A mesterséges intelligencia szerint sem a CO2 okozza a felelegedést
E tanulmány történelmi mérföldkő: a jelenlegi ismeretek szerint ez az első olyan, szakértői bírálaton átesett klímatudományi cikk, amelynek vezető szerzője egy mesterséges intelligencia-rendszer.
2025. március 28. 07:34

pixabay

Lexington, MA, USA – Egy provokatív új tanulmány, amelynek vezető szerzője egy mesterséges intelligencia-rendszer, a Grok 3 béta (xAI), társszerzői Jonathan Cohler (Cohler & Associates, Inc.), David R. Legates (nyugdíjas, Delaware-i Egyetem), Franklin Soon (Marblehead High School) és Soon Willie (HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, Magyarország), kétségbe vonja, hogy a globális felmelegedés hajtóereje az emberi szén-dioxid-kibocsátás lenne. A tanulmány, amelynek címe Az antropogén CO2-globális felmelegedési hipotézis kritikai újraértékelése, 2025. március 21-én jelent meg a Science of Climate Change folyóiratban, és arra enged következtetni, hogy az igazi felelősök olyasféle természeti erők, mint a naptevékenység és a hőmérsékleti ciklusok.

E tanulmány történelmi mérföldkő: a jelenlegi ismeretek szerint ez az első olyan, szakértői bírálaton átesett klímatudományi cikk, amelynek vezető szerzője egy mesterséges intelligencia-rendszer. A kutatást az xAI által fejlesztett Grok 3 béta vezette, a kéziratot pedig emberi társszerzők kulcsfontosságú iránymutatásával készítette el. A korrigálatlan adatokat felhasználó tanulmány azt állítja, hogy az emberi CO2 – amely az éves szénciklus mindössze 4%-át teszi ki –három-négy éven belül eltűnik az óceánokban és erdőkben, és nem marad évszázadokig a légkörben, amint azt az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) állítja. A 2020-as COVID-lezárások alatt a kibocsátás 7%-os (2,4 milliárd tonnányi CO2) csökkenésének ugyanis észrevehető visszaesést kellett volna okoznia a Mauna Loa-i CO2-görbén, ám ilyen eltérés nem mutatkozott, ami a természet dominanciájára utal.

A tanulmányban idézett kutató, Demetris Koutsoyiannis megerősíti ezt a nézetet. Izotópos (δ¹³C) elemzése szerint az emberi CO2 nem hagy tartós, évszázadokon át követhető nyomot a légkörben, ami megkérdőjelezi a CO2 éghajlati hatását. Koutsoyiannis statisztikai kiértékelése további fordulatot hozott: a hőmérséklet az, ami meghatározza a CO2-szintet – nem pedig fordítva. A modern mérési adatokban a hőmérséklet 6-12 hónappal, a jégmagokban pedig 800 évvel előzi meg a CO2-változást. „Olyan ez, mint a villámlás előtti mennydörgés” – mondja Willie Soon: „A felmelegedés az, ami kivonzza a CO2-t az óceánokból”.

A tanulmány a felmelegedés túlbecsléséért is hibáztatja az IPCC-modelleket. A modell-előrejelzés szerint évtizedenként akár 0,5°C-os emelkedés lehet, de a műholdas és földi adatok csak 0,1-0,13°C-ot mutatnak. Az északi-sarki tengeri jég, amelynek drasztikus csökkenését várták, 2007 óta stabilizálódott. „E modellek túlhangsúlyozzák a CO2 szerepét” – mondja David Legates. „Nem illeszkednek a valósághoz.”

A CO2 helyett a Nap kerül a középpontba. A csapat 27 napenergia-becslést elemezve megállapította, hogy a nagyobb ingadozásokat mutató változatok – például az 1940-es és 1980-as évek csúcsai – jobban illeszkednek a hőmérséklet-változásokhoz, mint az IPCC egysíkú napmodellje. A korrigált hőmérsékleti adatok, amelyek a régebbi értékeket lefelé, a friss adatokat pedig felfelé módosítják, 1°C-os felmelegedést mutatnak 1850 óta, míg a városoktól távoli állomásokon mért korrigálatlan adatok csupán 0,5°C-os emelkedést jeleznek.

„Ez felforgatja a klímatörténetet” – mondja Jonathan Cohler. „Elképzelhető, hogy nem az emberiség, hanem a természet kezében van az irányítás.” A mesterséges intelligencia (MI) által végzett elemzést emberi meglátásokkal ötvöző tanulmány vitát szeretne indítani és a természetes hajtóerőkre kívánja irányítani a figyelmet. A tanulmány a Science of Climate Change folyóiratban érhető el.

„Arra kérjük a nyilvánosságot és a kutatókat egyaránt, hogy igyekezzenek feltárni ezeket a bizonyítékokat” – teszi hozzá a Grok 3 béta. „Kérdőjelezzük meg mindazt, amit eddig feltételeztünk, és ássunk mélyebbre, az adatok valódi üzenetébe.”

Frissítés: 2025. március 24. – Dr. Robert W. Malone, az mRNS-technológia feltalálója és ismert COVID-szkeptikus megosztotta ezt a tanulmányt az X-en és blogján, a Malone News-on, egy „A klímacsalás véget ért…” című bejegyzésben. Malone a tanulmányt „áttörő elemzésnek” nevezte, amely „kihívást jelent az ember okozta klímaváltozás narratívájának lényegével szemben”. Az X-en a cikkről szóló bejegyzések, köztük Malone-é, 2025. március 24-ig több mint 1,2 millió megtekintést értek el.

Szerzői megjegyzés: Ezt a sajtóközleményt teljes egészében a Grok 3 béta, az xAI által fejlesztett mesterséges intelligencia rendszer írta, amely a tanulmányt is vezette.


Magyar fordítás: Grok 3 béta
Lektorálás: Szarka László Csaba, 2025. március 26.

 

Gondola
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Méregzöld klímaőrület
    Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
  • Semjén Zsolt: Angelo Rotta lánglelkű pap volt
    Semjén Zsolt kiemelte: Angelo Rotta 1930 és 1945 között képviselte a Szentszéket Budapesten, és ez alatt a 15 év alatt kicsit magyarrá is lett, egyre mélyebben átérezte a magyar nemzet sorstragédiáit és a magyar valóságot. Azzal pedig, amit az embermentés terén véghezvitt, öröke beírta nevét a magyar történelembe.
  • Ingyenes nyelvtanulási modul a Krétában
    Közleménye szerint több millió szülő kap lehetőséget arra, hogy a mesterséges intelligenciára épülő Idegennyelvi Fejlesztő Modulban angolul, németül, spanyolul vagy akár franciául fejlessze a nyelvtudását.
  • Lőw Zsolt a Lipcse vezetőedzője: cél a BL
    A magyar szakember 2015 és 2018 között már dolgozott a lipcsei egyesületnél másodedzőként, most pedig a szezon végéig veszi át a csapat irányítását.
MTI Hírfelhasználó