Gyertyagyújtás a Szent István-bazilikában
November 4-ét a kormány 2013-ban nyilvánította hivatalosan is nemzeti gyásznappá. Ekkor, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezik az ország.
2024. november 4. 21:21

Budapest, 2024. november 4. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 68. évfordulóján, a nemzeti gyásznapon a Szent István-bazilikában tartott koncerten 2024. november 4-én. MTI/Koszticsák Szilárd 

Hangversennyel és gyertyagyújtással emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira hétfő este, a nemzeti gyásznap budapesti rendezvénysorozatának zárásaként a Szent István-bazilikában.

A koncerten 18 órától Wolfgang Amadeus Mozart Requiem című, 1791-ben komponált gyászmiséje csendült fel.

A zenemű a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Magyar Rádió Énekkara előadásában, Kovács János vezényletével hangzott el. Közreműködött Zemlényi Eszter, Németh Judit, Pál Botond és Hámori Szabolcs operaénekes.

A megemlékezés zárásaként a résztvevők a bazilika lépcsőjénél közös gyertyagyújtással emlékeztek a mártírokra.
Az eseményen jelen volt Nagy Zsuzsanna, Sulyok Tamás köztársasági elnök felesége, Áder János volt államfő és felesége, Herczegh Anita, valamint Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök is.

A Bartók rádió élőben közvetítette az emlékkoncertet, amely a közmédia M5-ös csatornáján 22 óra 42 perctől tekinthető meg.

November 4-ét a kormány 2013-ban nyilvánította hivatalosan is nemzeti gyásznappá. Ekkor, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezik az ország.

MTI
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó