Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter pénteken letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárjaként, az ország vezetésére korábban kinevezett Karl Nehammer konzervatív politikus múlt heti lemondása után.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) által vezetett kormány ügyvivői minőségben látja el az ország irányítását a szeptemberi parlamenti választások óta.
Bár a választáson az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szerezte meg a legtöbb szavazatot, Alexander Van der Bellen államfő először Karl Nehammer addigi kancellárt bízta meg újra kormányalakítással. Tavaly ősszel még minden osztrák politikai párt határozottan állította: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott FPÖ-vel.
Nehammer is kategorikusan kijelentette, hogy nem fog a szabadságpárt vezetőjével együtt kormányozni. A kancellár lemondása azonban új helyzetet teremtett, az FPÖ megbízást kapott a kormányalakításra, és a koalíciós egyeztetéseket meg is kezdik az ÖVP-vel.
Alexander Schallenberget Nehammer távozása után nevezték ki ügyvivő kancellárnak.
Az ügyvivő kancellárnak jelölt Alexander Schallenberg korábbi külügyminiszter (b) a bécsi államfői rezidencián, a Hofburg-palotában 2025. január 10-én (Fotó: MTI/EPA/Max Slovencik)
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
"Nem ez az első eset, hogy Magyar Péter álhírekkel hergeli a közvéleményt, a szír repülő után most újabb orbitális hazugsággal veszélyezteti az ország biztonságát. Így jutott a Tisza Párt a szír gép eltérítésétől a moldáv autós ámokfutásig" - fogalmazott a kormánypárti politikus.
-
Dömötör Csaba közölte: pár napja Mark Zuckerberg a Facebook, illetve a Meta vezetője megdöbbentő nyíltsággal beszélt arról, hogy "a Facebook tényellenőrei politikai nyomásra politikai alapon cenzúráztak" bizonyos tartalmakat. A politikai nyomásgyakorlók között említette a leköszönő demokrata adminisztrációt.
-
Jó hírek érkeztek az interregnum állapotában lévő Egyesült Államokból. Tömeges kiábrándulás a baloldali politikából, hanyatló nézettségű liberális hírcsatornák, Trumpnak hűségesküt fogadó technomilliárdosok. Úgy tűnik, Kamala Harris bukása csupán az első csapás volt a Demokrata Párt univerzumára, a java csak most következik - olvasható Kovács F. Erik publicisztikájának bevezetőjében a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség oldalán.