Bekérették a varsói nigériai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a lengyel egyetemistáknak az észak-nigériai Kanóban minap történt őrizetbe vétele miatt - közölte csütörtökön a lengyel külügyminisztérium.
Az ügyvivőt a lengyel egyetemisták csoportjának "szabadon bocsátása érdekében teendő közös lépések", valamint a fennálló helyzet tisztázása végett kérették be - olvasható a varsói külügyi tárca honlapján csütörtökön közzétett közleményben.
Nigériában pedig a lengyel konzuli szolgálat "a helyi hatóságokkal folytatott megbeszéléseket magában foglaló, az ügy tisztázását célzó intenzív tevékenységet végez" - írták.
Aláhúzták: a tárca folyamatosan kapcsolatban van az egyetemisták családjaival és felsőoktatási intézményükkel.
A lengyel külügy szerdán erősítette meg, hogy a nigériai hatóságok ezen a héten hat afrikanisztika szakos lengyel hallgatót és oktatójukat vették őrizetbe. Az ügyről szerda este a Varsói Egyetem adott ki közleményt, közölve, hogy saját hallgatóiról van szó, akik oktatójukkal együtt egyhónapos tanulmányi útra indultak a kanói egyetemre.
Szintén szerdán Andrzej Szejna lengyel külügyminiszter-helyettes cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint az egyetemisták a Nigériában augusztus eleje óta tartó kormányellenes tiltakozások során orosz zászlókat lengettek.
Szejna szerint a csoportot jelenleg egy szállodában tartják fogva. Az onet.pl lengyel hírportál viszont az egyik egyetemista anyját idézi, aki azt állítja, hogy a külügyminisztérium képviselője nem erősítette meg a hozzátartozóknak a diákok hollétét.
A PAP hírügynökség szerint a diákok hozzátartozói csütörtök délelőtt a külügyminisztérium székháza előtt gyűltek össze, azt állítva, hogy a tárca nem tájékoztatja őket rokonaik jelenlegi sorsáról. Délután a minisztérium munkatársai két anyát hívtak be megbeszélésre, közülük az egyik később közölte: a tárca péntek délelőtt szervez találkozót az összes érintett egyetemista szüleivel. Elmondta azt is: a diplomaták arról biztosították őt, hogy a fiatalok biztonságban vannak.
A heves nigériai összecsapások során a kormányellenes tüntetők egyebek között a benzinárak csökkentését követelik, illetve kormányzati intézkedéseket sürgetnek az országot sújtó, két évtizede legsúlyosabb gazdasági válság következményeinek enyhítésére. Jogvédő szervezetek szerint az összetűzésekben legkevesebb 21 tüntető vesztette életét.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Nem értek egyet azzal, hogy az ukránok értünk harcolnak, ugyanis Európa nincsen támadás alatt, egyetlen európai uniós vagy NATO-tagország sincs támadás alatt. Az ukránok hősiesen harcolnak, de magukért" - rögzítette a külügyminiszter.
Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".