A keletre és nyugatra tartó végtelen gyászvonatok tanulsága, hogy hazánk szuverenitását mindenáron meg kell őrizni - jelentette ki a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár vasárnap a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Hercegkúton a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapja alkalmából tartott szentmisén és megemlékezésen.
Nagy János úgy fogalmazott, nem engedhetjük meg, hogy újra elsodorjon minket a keletről vagy a nyugatról jövő gyűlölet. Gyűlöletből, bosszúból nem lehet hazát, nemzetet, Európát építeni - mutatott rá az államtitkár. Hozzátette, ma Magyarországon erősek és magasak a gátak a közös munka eredményeképpen, mert azok a "közös emlékekből, az elhurcoltak visszaemlékezéseiből épültek".
Nagy János leszögezte, az emberfeletti erőfeszítés, amivel a Szovjetunióba elhurcoltak túlélték a földi poklot, ma valódi súlyt ad az olyan szavaknak, mint a szabadság, a tisztesség, a méltóság, a szolidaritás és az emberség.
A sváb gyökerekkel rendelkező Hercegkútról 80 évvel ezelőtt az akkori lakosság hatodát, 136 fiatal férfit és nőt hurcoltak el málenkij robotra, közülük tizenhatan soha nem tértek vissza.
MTI
Gulág: húszmillió áldozat
A Gulág táboraiban becslések szerint mintegy 20 millió ember vesztette életét, 1939 őszén pedig a lengyel területek elfoglalása nyomán felállították a GUPVI elnevezésű táborhálózatot is, amely a külföldiek – a hadifoglyok és kényszermunkára hurcolt civilek – fogvatartási helye volt.
Bódis László hangsúlyozta azt is, hogy az idéntől a középiskolától kezdve az egyetemi képzés legvégéig minden képzési szinten elérhető egy vállalkozói program a tehetséges fiatalok számára.
A tettlegességnek semmi köze sincs a demokráciához. A demokrácia egyik szerepe éppen az, hogy elejét vegye a tettlegességnek – legalább a politikai életben. A baloldal ezt az Európai Unióban sem tanulta meg. Valamikor Rajk-perek, majd az 56-os szabadságharc után tömeges kivégzések jellemezték a baloldal demokráciáját.
Mivel nem vagyunk „bevándorlóország”, idehaza talán nem is értjük igazán, milyen elfojtott indulatokat korbácsolt fel Amerikában az Irina Zarucka és a Charlie Kirk kettős gyilkosság.
Aleksandar Vučić bejelentette, hogy Szerbia titkosszolgálatai együttműködnek az orosz hírszerzéssel, miután felmerült, hogy Brüsszel egy új „Maidan” kirobbantására készül Szerbiában.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Harcosok órája online műsorban kedden kifejtette, hogy Ukrajnában csak akkor lehet igazságos békéről beszélni, ha biztosítják a nemzeti kisebbségek jogait. Hangsúlyozta: a kárpátaljai magyarok támogatásából a magyar kormány nem enged, és a közösség legitim képviselője továbbra is a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ).