával szemben egy magántelefonon kezdeményezett hívás során.
A miniszterelnök a Szakma Sztár Fesztivál megnyitóján hangsúlyozta, Ukrajna uniós csatlakozásának kérdése „eldönti, hogy milyen lesz az önök következő húsz éve”, és arra figyelmeztetett, hogy milliószám érkező ukrán munkások veszélyeztethetik a magyar munkahelyeket és béreket.