Dmitro Lubinec, az ukrán parlament emberi jogi biztosa Fehéroroszországban találkozott Tatyjana Moszkalkova orosz biztossal, a megbeszélés eredményeként a felek listát cseréltek a hadifogolyokról, akiket meg is látogattak. Erről az ukrán ombudsman számolt be pénteken közösségi oldalain.
Az ombudsman jelentése szerint a találkozó a fehérorosz fél közreműködésével Fehéroroszország területén, a Nemzetközi Vöröskereszt (ICRC) részvételével zajlott. A tárgyalások eredményei közül kiemelte, hogy mindkét oldal felkereshetett a másik területén fogva tartott hadifoglyokat, továbbá az ukrán fél hozzátartozók által írt leveleket adott át az oroszoknak, hogy juttassák el a náluk fogságban lévő ukrán katonáknak.
"Beszéltem a Nemzetközi Vöröskereszt ukrajnai és oroszországi misszióinak vezetőivel. Ismét szót emeltem azért, hogy az ICRC kapjon lehetőséget az oroszok által fogva tartott ukrán katonák és civilek meglátogatására. "Szeretném hangsúlyozni, hogy kizárólag a humanitárius kérdések megoldása, az ukrán foglyok hazatérése, valamint az Oroszországban fogva tartott állampolgárainkról szóló információk megszerzése érdekében léptem kapcsolatba az orosz biztossal" - fűzte hozzá Lubinec.
Margus Tsahkna észt külügyminiszter az X potrálon arról adott hírt pénteken, hogy előző nap egy orosz csapásmérő drón eltalálta annak a kijevi többszintes lakóháznak a tetejét, amelyben Annely Kolk ukrajnai észt nagykövet lakik. Mint írta, szerencsére a diplomata nem sérült meg.
"Senki sem lesz biztonságban Ukrajnában, amíg Oroszország le nem állítja agresszióját. Az ilyesmihez nem szabad hozzászoknunk. Ukrajnának nagyobb légvédelemre van szüksége ahhoz, hogy megvédhesse állampolgárait" – fűzte hozzá a miniszter.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Orbán Viktor optimistán nyilatkozott a tanácskozásról, mondván "senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, hanem mindannyian újra naggyá akarjuk tenni Európát". Ha már az amerikaiak úgy döntöttek, hogy ők naggyá teszik Amerikát, erre egyetlen lehetséges európai válasz van: "mi pedig Európát fogjuk naggyá tenni" - összegzett.
-
Semjén Zsolt fontosnak nevezte, hogy az alkotmány deklarálja azt, hogy az őshonos nemzetiségek államalkotó tényezők. Mindegyiküket alanyi jogon megilleti, hogy parlamenti szószólójuk legyen, sőt bizonyos feltételek teljesülése esetén a nemzetiségeknek országgyűlési képviselője is lehet. Utóbbit a német nemzetiség tudta elérni - tette hozzá.
-
A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.