Szadai Károly: A gyermekek védelmét kell a médiafogyasztásról szóló párbeszéd középpontjába állítani
2024. november 13. 12:40

A cél a digitális eszközök előnyeinek maximalizálása, valamint a használatukból adódó hátrány minimalizálása a mindennapokban – fogalmazott Szadai Károly, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja szerdán Veszprémben, a Pannon Egyetem és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatudományi Intézetének közös gyermekvédelmi konferenciáján.

Szadai Károly A gyermekek médiahasználata a segítő szakmák szemszögéből elnevezésű értekezést megnyitó beszédében arról beszélt, hogy a konferenciasorozat korábbi, első két rendezvényén drámai beszámolók hangzottak el a médiafogyasztás hatásait közvetlenül érzékelő szakemberektől. Kiderült egyebek mellett, hogy az óvodás korba lépő gyermekek ötven százaléka saját médiaeszközzel és korlátlan internethasználattal rendelkezik.

Azt mondta, a mostani konferencia célja olyan gyakorlatokat felkutatni, amelyek segíthetnek megoldani a médiahasználatból adódó problémákat. A megoldás szavai szerint az eszközhasználat bevonása a hétköznapokba úgy, hogy a károkat minimalizáljuk, a használatból adódó előnyöket pedig maximalizáljuk.

Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora úgy fogalmazott, hogy bár aggodalommal tekintünk a jövőbe, mérlegelve a digitális eszközök használatából adódó hátrányokat, ugyanakkor létezik olyan élethelyzet, amikor a digitális közösség némileg helyettesítheti a valós közösségeket, kapcsolatokat. Példaként említette, ha valaki egy komoly betegség miatt képtelen valós közösségekhez kapcsolódni.

A rektor arról is beszélt, hogy az emberek értékeit, életét a szokásaik határozzák meg, amelyek jelentős része gyermekkorban alakul ki. Éppen ezért adhat okot aggodalomra az, hogy milyen hatások érik a gyermekeket a médiában. Felmérések szerint ugyanis a gyermekek napi nyolc órán át használják a médiát, ebből négy órát aktív internethasználattal töltenek.

Kubinger-Pillmann Judit, a Pannon Egyetem docense előadásában arról beszélt, hogy az óvodás korú gyermekek kreativitásának fejlesztésében és eszközhasználatának alakításában kiemelkedő szerep jut a szülőknek és az óvodapedagógusoknak.

Azt mondta, a gyermekek úgy játszanak, ahogy a szülőktől látják, ezért az óvodapedagógiában egyre inkább bevonják a digitális világot a játékmiliőbe.

A változás rohamos, egyre fiatalabb korosztály életébe gyűrűzik be a digitalizáció – tette hozzá.

Fontosnak ítélte, hogy a szülők és az óvodapedagógusok beszéljenek egymással. Hangsúlyozta azt is: ismerni kell a gyermekek tapasztalatait a témával kapcsolatban. Véleménye szerint a digitális eszközök nem helyettesíthetik például az élő, szóbeli mesét és fontos, hogy a digitális és az analóg tevékenységek egymást kiegészítve jelenjenek meg a gyermekek mindennapjaiban úgy, hogy az előbbiek minimális képernyőidő mellett különböző készségeket, képességeket fejlesszenek.

Az idén harmadik alkalommal megrendezett, pedagógusok, oktatáskutatók és pszichológusok aktuális kutatásait mutatják be a médiafogyasztásról vagy a médiaoktatásról. Az előadók kiemelt figyelmet szentelnek az online térben rejlő kihívásoknak, a digitális identitás, magatartásformálás és médiahasználat fejlesztő mechanizmusainak.

Az NMHH Médiatudományi Intézetének konferenciája Veszprémben

Szadai Károly, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának (NMHH) tagja beszédet mond az NMHH Médiatudományi Intézetének veszprémi gyermekvédelmi konferenciáján 2024. november 13-án. MTI/Vasvári Tamás

MTI; Gondola
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Trump ismét a Fehér Házban
    A jelenlegi elnök gratulált utódjának, és mindketten a zökkenőmentes hatalomátadás fontosságára hívták fel a figyelmet – tudatta az M1 Híradó.
  • Gazdaságunk megerősítése
    Simicskó István azt mondta: évtizedes hagyomány, hogy a kormány kíváncsi az emberek véleményére és megkérdezi a polgárokat, hogy mit gondolnak a legfontosabb kérdésekről, milyen fejlődési irányt képzelnek el hazánknak.
  • Budapesti diákváros
    Budapesten és a vidéki egyetemi városokban van szükség férőhelybővítésre, de a fővárosban a legsürgetőbb a helyzet, mert 17 ezer férőhelyre 57 ezer volt a jelentkezők száma - jelezte a miniszter.
MTI Hírfelhasználó