Bekérették a varsói nigériai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a lengyel egyetemistáknak az észak-nigériai Kanóban minap történt őrizetbe vétele miatt - közölte csütörtökön a lengyel külügyminisztérium.
Az ügyvivőt a lengyel egyetemisták csoportjának "szabadon bocsátása érdekében teendő közös lépések", valamint a fennálló helyzet tisztázása végett kérették be - olvasható a varsói külügyi tárca honlapján csütörtökön közzétett közleményben.
Nigériában pedig a lengyel konzuli szolgálat "a helyi hatóságokkal folytatott megbeszéléseket magában foglaló, az ügy tisztázását célzó intenzív tevékenységet végez" - írták.
Aláhúzták: a tárca folyamatosan kapcsolatban van az egyetemisták családjaival és felsőoktatási intézményükkel.
A lengyel külügy szerdán erősítette meg, hogy a nigériai hatóságok ezen a héten hat afrikanisztika szakos lengyel hallgatót és oktatójukat vették őrizetbe. Az ügyről szerda este a Varsói Egyetem adott ki közleményt, közölve, hogy saját hallgatóiról van szó, akik oktatójukkal együtt egyhónapos tanulmányi útra indultak a kanói egyetemre.
Szintén szerdán Andrzej Szejna lengyel külügyminiszter-helyettes cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint az egyetemisták a Nigériában augusztus eleje óta tartó kormányellenes tiltakozások során orosz zászlókat lengettek.
Szejna szerint a csoportot jelenleg egy szállodában tartják fogva. Az onet.pl lengyel hírportál viszont az egyik egyetemista anyját idézi, aki azt állítja, hogy a külügyminisztérium képviselője nem erősítette meg a hozzátartozóknak a diákok hollétét.
A PAP hírügynökség szerint a diákok hozzátartozói csütörtök délelőtt a külügyminisztérium székháza előtt gyűltek össze, azt állítva, hogy a tárca nem tájékoztatja őket rokonaik jelenlegi sorsáról. Délután a minisztérium munkatársai két anyát hívtak be megbeszélésre, közülük az egyik később közölte: a tárca péntek délelőtt szervez találkozót az összes érintett egyetemista szüleivel. Elmondta azt is: a diplomaták arról biztosították őt, hogy a fiatalok biztonságban vannak.
A heves nigériai összecsapások során a kormányellenes tüntetők egyebek között a benzinárak csökkentését követelik, illetve kormányzati intézkedéseket sürgetnek az országot sújtó, két évtizede legsúlyosabb gazdasági válság következményeinek enyhítésére. Jogvédő szervezetek szerint az összetűzésekben legkevesebb 21 tüntető vesztette életét.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Nem hiszem, hogy a teljesítményt bármilyen digitális mozgalom felül tudja írni - mondta a kormányfő, azt hangsúlyozva, hogy ugyan létezik a nyugati politikában a "szándékfelelősség" kérdése, mert a liberálisok a szándékokra kíváncsiak, de ez csak egy választásra lehet elég, mert utána mindenki az eredményeket nézi.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Kapu Tibor, a HUNOR-program kutatóűrhajósa a hazatérés előtti utolsó órákban egy személyes hangvételű videóban köszöntötte a magyarokat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről – írja a Magyar Nemzet.