Friedrich Merz: világossá kell tenni, hogy Európa Ukrajna oldalán áll
2025. május 9. 13:39
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán - jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
Friedrich Merz megválasztását követő első brüsszeli útjának délelőttjén Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, António Costával, az Európai Tanács elnökével, valamint Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével folytatott megbeszéléseket.
"Európa Ukrajna oldalán áll és örömmel látom, hogy az egész Európai Unióban, egy-két kivételtől eltekintve, ez a helyzet" - fogalmazott az új német kancellár.
Kijelentette:
"határozottan kiállok Ukrajna és Ukrajna ügye mellett. Mindent megteszünk, hogy a lehető leggyorsabban véget vessünk a háborúnak, de ezt csak Ukrajnával együtt érhetjük el".
Közölte, támogatja a 30 napos tűzszünetre vonatkozó terveket. A német kormány úgy véli, hogy a tűzszünet a helyes út. Oroszország kénytelen lesz beleegyezni egy hosszabb tűzszünetbe, mely megteremti a valódi béketervhez szükséges teret.
Elmondta, együttműködik majd európai partnereivel Ukrajna további támogatása érdekében, hogy az ország hatékonyan meg tudja védeni magát, valamint, hogy továbbra is nyomást gyakoroljanak Oroszországra.
"Felszólítjuk Oroszországot, hogy induljon el a tartós béke felé vezető úton. Ha ez nem történik meg, nem fogunk habozni, hogy fokozzuk a szankciós nyomást" - fogalmazott.
Az európaiaknak nemcsak többet kell tenniük Ukrajnáért, hanem fel kell töltenünk készleteiket és meg kell erősíteniük a védelmi kapacitásaikat - jelentette ki.
"A jelenlegi fejlemények ismeretében egyesítenünk kell erőinket az európai védelmi ipar kiépítése terén. Szükségünk van a védelmi rendszereink egyszerűsítésére, és többet kell tennünk a védelmi és biztonsági finanszírozás tekintetében" - fogalmazott.
Az új német kancellár fontosnak nevezte továbbá az illegális migráció korlátozását, majd közölte: a német kormány nem hirdetett nemzeti vészhelyzetet, de fokozni fogja a határellenőrzéseket az európai joggal összhangban.
Leszögezte ugyanakkor: Németország bevándorlóország. Németországnak szüksége van a bevándorlókra a munkaerőpiacára, ezért a bevándorlást erősíteni és támogatni kívánja. Nem akarja ugyanakkor, hogy a bevándorlás illegális formában történjen és azt, hogy megterhelje a szociális rendszereket.
Végezetül kijelentette: mindenkinek bíznia kell Németországban. Mindenkinek tudnia kell, hogy számíthat Németországra és az új német kormányra - tette hozzá az új német kancellár.
Ursula von der Leyen a sajtótájékoztatón azt mondta: Európa ma vonzóbb, mint valaha, országok a világ minden tájáról együtt kívánnak dolgozni az EU-val. Az uniónak jelenleg 76 kereskedelmi megállapodása van, "örömmel számolnánk közéjük az Egyesült Államokat is" - mondta. E tekintetben megjegyezte: az EU készen áll az ipari termékekre kivetett vámok eltörlésére.
Fontosnak nevezte továbbá, hogy orosz-ukrán fronton harcoló felek elfogadják és végrehajtsák a javasolt 30 napos tűzszünetet. Kijelentette: Ukrajnát erős pozícióba kell juttatni, ami magában foglalja a további gazdasági, katonai és politikai támogatást.
"Hangsúlyozzuk, hogy igazságos és tartós békét akarunk elérni" - fogalmazott.
Végezetül közölte: a migráció közös európai kihívás, ami közös európai megoldást igényel. Fontosnak nevezte a menekültügyi és migrációs paktum megvalósítását, aminek végrehajtására - mint közölte - az uniós testület további 3 milliárd eurót biztosít.
Hangsúlyozta továbbá a szomszédos országokkal, valamint a migráció kiinduló országaival ápolt partnerségek megerősítését, a gyorsabb menedékjogi eljárások lefolytatásának, valamint az uniós maradásra jogosulatlanok visszaküldésének fontosságát.
"Bebizonyítottuk, hogy együtt le tudjuk győzni az illegális migráció kihívását. Ezt továbbra is meg tudjuk tenni, ha kéz a kézben dolgozunk, teljes mértékben tiszteletben tartva a közösen elfogadott jogszabályokat" - tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.
Roberta Metsola a sajtóértekezletén leszögezte: Ukrajna uniós támogatásának folytatódnia kell, erősnek, kiszámíthatónak, fenttarthatónak kell lennie a hosszantartó béke elérése érdekében.
A migrációval kapcsolatban azt mondta: a kihívással egyetlen ország sem képes és nem szabad egyedül megküzdenie. A megoldásnak európainak kell lennie, ami hordozza a közös értékeket, ugyanakkor határozottnak azokkal szemben, akiknek nincs joguk belépni, illetve az unió területén maradni - húzta alá.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.