Innovációs fordulat előtt
A tehetségtelen EU-politikusok miatt Európa egésze 8 százalékot visszaesett versenyképességben, elhaladnak mellette a keleti országok, elhalad mellette az Egyesült Államok.
2024. július 26. 13:50

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter (b), Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere (b2), Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, az ITK-Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója (k), Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora (j2) és Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója, moderátor (j) a Versenyképesség és innováció címmel rendezett pódiumbeszélgetésen a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban (Tusványos) az erdélyi Tusnádfürdőn 2024. július 26-án. MTI/Veres Nándor

A társadalom és a gazdaság valós kihívásaira választ adó kutatásokra, innovációs fordulatra van szükség a globális szereplőkkel folytatott versenyben - jelentette ki Hankó Balázs pénteken Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen, a Versenyképesség és innováció címmel rendezett pódiumbeszélgetésen

A kulturális és innovációs miniszer beszámolt arról, hogy Magyarország európai innovátorrá vált, 2,5 százalékkal nőtt az innovációs teljesítménye, míg Európa egésze 8 százalékot visszaesett versenyképességben, elhaladnak mellette a keleti országok, elhalad mellette az Egyesült Államok.

"Mi három fókuszterület köré szervezzük az innovációnkat: az egészséges élet és az energiakérdések, az agrárium kérdései, illetve a digitalizáció köré" - jelentette ki a tárcavezető.
   
Kifejtette: a magyar innovációt, felsőoktatási rendszert a versenyképesség, az értékek iránti elkötelezettség és identitáserősítő jellege teszi vonzóvá - erről szól a magyar egyetemi modell, a megújult magyar innováció, a Neumann János Program. Immár 12 magyar egyetem tartozik a legjobb 500 közé a világon, a Debreceni Egyetem a világ legjobb 2 százalékában foglal helyet - mutatott rá.
   
A magyar felsőoktatási rendszer és a szakképzés a gyakorlati tudásra és a munkaerőpiaci igényekre helyezi a hangsúlyt, és az a célja, hogy hivatást, szakmát adjon a fiataloknak, amellyel értéket tudjanak teremteni. Hozzátette: az általa vezetett tárcának Kárpát-medencei felelőssége van az innovációban, a teljes Kárpát-medencei magyar felsőoktatást kívánja erősíteni.
   
Papp László, Debrecen polgármestere arról beszélt, hogy a város fejlődése elválaszthatatlan a Debreceni Egyetem fejlesztésétől, hiszen "tudás és oktatás nélkül innoválni nem lehet, a gazdasági fejlődés sem lesz olyan hatékony". Mint mondta, Debrecenben az utóbbi évtizedben a bejelentett működőtőke beáramlás nagyságrendje meghaladta az 5000 milliárd forintot.
   
Kossa György, a Gróf Tisza István Egyetemért Alapítvány elnöke, az ITK-Holding vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy a város és az egyetem a "test és lélek". Úgy értékelte: Magyarország kormánya rendkívül jó döntést hozott, amikor modellt váltott, lehetővé téve, hogy helyben szülessenek meg a térség fejlődését szolgáló döntések, legyen szó akár a kiművelt emberfők képzéséről, akár innovációról.
   
Szerinte így vált lehetővé, hogy mára a Debreceni Egyetem az ország egyik legnagyobb egyeteme lett, 48 ezer egyetemi polgárral, közel egymilliárd eurós árbevétellel. Hozzátette: a Debreceni Egyetemnek a legnagyobb az innovációs bevétele, csak gyógyszerfejlesztésből kétmilliárd forint.
   
Kovács Levente , az Óbudai Egyetem rektora az adminisztráció és innováció közötti ellentétet emelte ki. Rámutatott: míg Magyarországon a versenyképes társadalom építése, a gyors innováció a cél, az Európai Unió milliárdokat költ az újítást többnyire akadályozó adminisztrációra. Példaként a mesterséges intelligencia szerinte elsietett szabályozását hozta fel.
   
A rektor szerint a magyar modell azért jó, mert megengedte az egyetemeknek, hogy saját maguk kezdeményezzék és építsék ki fejlesztési irányaikat. Mint mondta: ez tette lehetővé, hogy az Óbudai Egyetem Magyarország második legnagyobb műszaki felsőoktatási intézményévé váljon, így ma már Magyarországon minden harmadik fiatal mérnökhallgató az Óbudai Egyetem padjaiból kerül ki.
 

MTI
  • A platószónok gyógyszere elgurult, ege elborult
    A magyarok felhőtlenül ünnepelhették első királyukat, és a több mint egy évezrede fennálló államukat.
  • Elcelebesedett olimpia
    Az olimpia az emberiség egyik nagy közös ünnepe, s noha mindig voltak benne kisebb-nagyobb szennyeződések, sokat segíthet abban, hogy a sportvilág napról napra belenevessen a celebnyomulás otromba ábrázatába.
  • A kormány támogatja a bortermelőket
    Latorcai Csaba kiemelte, 30 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre szerkezetátalakító támogatásra, amelyből jelentős arányban részesednek a badacsonyi szőlősgazdák is. Hozzátette, segíteni kell a "minden nemzetközi összevetésben helytálló" badacsonyi borok terjesztését is. Ezt a célt is szolgálja a magyar borok nemzetközi marketingjére rendelkezésre álló másfél milliárd forintos támogatási összeg.
  • Kristályosodóban a gazdasági semlegesség
    A szélsőség is megjelent Kötcsén, hisztériáztak, őket a sajtó képviselői bátorították európai viselkedésmódra.
  • A CIA szerint fenyegetik a világrendet
    Moore és Burns szerint az MI6 és a CIA közösen lép fel az orosz hírszerzés által Európában folytatott "felelőtlen szabotázshadjárattal" szemben is. Hozzáteszik: Oroszország "cinikus módon" használ technológiai eszközöket hazugságok és álinformációk terjesztésére, annak érdekében, hogy éket verjen a nyugati szövetséges országok közé.
MTI Hírfelhasználó