Wass Albert 1998-ban, még életében kapta meg a Balassi Bálint-emlékkardot. Akkor, amikor a Horn-Kuncze garnitúra szellemileg kirekesztette az írót, költőt. Most Bonyhádon, abban a városban, amelyben 29 éve kovácsolja a Balassi-kardokat a helyi fegyvermester, a Parlament elnöke: Kövér László idézte fel az Amerikában elhunyt irodalmár alakját.
2025. január 8. 20:59
A Balassi-kardos Wass Albert szobra Bonyhádon az író születésének 117. évfordulója alkalmából tartott megemlékezés napján, 2025. január 8-án. MTI/Kiss Dániel
Wass Albert életművét 1990-ig szigorúan elzárták a nyilvánosság elől, majd azóta napjainkig rágalmakkal illetik, tehetségét becsmérlik, és fintorogva megtagadják tőle az irodalmi kanonizációt - mondta az Országgyűlés elnöke szerdán Bonyhádon, Wass Albert születésének 117. évfordulója alkalmából.
Kövér László az író Széchenyi téri szobra előtt tartott megemlékezésen hozzátette: az elmúlt több mint három évtizedben magyarok milliói zárták a szívükbe, műveinek megismerése napjainkra a legolvasottabb magyar írók közé emelte.
"Ennek ellenére a hazugság népe ma is megosztónak nevezi őt" - fogalmazott.
Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója emlékeztetett arra, hogy Wass Albert mellszobrát - Kolozsy Sándor alkotását - húsz éve, 2005. január 8-án állították fel Bonyhádon.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
„Mutasd a KDNP honlapját! – kérte utolsó találkozásunkkor. Én már nem tudom megtalálni. Nézte a képeket, aztán lehanyatlott a keze. – Köszönöm”– rebegte, kicsit nehezen érthetően. Még a családjáról beszélt. „Imádkozzál értük” – kértem. „Tudod, minden olyan nehéz!” – válaszolta.
Takács Péter azt mondta, a magyar egészségügy legnagyobb ünnepén az első szó a köszöneté: köszönjük az orvosoknak, ápolóknak, az egészségügyben dolgozóknak, hogy nap mint nap állhatatos munkával gondozzák a rájuk bízott betegeket.