Szankciókat vezetett be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen az Egyesült Államok a több mint 50 százalékos orosz tulajdonjog miatt - közölte Aleksandar Vucic szerb elnök pénteken.
Az amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) a Gazpromnyeft és az Oroszország ellen irányuló szankciók listájára felvette a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS) is - jelentette be a szerb elnök, és hozzátette:
Washington azt követeli, hogy Szerbia teljesen vonja ki az orosz tőkét és érdeket a NIS-ből, minderre pedig 45 napot kapott.
Aleksandar Vucic hozzátette: Belgrádnak február 25-ig van ideje lépéseket tenni.
Mint mondta, Szerbia felelősségteljesen és komolyan fog reagálni a szankciókra. Véleménye szerint Szerbia semmi olyat nem tett, amivel azt érdemelte ki, hogy ilyen szankciókat vezessenek be egy, az országban működő céggel szemben.
"A nagyhatalmi konfliktusokba, a globális konfliktusokba semmiképpen sem avatkoztunk be, erre vigyáztunk, mindentől távol maradtunk, nem álltunk senki árnyékába. Ma súlyos és komoly szankciókkal nézünk szembe" - húzta alá.
A szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Rétvári Bence, az EU-tagországok belügyminisztereinek tanácsülését követően kijelentette: a 40 éves schengeni térség soha ilyen rossz állapotban nem volt. A belső határok nélküli Európa messzebb van, mint az elmúlt 40 évben szinte bármikor, ami a hibás migrációs politikának köszönhető - hívta fel a figyelmet.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Napsugár Baptista Bölcsőde átadásán Ecseren 2025. június 13-án. MTI/Bruzák Noémi
Orbán Viktor azt mondta: az ukránok képtelenek fönntartani a saját államukat, "mi fizetjük" az ukrán nyugdíjasok nyugdíját, az állami alkalmazottak fizetését, az ukrán közszolgáltatások működését, "mi tartjuk fönn" a hadseregüket.