„A cenzúra nem szabadság” – ismét nekiment az amerikai külügyminisztérium az EU-nak
2025. július 23. 11:42
Az Egyesült Államok az utóbbi időben többször is bírálta az Európai Uniót a közösségi médiaszabályzattal kapcsolatos törvénye miatt, amely a külügyminisztérium keddi megnyilvánulásával újabb fejezetéhez érkezett. „Orwelli cenzúra”– eképp minősítette az Egyesült Államok külügyminisztériuma az Európai Unió azon módszerét, amely a közösségi média és más online platformok szabályozásával kapcsolatos. A külügyi tárca kedden szintén a közösségi médiában közzétett bejegyzésében – egyelőre jelentősebb konkrétumok megemlítése nélkül – arról írt, hogy Európában emberek ezreit ítélik el, pusztán csak azért, mert kritikával illetik saját kormányukat – számolt be a Politico.
A lap cikkében azt írja, hogy J.D. Vance amerikai alelnök már az év elején is hasonlóról beszélt a müncheni biztonsági konferencián, amikor kijelentette: Európa távolodik néhány alapvető értékétől. A külügyi tárca az ominózus közleményében úgy fogalmazott: „Ez az orwelli üzenet nem fogja becsapni az Egyesült Államokat. A cenzúra nem szabadság.” Az amerikai külügyminisztérium állásfoglalása a Politico szerint az Európai Unió technológiai és közösségi médiaszabályzatához kapcsolódik (DSA), ami a tárca szerint „csak az európai vezetőket védi a saját népüktől.”
A lap egyúttal arra is emlékeztetett, hogy a 2022-ben hatályba lépett DSA alapján több amerikai közösségi médiacég, így a Meta és az X is jogi lépéseket tett. Mindeközben az amerikai hatóságok egyre gyakrabban vizsgálják át az országba belépni kívánó külföldiek, például diákok, közösségi médiában közzétett bejegyzéseit. A külügyminisztérium ezzel összefüggésben arra utasította az amerikai konzuli tisztviselőket, hogy legyenek résen „az Egyesült Államok polgáraival, kultúrájával, kormányával, intézményeivel vagy alapelveivel szembeni ellenségességre utaló jelek” miatt.
A Politico összeállításában emlékeztetett, hogy a külügyminisztérium mostani megnyilvánulása nem előzmény nélküli, és az uniós tartalommérséklési szabályokkal szembeni kritika folytatásának tűnik. Idén márciusban ugyanis Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság elnöke a barcelonai Mobil Világkongresszuson elmondott beszédében kijelentette, hogy az európai szabályozás veszélyezteti a szólásszabadságot. Mindezek mellett Marco Rubio amerikai külügyminiszter májusban egy új vízumkorlátozási politikát jelentett be, amely az amerikaiak online posztjainak cenzúrázásában bűnrészes külföldi tisztviselők ellen irányul. A politikus ezzel összefüggően Latin-Amerikát és Európát emelte ki.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Főképp két téma, az önkormányzatiság és az önkormányzatok pénzügyi finanszírozása mentén zajlott szerda délután Tusványoson egy izgalmas vita. Latorcai Csabával, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárával a beszélgetés után készítettünk interjút.
Mi mindig a magyar gazdák oldalán állunk és megvédjük az érdekeiket – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán szerdán készült videójában.