Volodimir Zelenszkij elnök jóváhagyta csütörtökön a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) szerdai határozatát, amely alapján szankciókkal sújtották Petro Porosenko volt ukrán államfőt és több ukrán üzletembert - derült ki a közzétett elnöki rendeletből, amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál ismertetett.
A gazdasági és egyéb korlátozó intézkedések alá vont személyek között van több milliárdos üzletember, Ihor Kolomojszkij és Kosztyantin Zsevago, Ukrajna legnagyobb lakossági bankjának, a Privatbanknak a két volt társtulajdonosa, valamint a hazaárulással megvádolt és fogolycserével Oroszországnak átadott Viktor Medvedcsuk, a Moszkva-barátságért betiltott Ellenzéki Blokk - az Életért párt volt képviselője.
A rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A listán szereplő összes személyre vonatkozó szankciók azonosak. Tizenhét korlátozást tartalmaz a dokumentum velük szemben, köztük állami kitüntetéseik visszavonását, a vagyonhasználati és rendelkezési jogaik ideiglenes megvonását. Ezenfelül nem folytathatnak kereskedést, nem vehetnek részt privatizációban és más egyéb gazdasági tevékenységben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Hmelnickij atomerőműben tett látogatásakor kommentálta a szankciókról hozott döntést a Szuszpilne ukrán közszolgálati televízió beszámolója szerint. Kijelentette, hogy a február 13-i szankciók bevezetése azokra az emberekre irányul, akik "a 2014-ben kezdődött háború alatt pénzt mostak, és hrivnyák milliárdjait vonták ki" az ország gazdaságából. Előrebocsátotta, hogy lesznek még hasonló intézkedések mások ellen. Felhívta egyúttal a figyelmet, hogy a büntetőintézkedések nem jelentik az alájuk vont személyek bebörtönzését. A szankciók - mint rámutatott - azoknak a pénzeknek a felhasználását korlátozzák, amelyekhez jogellenesen jutottak hozzá".
Kolomojszkij ellen az elmúlt években több eljárást is indítottak csalás és pénzmosás gyanújával, a Privatbank esetében pedig a hatóságok összesen 15 milliárd hrivnya (mintegy 140 milliárd forint) kivonásával gyanúsítják.
A Porosenko vezette Európai Szolidaritás párt frakciójának tagjai plakátokkal állták körül a parlament plenáris ülése alatt a szószéket, tiltakozásul a pártelnökük elleni szankciók miatt - számolt be az UNIAN hírügynökség tudósítója. A képviselők plakátjain olyan szövegek voltak, mint "Ukrajna nem Oroszország", "Nem a politikai elnyomásra", "Nem a diktatúrára", "Nem a tekintélyelvűségre", valamint "Gondolj a győzelemre, ne a választásokra". Az akció megkezdése után Ruszlan Sztefancsuk házelnök szinte azonnal berekesztette az ülést.
Porosenko szerda este a Facebookon közzétett videóbeszédében az ország belső egységére mért "kolosszális csapásnak" nevezte a védelmi tanács ellene hozott szankciós döntését.
Az ukrán Állami Nyomozó Iroda (DBR) sajtószolgálata csütörtökön a honlapján kiadott közleményében azt írta, hogy Porosenkót az iroda hazaárulás elkövetésével és terrorszervezetek tevékenységének segítésével gyanúsítja. Emlékeztetett a DBR arra, hogy Porosenkóval szemben 2022. szeptember 2-án fejezte be a bűnügyi nyomozást, amelyet az ideiglenesen megszállt Donyec-medencei területekről történt szénszállításokban való részvétele miatt indítottak. A nyomozóiroda a közleményben hozzáfűzte: Porosenkót azzal is gyanúsítják, hogy összejátszott egy csoporttal - benne az orosz legfelsőbb vezetés képviselőivel - a donyecki és luhanszki szakadár területek Ukrajnában terrorszervezetnek minősített irányítóinak segítésében.
Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
A Fradi jobb volt, több helyzetet alakítottak ki, a cseheknek igazi helyzetük nem volt. Ugyanakkor a Fradi játékát a gyerekes ügyetlenségek jellemezték, labdákat ajándékozott a ellenfélnek. Komolyabb csapatok ellen ez végzetes lehet.
Többek között olyan fontos témákat érintettek, mint a magyar-szerb határhelyzet javítása, közös infrastrukturális, mindenekelőtt a két ország közötti közlekedést segítő beruházások megvalósítása, kulturális és turisztikai együttműködés.