A tudományos vívmányok gyakran a jó személyes kapcsolatokon, barátságokon alapulnak. Ilyen értékek létrejöttére nyitott alkalmakat a 200. jubileumát ülő Akadémia.
2025. május 11. 20:08
A heidelbergi magyar professzor - pte.aok.hu
A Magyar Tudományos Akadémia megalakulásának 200. évfordulját ünneplő rendezvénysorozatban az Amerikai magyar orvosok IX. tanácskozása is sorra került. A Vörösmarty-teremben rendezett díszvacsorán, melyen jelen volt Freund Tamás, az MTA elnöke is, a tengerentúli orvosaink mellett németországi és svájci doktorok is részt vettek. Makovitzky József heidelbergi professzort kérdezte a Gondola.
.- Professzor úr, miért fontos, hogy a magyar orvosok a világ minden részéből évente összegyűljenek a Magyar Tudományos Akadémia rendezésében?
- Valóban nagyon fontos, de nemcsak orvosok, hanem kémikusok, biológusok, történészek, fizikusok gyűlnek, illetve gyűltek össze a Vörösmarty-teremben. Prof. Dr Tigyi Gábor és Prof. Dr. Módy István akadémikus urak kétnapos, minden témát összefoglaló nagyszerű programot állították össze:május 8-ára és 9-ére. Az elöadások magyar és angol nyelven folytak, rengeteg fiatal kutatót láttam a hallgatók között. A szünetek ideje és a vacsora a gondolatok kicserélésére sok alkalmat adott. Ez mindenki számára lelkesítő és mindent témát érintő program volt! A személyes találkozások minden esetben többet jelentenek, mint egy levél, avagy egy e-mail!
- Mennyire érezhető a gyakorlatban az a szakmai fejlődés, amelyet a kétnapos tanácskozás ad a résztvevőknek?
- Több meghivás és ösztöndíjprogram keretében valósul meg a gondolatcsere, amely a fiatal generació számára nagyon fontos. Az amerikai magyar akadémikusok ebben az évben is két, PhD-n dolgozó fiatal számára biztosítanak egyéves ösztöndijat. Több külföldi kutató dolgozik vendégkutatóként hosszabb ideig Magyarországon, és ilyenkor személyesen rögzitik a programot.
- A kialakuló személyes kapcsolatok, barátságok hogyan emelik a magyar orvostudomány rangját a földkerekségen?
- Minden tekintetben elönyt jelent, több állam akadémiája utal a magyarországi programokra, azok bölcs megfogalmazásaira, illetve a különböző programpontok meghatározására és kivitelezésére. Mindez tudományos gondolatok cserejét jelenti. Több ország példaként emeli ki ezeket a programokat, melyek személyes kapcsolatokon, barátsagon alapulnak, illetve jöttek létre. Karikó Katalin programja egyedülálló, mert a Nobel-dij összegét ajánlotta fel erre a célra. Hasonlóan Krausz Ferenc is nagyobb összeggel támogatja a tehetségkutatást. Igy valósulhat meg, hogy több, ma külföldön dolgozó kutatót sikerüljön visszahozni Magyarországra.
Ha összeszámoljuk az Interneten hozzáférhető ilyen és hasonló nyilatkozatokat, legalább 50 ezer név szerint azonosítható tudós szerint a hivatalos klíma elmélet tudományosan megalapozatlan. Ha pedig ez jelenti a 3% törpe kisebbséget, akkor a 97% konszenzusos többség létszáma legalább másfél millió. Vajon kik lehetnek? Vajon miért vonultak illegalitásba?
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
A kormány a jelenlegi rendkívül bizonytalan nemzetközi környezetben is meg fogja őrizni Magyarország békéjét és biztonságát, ahogyan tette ezt az eddigiekben is, a migrációs krízis, a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború során – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
Az iráni-izraeli háború hatásai el fogják érni Európát: tüntetésekre és növekvő terrorfenyegetettségre kell felkészülnünk – figyelmeztette a társadalmat a miniszterelnök.