Az idén is nagyon népszerű a Magyar Innovációs Szövetség által meghirdetett 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, hiszen majdnem kétszáz középiskolás fiatal adott be pályázatot – jelentette a Gondolának a MISZ.
misz
A Magyar Innovációs Szövetség a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kiemelt támogatásával, valamint a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen meghirdetett 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia beadási határideje lezárult.
A 2023. december 3-án lejárt határidőre idén 193 fiatal tudóspalánta adta be a jelentkezését. A 33. OTIO-ra beküldött 138 pályázati terv értékelését, Jakab László, zsűrielnök, a BME professzora vezetésével, a bírálóbizottság az alábbi szempontok szerint rangsorolta:
a probléma megközelítésének eredetisége és kreativitása,
a kidolgozás alapossága, ill. tudományos értéke,
az eredmények ésszerű és világos értelmezése,
megvalósítható-e 2024. április 8-ig,
a pályázat alkalmas-e a részletes kidolgozásra.
A 138 pályázat közül a zsűri az első fordulóban 71 kiemelkedő, főként informatikai és műszaki problémák megoldását, valamint agrár- és környezeti problémák megoldásával foglalkozó pályázatok kidolgozását javasolta a második fordulóra, így összesen 100 fiatal folytathatja a tudományos és kutatói munkáját. A kiválasztott, tovább jutott fiataloknak a MISZ által biztosított mentorok segítségével 2024. április 8-ig kell részletesen kidolgozni a projektjüket.
A 2023-24. évre meghirdetett OTIO első 3 helyezett (összesen 10 pályázó) 200.000–500.000 Ft, míg a további 10-15 kiemelt dicséretes pályázó 100.000 Ft jutalomra lesz jogosult, valamint különdíjat kap majd a legsikeresebb határon túli fiatal is. Az első 3 helyezett a felvételi eljárás során is plusz pontban részesül a legtöbb egyetemen. Az Olimpián legeredményesebben szereplő 8-10 iskola 800.000–1 millió Ft támogatásban, a legeredményesebb tanárok 600–800 ezer Ft egyszeri elismerésben részesülnek.
A három I. helyezett részt vehet a kétfordulós EU Fiatal Tudósok Versenyén, mert a hazai verseny része az európai versenysorozatnak. A legjobbak további rangos nemzetközi versenyekre is eljuthatnak pl. az Egyesült Államokban megrendezendő tudományos versenyek olimpiájára (Regeneron ISEF), valamint szakmai utakon, akár a Nobel-díj átadási ünnepségén is részt vehetnek. A verseny részletes felhívása a www.innovacio.hu valamint a www.otio.hu portálon olvasható.
További információ: Garay Tóth János
A Magyar Innovációs Szövetség Gondolához eljuttatott jelentését dr. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke jegyezte.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Harrach Péter kiemelte, az emlékezetpolitika a közéleti tevekénység olyan területe, amelyen nincs helye pártpolitikai küzdelmeknek, mert az identitást és az egységet szolgálja, a múlt értékeit a jelen felelősségének tudatában továbbítja a következő generációnak.
-
2025-ben a Demján Sándor Program keretében 1 400 milliárd forintos pályázati forrást teszünk elérhetővé a magyar kis- és középvállalkozások támogatására. Idén több mint 300 új beruházás indul a közlekedési infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén, melyek összköltsége meghaladja a 8 100 milliárd forintot.
-
Amíg korábban a téli időszakban az érkezők számának csökkenése volt jellemző, ez most nem történt meg, ennek pedig az az oka, hogy az embercsempészek szervezettebbek, egyre korszerűbb eszközparkkal, jelentős anyagi lehetőségekkel rendelkeznek, és gondoskodnak a migránsok szállításáról, szállásáról.