Keir Starmer brit miniszterelnök felszólította pénteken a mauritiusi kormányfőt egy olyan egyezmény elérésére, amely szavatolja a Diego Garcián működő, stratégiai fontosságú brit-amerikai haditengerészeti és légitámaszpont biztonságát.
Starmer – the new indian exporess
A London és Washington között is diplomáciai feszültséget szító ügy előzményeként a brit külügyminisztérium több évtizedes jogi és diplomáciai vita után tavaly októberben bejelentette, hogy Nagy-Britannia Mauritiusnak adja át az indiai-óceáni Chagos-szigetcsoport feletti fennhatóságot.
britannica
Az akkori londoni közlemény hangsúlyozta, hogy a szigetcsoport legnagyobb szigetén, Diego Garcián működő légitámaszpont fennmaradása az egyezmény alapján továbbra is biztosított.
Donald Trump amerikai elnök környezetéből azonban az utóbbi időszakban többen is erőteljesen bírálták a megállapodást, éppen arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok nem tartja garantáltnak a támaszpont jövőjét, ha a szigetcsoport felett a mauritiusi kormány gyakorol fennhatóságot.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a minap kijelentette, hogy az egyezmény "súlyosan veszélyezteti" a Diego Garcián működő támaszpontot, mivel Mauritius "Kína szövetségese".
Rubio - cnn
A Downing Street két hete bejelentette, hogy a brit kormány egyelőre halasztja a Mauritiusszal kötött egyezmény ratifikálását, időt biztosítva a Trump-kormánynak a megállapodás tanulmányozására.
expeditiontour.com
Az egyezmény megkötése óta Mauritiuson is új kormány alakult, amely szintén jelezte, hogy további tárgyalásokat tart szükségesnek a megállapodásról.
A londoni miniszterelnöki hivatal péntek esti tájékoztatása szerint Starmer telefonos egyeztetést tartott az új mauritiusi miniszterelnökkel, Navin Ramgoolammal az ügyről.
Ramgoolam – robinage.com
A brit kormányfő a megbeszélésen hangsúlyozta: olyan megállapodásra van szükség, amely biztosítja a Diego Garcián működő támaszpont "erőteljes védelmét a rosszakaratú befolyásolási kísérletektől", és szavatolja a katonai bázis további működését.
wikipedia
A két vezető megállapodott abban, hogy hamarosan ismét kapcsolatba lép az ügyben.
Az Egyesült Államokkal csaknem hat évtizede kötött, titkosított szerződésben London annak idején vállalta, hogy a Chagos-szigetek kétezer lakóját elszállítja a szigetcsoportról, közvetlen irányítása alá veszi a szigeteket Indiai-óceáni Brit Területek néven, és nem engedélyezi a jórészt Mauritiusra áttelepített egykori lakosok visszatérését.
Diego Garcia a hidegháború idején, illetve az öbölháborúk alatt is alapvető stratégiai szerepet töltött be, és amerikai B-52-es hadászati bombázók is állomásoztak ott.
B52-es harci nehézbonbázó: sok demokráciát exportáltak vele – wikipedia
London tavaly októberben jutott egyezségre arról, hogy Mauritius kiterjesztheti szuverenitását a Chagos-szigetek egészére, köztük Diego Garciára, de az egyezmény Nagy-Britanniának is felhatalmazást ad "99 évnyi kezdeti időszakra" a támaszpont feletti szuverén jogok gyakorlására.
A megállapodás szerint Mauritius visszatelepítheti a chagosiakat a Chagos-szigetekre, de ez nem vonatkozik Diego Garciára.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Nem értek egyet azzal, hogy az ukránok értünk harcolnak, ugyanis Európa nincsen támadás alatt, egyetlen európai uniós vagy NATO-tagország sincs támadás alatt. Az ukránok hősiesen harcolnak, de magukért" - rögzítette a külügyminiszter.
Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".