Az áldozatok véréből erős közösség sarjadt
Istensegíts, Fogadjisten, Hadikfalva, Andrásfalva és Józseffalva nemcsak az elmenekült székelyek által alapított falvak, hanem menedékek is voltak nehéz időkben. Potápi Árpád János.emlékeztetnek arra, hogy olyan otthont kell teremteni, ahol meg tudjuk őrizni, védeni önmagunk és őseink értékeit.
Utoljára frissítve: 2024. január 7. 22:21
2024. január 7. 15:40

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédet mond a madéfalvi veszedelem 260. évfordulóján tartott megemlékezésen a vérengzés emlékére állított Siculicidium emlékműnél a székelyföldi Madéfalván 2024. január 7-én. A Siculicidium a madéfalvi veszedelem latin neve, jelentése székelygyilkosság. MTI/Veres Nándor

A madéfalvi áldozatok véréből erős, ellenálló közösség sarjadt: azok is megerősödtek, akik a Székelyföldön maradtak, és a bukovinai székelyek is mindvégig megőrizték a szívós kitartást, a magyarsághoz és a hithez való ragaszkodást a száműzetésben, és továbbadták nemzedékről nemzedékre - jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára vasárnap Madéfalván.

Potápi Árpád János székelyek, bukovinai székelyek, csángók, erdélyi és magyarországi magyarok körében emlékezett a Siculicidium emlékműnél a madéfalvi veszedelemre a véres történelmi esemény 260. évfordulóján.
   
Emlékeztetett: személyes, családi és közösségi okai is vannak az évente ismétlődő közös emlékezésnek a székelyföldi településen. "Közösségi szinten is fontos nekünk, székelyeknek ez a nap, hiszen nem csak a vérengzést jelenti számunkra 1764. január 7., hanem egy új magyar népcsoport, a bukovinai székelység megszületésének napját is" - fogalmazott.

Résztvevők a madéfalvi veszedelem 260. évfordulóján a vérengzés emlékére a Szent Anna tiszteletére felszentelt Siculicidium kápolnában tartott szentmise után vonulnak a megemlékezésre a Siculicidium emlékműhöz a székelyföldi Madéfalván 2024. január 7-én. A Siculicidium a madéfalvi veszedelem latin neve, jelentése székelygyilkosság. MTI/Veres Nándor   

Rámutatott: Istensegíts, Fogadjisten, Hadikfalva, Andrásfalva és Józseffalva nemcsak az elmenekült székelyek által alapított falvak, hanem menedékek is voltak nehéz időkben. Emlékeztetnek arra, hogy olyan otthont kell teremteni, ahol meg tudjuk őrizni, védeni önmagunk és őseink értékeit, és arra is, hogy a veszteségek közepette is erősíteni kell az összetartozást, támogatni kell egymást.
   
Potápi Árpád János szerint az 1764. január 7-i eseményeket történeti környezetükben kell látni. Látni kell a Habsburgok kétségbeesett törekvését erdélyi hatalmuk megerősítésére, a bécsi udvar gőgjét és az alkalmatlan vezetőket, Adolf von Buccow tábornokot és Siskovics József táborszernagyot.
   
Hangsúlyozta: a Madéfalván gyülekező székelyek nem akartak mást, mint szokásaik tiszteletben tartását, családjaik biztonságát, nemzetük függetlenségét, szabadságát, akárcsak az előző és következő évszázadok szabadságküzdelmeinek vezetői.
   
"Ma is gyengítenék nemzeti közösségeink ősi jogait, szokásait. Ma is vannak új birodalmi törekvések, melyek felülírnák értékrendünket, életmódunkat" - mondta, intve az emlékezőket, ne féljenek állhatatosak maradni őseik értékrendjének védelmében.
   
Emlékeztetett: 2024-ben Romániában négy választás lesz, a legszélesebb körű összefogásra van szükség ahhoz, hogy a magyar közösség meg tudja tartani a kivívott eredményeket. "Nincs más járható út előttünk: a nemzeti és etnikai alapú politizálásnak nincs alternatívája" - húzta alá.
   
Tánczos Barna szenátor Kelemen Hunor RMDSZ-elnök üzenetét adta át, és a román parlament év végi botrányos ülésére emlékeztetett, amikor a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselői a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez tartozó kollégáik arcába üvöltötték: "Székelyföld nem létezik".
   
Hangsúlyozta: a székelység megmaradásért folytatott harcnak szerves része az ellenség ismerete, fel kell ismerni napjaink Siskovics tábornagyait, látni kell, "hogyan ágyúzzák" Madéfalvát, Csíkot, Székelyföldet, az erdélyi magyarokat.
   
Mint kifejtette: a "mai Siskovicsok" azért táplálják a "Székelyföld nem létezik"-monstrumot, mert egy nem létező Székelyföldön nem élhetnek székelyek, egy nem létező székely nemzetnek nem lehetnek elvárásai, céljai, székely zászlója, himnusza, anyanyelve, kulturális intézményei. Nem kérheti, hogy egy esetleges közigazgatási újraszervezéskor legyenek tekintettel Székelyföld történelmi múltjára - mondta.
   
Tánczos szerint ma "soviniszta üzenetekkel ágyúzzák" Székelyföldet, tudatosan fals székelység-képet alakítanak ki Romániában.
   
"A történelmünket nem vitathatja el senki" - nyomatékosította a szenátor, aki szerint ahogy ebben az évszázadok folyamán mások sem, úgy a "mai Siskovicsok" sem fognak sikerrel járni. Hangsúlyozta: 2024-ben erőt kell felmutatni, hogy ne győzhessenek.
   
Hajdu Gábor parlamenti képviselő a székelyek szabadságjogaira emlékeztetett, rámutatva, hogy "székelynek lenni többet és mást jelentett, mint a nemzeti hovatartozás, külön státus volt". Kijelentette: január 7. a székelyek szabadságjogainak napja, mely a jövőről is szól. A cél, hogy a székelyek hagyományaikat, kultúrájukat megőrizve békében és jólétben, államalapító nemzethez méltó önállósággal élhessenek szülőföldjükön - mondta.
   
Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere külön köszöntötte a bukovinai székelyek közel 150 tagú küldöttségét, és arról beszélt, hogy a székelyek őseik szabadság utáni vágyát hordozzák magukban. "Nekünk az önrendelkezés, a közösségszervezés, a helyi döntéshozatal fogalma nem valamilyen divat, nekünk ez több évszázados emberi küldetés, mondhatni székely hivatás" - jelentette ki.
   
Rámutatott: napjainkban "a bécsi udvar nagyobb lett, brüsszeli székhellyel működik", és továbbra is határvédelemmel próbálja megszabni, kik és hányan jöjjenek kívülről Európa területére, miközben az Európai Unió keleti országainak csak határellenőrzés által biztosít átjárást.
   
"El kell mondanunk, hogy ez nem egyenjogúság, ez nem azonos bánásmód, ez nincs rendjén" - mondta. Hozzátette: mivel ez székely ügy is, a székelyeknek képviselőket kell küldeniük Brüsszelbe és Bukarestbe egyaránt.
   
Madéfalva önkormányzata többnapos rendezvénysorozattal emlékezett a madéfalvi veszedelem 260. évfordulójára. Az ünnepség előtt a Siculicidium kápolnában tartottak szentmisét, melyet Tamás József nyugalmazott segédpüspök celebrált. Délután a székelyföldi településen tartják a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének ünnepi gyűlését.
   
1764. január 7-én a császári csapatok több száz, a határőrsorozás ellen Madéfalván egybegyűlt, tiltakozó székelyt mészároltak le. Ezután indult meg a székelyek tömeges kivándorlása Moldvába, ahol a csángók adtak nekik menedéket.

 

Őseink álhatatossága

 

Őseink állhatatossága ma is példamutatásként szolgál, az, ahogy ők a saját józan érdekeik mellett kiálltak, ahogy nem hajtottak fejet az idegen akarat előtt, a 21. században is követendő példa számunkra - mondta a nemzetpolitikáért felelős államtitkár vasárnap este Marosvásárhelyen.

Potápi Árpád János a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) rendezvényén vett részt a Kultúrpalotában, ahol a madéfalvi veszedelem hőseire emlékeztek a véres történelmi esemény 260. évfordulóján.
   
Beszédében rámutatott: ahogy 1764. január 7-én, napjainkban is vannak "olyan gőgös újítók, akik minden emberi józansággal szemben akarják érvényesíteni a terveket". Közös felelősség ellenállni, megtartani őseink állhatatosságát, hitét, a nemzethez való ragaszkodását - mondta.
   
Az államtitkár emlékeztetett: maga is székely, annak a közösségnek a tagja, melyet családi történelme révén személyesen érintett a madéfalvi népirtás. Ősei bukovinai székelyek, és nagyszülei sokat meséltek ennek a közösségnek az életéről - mondta, hozzátéve, hogy felmenői a 20. században Bonyhádon találtak otthonra.
   
Beszédében felidézte az 1764. január 7-i véres eseményeket, rámutatva, hogy "a birodalmi gőg" férfiak, nők és gyermekek halálát okozta, de a székelyek szabadságszeretetével és hagyománytiszteletével szemben tehetetlen volt.
   
Aláhúzta: a hagyományok tisztelete nem bezárkózást vagy elzárkózást jelent a külső hatásoktól, hiszen a székely befogadó, beilleszkedő és szerethető nép. "De a befogadás és a beilleszkedés soha nem jelentette, ma sem jelentheti önmagunknak a feladását" - mondta az államtitkár.
   
Kitért arra, hogy 2024 az együttműködő nemzet éve a nemzetpolitikában, és hangsúlyozta, hogy az erdélyi, romániai választások tekintetében is annak kell lennie. "A magyar képviselet tekintetében összefogásra van szükség. A politikai képviselet segít megtartani minden más intézményrendszert. Ez szükséges ahhoz, hogy a nemzeti érdekérvényesítés minden szinten megvalósuljon" - húzta alá, és kérte az SZNT tagjait: támogassák a nemzeti összefogást Erdélyben.
   
Izsák Balázs, az SZNT elnöke kifejtette: a madéfalvi veszedelem a jövőbeli feladatokra figyelmeztet. Bejelentette: az SZNT elkezdi az előkészületeket a március 10-i Székely szabadság napjára, ahol hatékonyan fel kell lépni a tervezett romániai közigazgatási átszervezés ellen.
   
A madéfalvi veszedelemre emlékeztetve rámutatott: 1762-1763 a székely nemzeti ellenállás évei voltak, mivel Mária Terézia birodalomszervező tervei a székelység életformáját akarták felforgatni. "Ha megfosztják a kultúrájától, a hagyományaitól, ezzel a székely közösség szűnik meg. Nem kiváltságokért küzdöttek ebben a két évben, hanem az életükért. A székely nép létéért" - fogalmazott.
   
Elmondta, a román hatalom ma a székely megyéket akarja beolvasztani nagyobb román többségű régióba, tehát ugyanaz a tét. "A székelység létezésének megmaradt területi kereteit akarják felszámolni" - fejtette ki.
   
Hangsúlyozta, "a székely a jog népe", akkor is, ma is a jog eszközeivel próbál harcolni. Emlékeztetett a 2013-as székely menetelésre, és hangsúlyozta, hogy most is erőt kell felmutatni. "Mert, ha valaki meg akarja törni a székelyek hagyományát, a szokásait, a nyelvét, kultúráját, a közösség életét töri meg. Én bízom abban, hogy mi mindannyian tudatában vagyunk ennek" - mondta Izsák Balázs mindenkit arra biztatva, vegyen részt a március 10-i eseményen.
   
A marosvásárhelyi rendezvényen Ötvös József nyugalmazott református lelkész mondott áldást. A beszédeket a Maros Művészegyüttes előadása és Kilyén Ilka színművész fellépése követte.
   
1764. január 7-én a császári csapatok több száz, a határőrsorozás ellen Madéfalván egybegyűlt, tiltakozó székelyt mészároltak le. Ezután indult meg a székelyek tömeges kivándorlása Moldvába, ahol a csángók adtak nekik menedéket.
 

 

MTI
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • Bűnözők a törvényhozásban
    Sajnos a brüsszeli garnitúra is alvilági jegyeket mutat. Évekkel ezelőtt egy ciprusi politkusnőnek hatalmas összeg jelent meg a bankszámláján. Lebukott, de azóta is az Európai Bizottságban ül. Egy görög európai parlamenti tagot pedig a belga rendőrség hosszú ideig lakat alatt tartott, mert döbbenetesen nagy korrupciós botrányban lebukott. A felsőbb garnitúra elérte, hogy kiengedjék, visszament az Európai Parlamentbe, és szavazott is.
  • Választás – a háború vagy a béke között
    Brüsszel támogatja a háborút. De a többség minden háborúban szenved. És ha ez a többség most Európa-szerte felemeli a szavát, akkor még elkerülhető a legrosszabb. Ez június 9-e tétje. Ez a választás döntő hatással lesz a háború vagy béke kérdésére - foglalta össze Orbán Viktor.
  • Megújult a csurgói Csokonai Közösségi Ház
    Latorcai Csaba közölte, a választás legfontosabb tétje, hogy béke, vagy háború lesz a kontinensen, a migrációpárti, vagy a bevándorlásellenes erők kerülnek többségbe, illetve az, hogy "megvédjük családjainkat és gyermekeinket a káros, identitászavaros és tudománytalan genderideológiától, annak erőszakos terjesztőitől".
  • Az MNB telefonszámait is klónozzák a kibercsalók
    A csalók az állítólagos „támadás” elhárítására állításuk szerint biztonságba helyeznék az áldozatok pénzét. Ehhez bizalmas banki adatait kérik el (például: bankkártyaszám, lejárat, cvc kód, PIN kód; internet- vagy mobilbanki jelszavak és megerősítő kódok); vagy megpróbálják rávenni az áldozatot, hogy utalja át „biztonságos” – valójában a csalók által kezelt – számlára a pénzét.
MTI Hírfelhasználó