Az EU kiképzéssel avatkozik be az orosz-ukrán háborúba
2024. november 8. 19:24

Az Európai Unió Tanácsa két évvel, 2026. november 15-ig meghosszabbította az ukrán fegyveres erők képességének megerősítésére létrehozott EUMAM Ukrajna nevű képzési misszióját - közölte az uniós tanács pénteken.

Az uniós tagországok védelmi miniszterei 2022 októbere közepén határoztak a misszió létrehozásáról, amely az ukrán fegyveres erők állományának egyéni, kollektív és speciális képzését nyújtja több uniós tagállam területén. A misszió kezdeti időtartama két évre szólt.

Az uniós tanács arról is határozott, hogy az Európai Unió a 2024. november 14. és 2026. november 15. közötti időszakra közel 409 millió euró (mintegy 163,6 milliárd forint) összegű költségvetést irányoz elő a misszió működése számára.

A brüsszeli közlemény kiemeli: az EUMAM Ukrajna továbbra is az Ukrajnának nyújtott uniós katonai támogatás kulcsfontosságú eszköze, amelynek fő célja, hogy hozzájáruljon az ukrán fegyveres erők katonai kapacitásának növeléséhez.

A misszió együtt fog működni a NATO-val, különösen a NATO által Ukrajna biztonságához és katonák kiképzéséhez nyújtott programjával (NSATU), egyebek mellett átlátható és kölcsönös információcsere által - tették hozzá.

Tájékoztattak továbbá, hogy az EUMAM Ukrajna eddig mintegy 63 ezer katonát képzett ki, ami tíz dandárnak felel meg. A misszió az elkövetkező hónapokban további 15 ezer katona kiképzését végzi, így a kiképzett ukrán katonák teljes száma a tél végére 75 ezer fölé emelkedik.

MTi
Címkék:
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Újra naggyá akarjuk tenni Európát
    Orbán Viktor optimistán nyilatkozott a tanácskozásról, mondván "senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarjuk tenni Európát". Ha már az amerikaiak úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát, erre egyetlen lehetséges európai válasz van: "mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni" - összegzett.
  • Minden nemzet megismételhetetlen érték
    Semjén Zsolt fontosnak nevezte, hogy az alkotmány deklarálja azt, hogy az őshonos nemzetiségek államalkotó tényezők. Mindegyiküket alanyi jogon megilleti, hogy parlamenti szószólójuk legyen, sőt bizonyos feltételek teljesülése esetén a nemzetiségeknek országgyűlési képviselője is lehet. Utóbbit a német nemzetiség tudta elérni - tette hozzá.
  • Trump győzelme a Marsról is látszik
    A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.
MTI Hírfelhasználó