A magyarok szerint a házasság a legideálisabb párkapcsolati forma
A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) januári reprezentatív felmérése szerint a magyarok alapvetően házasságpártiak. A fiatalok körében az átlagnál is kedvezőbb a házasság megítélése.
2025. február 11. 14:19
A KINCS a 2025. január 9. és január 25. között végzett kutatásában megvizsgálta, hogy az emberek szerint mennyire jellemző a házasság bizonyos életkorokban. Az eredmények szerint a nőket többen gondolják házasnak fiatalabb korban, mint a férfiakat, 45 éves kor körül azonban már kiegyenlítődik a nemek megítélése: a magyarok háromnegyede szerint az ilyen korú nők és férfiak is házasok.
A 30 év alatti fiatalok az idősebb generációkhoz képest nagyobb arányban gondolják azt, hogy az egyes korosztályokban magasabb a házasok aránya, azaz a házasság megítélése a fiatalok körében az átlagnál kedvezőbb.
A kutatás során azt is megkérdezték, hogy melyik párkapcsolati formát tartják a legideálisabbnak egy nő és egy férfi számára a 20-as, a 30-as és a 40-es éveikben. A magyarok jelentős többsége szerint a stabil párkapcsolat (házasság vagy élettársi kapcsolat) a legmegfelelőbb, a szinglilét (egyedüllét) pedig a legkevésbé vágyott életforma, különösen az életkor előrehaladtával.
A 2022-es népszámlálás adatai szerint a magyar huszonéves nők 23 százaléka, a huszonéves férfiaknak pedig 13 százaléka házas, így megállapítható, hogy ebben az életkorban nagyobb arányban házasok a fiatalok, mint amennyien ezt a magyarok közül gondolják.
A 30-as éveikben járók esetében a házassági arány tekintetében az elképzelések és valóság nagyjából fedi egymást: a harmincas éveikben járó nők esetében 53 százalék, a férfiak esetében 44 százalék gondolja úgy, hogy a házasság a legideálisabb párkapcsolati forma, ami nagyjából megegyezik azzal, ahányan ebben a korosztályban ténylegesen házasok: a nők 52 százaléka, a férfiaknak 41 százaléka házas.
A legnagyobb különbség az ideálisnak tartott és a valós párkapcsolati helyzet tekintetében a 40-es éveikben járóknál látható: tízből nyolc magyar szerint ebben a korosztályban a nők és a férfiak esetében is a legideálisabb az lenne, ha házasságban élnének, ehhez képest a népszámlálás adatai szerint a negyvenesek közül csak minden második házas (a nőknek 54 százaléka, a férfiaknak 50 százaléka).
A kutatás alapján a magyarok döntő többsége párkapcsolatban szeretne élni, annak is a stabilabb változataiban, azaz házasságban vagy élettársi kapcsolatban, azonban - különösen az életkor előrehaladtával - az ideálisnak tartott párkapcsolati helyzet nem mindig egyezik meg a tényleges családi állapottal.
A magyarok szerint a házasság a legjobb párkapcsolati forma, a válaszadók 70 százaléka vélekedett így, további 19 százalék az élettársi kapcsolatot, 7 százalék pedig a partneri kapcsolatot tartotta megfelelőnek.
Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) januári reprezentatív felmérése szerint a magyarok alapvetően házasságpártiak. A fiatalok körében az átlagnál is kedvezőbb a házasság megítélése.
Sajnos ki kell ábrándítsuk azokat, akik legyintenek, hogy csak egy kattintásvadász címről van szó. Egy japán férfi valóban rengeteg pénzt költött arra, hogy kutyává válhasson, most pedig Tocotoco Állatkert néven indította el vállalkozását, ahol bárki négylábú házi kedvencé válhat.
Az ezredes megemlíti, hogy az amerikaiaktól kapott fegyverek jelentős része, akár a fele is, az ukrán katonaság által eladásra kerül, és ezek a fegyverek a mexikói drogkartelleknél kötnek ki. Bár Zelenszkij ukrán elnök tagadja ezeket az állításokat, a valóság az Davis szerint, hogy a fegyverek illegális kereskedelme egy nyílt titok, de a média nem foglalkozik vele.