Európai Unión kívüli, de az unióval társulási megállapodásban lévő ország megsérti a társulási szerződést, azonban Ukrajna jogsértő magatartása ellenére a EB "a füle botját sem mozdítja". Az unió alapszerződése értelmében semmi sem veszélyeztetheti a tagországok energiabiztonságát - hangsúlyozta az EP-képviselő.
2024. augusztus 9. 09:13
Csak csütörtökön több mint 14 ezer ukrán menekültet fogadott Magyarország. Hatalmas adófizetői pénzbe kerül a háború elől menekülő ukránok ellátása. Ennek ellenére Kijev alantas módon zsarolja hazánkat. Kép: magyarnemzet/Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány
Az Európai Bizottság a tagországok érdekeit hivatott védeni, azonnal fel kellene lépnie a testületnek az ukrán zsarolás ellen - hangsúlyozta a Fidesz európai parlamenti (EP) képviselője pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Deutsch Tamás - azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz-KDNP EP-frakciója levélben szólította fel az Európai Bizottságot, tegyen eleget kötelezettségének és lépjen fel az energiabiztonságot fenyegető ukrán zsarolás ellen - kijelentette: az Európai Unión kívüli, de az unióval társulási megállapodásban lévő ország megsérti a társulási szerződést, azonban Ukrajna jogsértő magatartása ellenére a EB "a füle botját sem mozdítja". Az unió alapszerződése értelmében semmi sem veszélyeztetheti a tagországok energiabiztonságát - hangsúlyozta az EP-képviselő.
Deutsch Tamás kifejtette: példátlan helyzet állt elő, amikor Ukrajna olyan döntést hozott, amellyel leállította két uniós tagország - Magyarország és Szlovákia - irányába történő kőolajszállítást, hiszen ez súlyosan érinti a két ország energiabiztonságát, mivel kőolajellátásuk meghatározó részét jelentő mennyiség eshet ki. Az ukránok világossá tették: a döntés alapvető célja, hogy politikailag zsarolják Szlovákiát és Magyarországot, rávegyék arra, hogy változtassanak a békepárti álláspontjukon, legyenek részesei annak a háborúpárti koalíciónak, amely pénzzel, fegyverrel, politikai támogatással segíti az orosz-ukrán háború kiszélesedését - mondta.
Értékelése szerint egyértelműen látszik, hogy az ukránok az energiabiztonság ügyét, értékét is bármikor figyelmen kívül hagyhatják, ha politikai céljaikat ez szolgálja, megsérthetik a társulási megállapodást is, mert az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy minden körülmények között Ukrajna mellett kell politikailag kiállnia.
Hozzátette: Ukrajnát illetően a háborúpárti politikai érdekek mindent felülírnak, az EB a legalapvetőbb kötelezettségeinek sem tesz eleget abban az esetben, ha a lépése békepárti törekvéseket erősítene; háborúpárti elkötelezettsége okán kész szemet hunyni politikai zsarolás fölött.
A jogszabályokat figyelmen kívül hagyó "ideológiai elvakultság" vezéreli a brüsszeli döntéseket, de Ukrajna előbb-utóbb olyan lépéseket tesz, amelyek közvetlenül sértik a nyugat-európai országok gazdasági, politikai, biztonsági érdekeit is, és akkor majd a bizottság megteszi a szükséges intézkedéseket - vélekedett Deutsch Tamás. Megjegyezte: egyes tagországok már szükségesnek ítélték a bizottság fellépését az ukrán olajszállítási embargóval szemben.
A kettős mérce alkalmazása akkor ér véget Deutsch Tamás szerint, amikor az unió meghatározó, nagy országainak érdekeit is sértik bizonyos döntések, és Ukrajna felbátorodásával ilyenek könnyen elképzelhetők.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Bóka János kiemelte, a magyar álláspont szerint a háború mielőbbi befejezéséhez azonnali tűzszünetre és érdemi béketárgyalásokra van szükség. Jelenleg egyetlen komolyan vehető békekezdeményezés van, mégpedig Donald Trump amerikai elnöké.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Belgrádban tárgyalásokat folytatott Marko Djuric szerb külügyminiszterrel, valamint Djordje Milicevic diaszpóráért felelős miniszterrel - közleményben tudatta a Miniszterelnök-helyettesi Kabinet.
Tegnap a Fejlesztési Bizottságban a Patrióták, az EPP és az ECR együttműködésével sikerült egy polgár- és szuverenitásbarát dokumentumot elfogadni - a baloldal globalista, NGO-párti javaslatával szemben - közölte Hölvényi György, a KDNP európai parlamenti képviselője a Facebookon.