Zelenszkij szankciózik
2025. február 13. 17:40

Volodimir Zelenszkij elnök jóváhagyta csütörtökön a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) szerdai határozatát, amely alapján szankciókkal sújtották Petro Porosenko volt ukrán államfőt és több ukrán üzletembert - derült ki a közzétett elnöki rendeletből, amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál ismertetett.

A gazdasági és egyéb korlátozó intézkedések alá vont személyek között van több milliárdos üzletember, Ihor Kolomojszkij és Kosztyantin Zsevago, Ukrajna legnagyobb lakossági bankjának, a Privatbanknak a két volt társtulajdonosa, valamint a hazaárulással megvádolt és fogolycserével Oroszországnak átadott Viktor Medvedcsuk, a Moszkva-barátságért betiltott Ellenzéki Blokk - az Életért párt volt képviselője.

A rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A listán szereplő összes személyre vonatkozó szankciók azonosak. Tizenhét korlátozást tartalmaz a dokumentum velük szemben, köztük állami kitüntetéseik visszavonását, a vagyonhasználati és rendelkezési jogaik ideiglenes megvonását. Ezenfelül nem folytathatnak kereskedést, nem vehetnek részt privatizációban és más egyéb gazdasági tevékenységben.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Hmelnickij atomerőműben tett látogatásakor kommentálta a szankciókról hozott döntést a Szuszpilne ukrán közszolgálati televízió beszámolója szerint. Kijelentette, hogy a február 13-i szankciók bevezetése azokra az emberekre irányul, akik "a 2014-ben kezdődött háború alatt pénzt mostak, és hrivnyák milliárdjait vonták ki" az ország gazdaságából. Előrebocsátotta, hogy lesznek még hasonló intézkedések mások ellen. Felhívta egyúttal a figyelmet, hogy a büntetőintézkedések nem jelentik az alájuk vont személyek bebörtönzését. A szankciók - mint rámutatott - azoknak a pénzeknek a felhasználását korlátozzák, amelyekhez jogellenesen jutottak hozzá".

Kolomojszkij ellen az elmúlt években több eljárást is indítottak csalás és pénzmosás gyanújával, a Privatbank esetében pedig a hatóságok összesen 15 milliárd hrivnya (mintegy 140 milliárd forint) kivonásával gyanúsítják.

A Porosenko vezette Európai Szolidaritás párt frakciójának tagjai plakátokkal állták körül a parlament plenáris ülése alatt a szószéket, tiltakozásul a pártelnökük elleni szankciók miatt - számolt be az UNIAN hírügynökség tudósítója. A képviselők plakátjain olyan szövegek voltak, mint "Ukrajna nem Oroszország", "Nem a politikai elnyomásra", "Nem a diktatúrára", "Nem a tekintélyelvűségre", valamint "Gondolj a győzelemre, ne a választásokra". Az akció megkezdése után Ruszlan Sztefancsuk házelnök szinte azonnal berekesztette az ülést.

Porosenko szerda este a Facebookon közzétett videóbeszédében az ország belső egységére mért "kolosszális csapásnak" nevezte a védelmi tanács ellene hozott szankciós döntését.

Az ukrán Állami Nyomozó Iroda (DBR) sajtószolgálata csütörtökön a honlapján kiadott közleményében azt írta, hogy Porosenkót az iroda hazaárulás elkövetésével és terrorszervezetek tevékenységének segítésével gyanúsítja. Emlékeztetett a DBR arra, hogy Porosenkóval szemben 2022. szeptember 2-án fejezte be a bűnügyi nyomozást, amelyet az ideiglenesen megszállt Donyec-medencei területekről történt szénszállításokban való részvétele miatt indítottak. A nyomozóiroda a közleményben hozzáfűzte: Porosenkót azzal is gyanúsítják, hogy összejátszott egy csoporttal - benne az orosz legfelsőbb vezetés képviselőivel - a donyecki és luhanszki szakadár területek Ukrajnában terrorszervezetnek minősített irányítóinak segítésében.

mti
Címkék:
  • Az éghajlat-megmentő ipar
    Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
MTI Hírfelhasználó