Közös nemzeti felelősség kultúránk átörökítése a jövő nemzedékeire
2025. január 28. 20:33
Közös nemzeti felelősségnek, a kormány, a művészvilág és minden magyar ember felelősségének - nevezte a magyar kultúra megőrzését és átörökítését az utókorra a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a Bácskortárs 2025 képzőművészeti vándorkiállítás megnyitóján kedden a Bács-Kiskun vármegyei Kunszálláson.
Latorcai Csaba azt mondta, nem az a feladatunk, hogy a művészetet úgy őrizzük meg, abban a formájában, ahogy szüleinktől vagy nagyszüleinktől kaptuk, hanem az, hogy tegyük hozzá a jelen interpretációit, és így adjuk tovább utódainknak.
Az államtitkár fontosnak nevezte a magyar művészet megbecsülését, és azt is, hogy legyen olyan erős középréteg a társadalomban, amely a művészethez műértő módon közelítve segít akár inspirációval, akár megrendeléssel annak kiteljesedésében.
Kiemelte: a kormány azért is törekszik a középosztály megerősítésére, hogy ezzel is hozzájáruljon a kortárs kultúra erősödéséhez, hogy továbbra is legyen inspirációjuk a kortárs művészeknek és továbbra is legyen megrendelésük a kortárs művészeknek.
Latorcai Csaba szólt arról, hogy a kormány más eszközökkel is igyekszik megbecsülni a művészvilágot.
Példaként említette, hogy a beruházási törvényben két évvel ezelőtt elhelyeztek egy olyan klauzulát, amely szerint minden állami közberuházásnál szükséges az adott beruházáson belül valamilyen kortárs műalkotás megrendelése és elhelyezése.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány napirendre kívánja venni a kulturális szféra foglalkoztatottjainak bér- és egzisztenciális helyzetét, hogy segítse a művészek megélhetését.
Latorcai Csaba megemlítette a Versenyképes járások programot is, amelyben a kormány 65 milliárd forintot kíván járási szinten közfeladat-ellátások fejlesztésére fordítani, és arra biztatott, hogy minél több kulturális közfeladat fejlesztésére nyújtsanak be támogatási igényt.
A kultúrát segíteni, erősíteni kell, összefogással a kormánnyal, a művészvilággal, a műértő közösséggel és a középosztállyal, mert csak így lehet "azt az ősi küldetésünket megvalósítani, hogy páratlan magyar kultúránkat ne csupán megőrizzük, hanem beletéve mindennapjainkat fejlesszük tovább és adjuk át utódainknak" - fogalmazott az államtitkár.
Almási Roland Márk (Fidesz-KDNP-Nemzeti Fórum), Kunszállás polgármestere ismertette, az idei kiállításon 16 alkotó 32 alkotása látható. Kitért arra is, hogy manapság a felszínesség egyre nagyobb méreteket ölt, és ebben a világban kell értéket teremteni, maradandót alkotni.
Hozzátette, öt évvel ezelőtt, amikor polgármesterré választották, komoly vízióval indultak el a közösségépítés és a kultúra területén.
Meg kell találni a jót, a szépet, a lélekemelőt, ami kockázatokat is rejt, de "a mi küldetésünk az, hogy igényt generáljunk az igényességre" - hangoztatta.
Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke a képzőművészeti tárlatot különlegesnek nevezte, és köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a kiállított alkotások üzeneteket hordoznak, amelyek "belénk ivódnak".
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.