A tudományos vívmányok gyakran a jó személyes kapcsolatokon, barátságokon alapulnak. Ilyen értékek létrejöttére nyitott alkalmakat a 200. jubileumát ülő Akadémia.
2025. május 11. 20:08
A heidelbergi magyar professzor - pte.aok.hu
A Magyar Tudományos Akadémia megalakulásának 200. évfordulját ünneplő rendezvénysorozatban az Amerikai magyar orvosok IX. tanácskozása is sorra került. A Vörösmarty-teremben rendezett díszvacsorán, melyen jelen volt Freund Tamás, az MTA elnöke is, a tengerentúli orvosaink mellett németországi és svájci doktorok is részt vettek. Makovitzky József heidelbergi professzort kérdezte a Gondola.
.- Professzor úr, miért fontos, hogy a magyar orvosok a világ minden részéből évente összegyűljenek a Magyar Tudományos Akadémia rendezésében?
- Valóban nagyon fontos, de nemcsak orvosok, hanem kémikusok, biológusok, történészek, fizikusok gyűlnek, illetve gyűltek össze a Vörösmarty-teremben. Prof. Dr Tigyi Gábor és Prof. Dr. Módy István akadémikus urak kétnapos, minden témát összefoglaló nagyszerű programot állították össze:május 8-ára és 9-ére. Az elöadások magyar és angol nyelven folytak, rengeteg fiatal kutatót láttam a hallgatók között. A szünetek ideje és a vacsora a gondolatok kicserélésére sok alkalmat adott. Ez mindenki számára lelkesítő és mindent témát érintő program volt! A személyes találkozások minden esetben többet jelentenek, mint egy levél, avagy egy e-mail!
- Mennyire érezhető a gyakorlatban az a szakmai fejlődés, amelyet a kétnapos tanácskozás ad a résztvevőknek?
- Több meghivás és ösztöndíjprogram keretében valósul meg a gondolatcsere, amely a fiatal generació számára nagyon fontos. Az amerikai magyar akadémikusok ebben az évben is két, PhD-n dolgozó fiatal számára biztosítanak egyéves ösztöndijat. Több külföldi kutató dolgozik vendégkutatóként hosszabb ideig Magyarországon, és ilyenkor személyesen rögzitik a programot.
- A kialakuló személyes kapcsolatok, barátságok hogyan emelik a magyar orvostudomány rangját a földkerekségen?
- Minden tekintetben elönyt jelent, több állam akadémiája utal a magyarországi programokra, azok bölcs megfogalmazásaira, illetve a különböző programpontok meghatározására és kivitelezésére. Mindez tudományos gondolatok cserejét jelenti. Több ország példaként emeli ki ezeket a programokat, melyek személyes kapcsolatokon, barátsagon alapulnak, illetve jöttek létre. Karikó Katalin programja egyedülálló, mert a Nobel-dij összegét ajánlotta fel erre a célra. Hasonlóan Krausz Ferenc is nagyobb összeggel támogatja a tehetségkutatást. Igy valósulhat meg, hogy több, ma külföldön dolgozó kutatót sikerüljön visszahozni Magyarországra.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.