Budapest ostromának civil áldozataira emlékeztek
2025. február 13. 18:35

Nyolcvan évvel ezelőtt ért véget Budapest ostroma, a harcban elesett civil áldozatokra emlékezett csütörtökön a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a Farkasréti temetőben.

Az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásuk szerint a megemlékezésen Harrach Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) elnöke hangsúlyozta, hogy az emberi élet magasabb érték, mint a háború célja, legyen az gazdasági vagy politikai cél. Hozzátette, hogy a háborút általában "nem józan emberek kezdik meg".

A KDNP-s politikus kiemelte: a civil áldozatokra emlékezők az emberi méltóság, az élet és a béke mellett tesznek hitet.

"A béke jelenti a háború elkerülését, korunkban pedig a háború végét". Amikor a civil áldozatokra "emlékezünk, akkor egy háború nélküli világra gondolunk, ahol kiteljesedhet az emberi élet" - idézték a közleményben Harrach Pétert.

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója arra mutatott rá, hogy a háborús veszteségekről beszélve az emberek hajlamosak a harcokban elesett hősökre, katonákra gondolni.

A Nemzeti Örökség Intézetében fontosnak tartják, hogy a harcok civil áldozataira és mellettük "a világban most zajló háborúk minden civil áldozatára is emlékezzünk, és emlékeztessük magunkat arra, milyen nagy érték a béke, amelyben élhetünk" - hangsúlyozta a főigazgató.

Az intézet emlékeztet arra, hogy a Farkasréti temető 19/1-es parcellájában található két sír az úgynevezett Regent-házban, valamint a Vitéz u. 2., illetve a Fő u. 59. szám alatti sarokházakban elhunytaknak állít emléket.

Mint írták, 1944. december 25-én zárult be a főváros körüli ostromgyűrű, ezt követően a német és magyar csapatok 50 napon át védték a várost, egyre szűkebb területre visszahúzódva; 80 éve, 1945. február 11-én a budai várnegyedben még kitartó csapatok - noha nem kaptak rá parancsot - kitörést kíséreltek meg; 25 000 katona vett részt az akcióban, mindössze 700-an jutottak át az ostromgyűrűn - idézték fel a közleményben.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Európa rátesz még egy lapáttal az ostobaságra
    Trump követeli minden olyan rendelkezésnek az eltávolítását, amelyeket ő „éghajlatváltozással” foglalkozónak tart, vagy „környezetvédelmi, társadalmi és irányítási” kezdeményezésekhez, „környezeti igazságossághoz”, „szén-dioxid-kibocsátáshoz vagy üvegházhatású gázokhoz”, valamint büntetések vagy szén-dioxid-adók beszedésére szolgáló forrásokhoz kapcsolódnak.
  • Semjén Zsolt: a magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés
    A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés - hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
  • A türk országok szerepe hazánk energiaellátásában kulcsfontosságú
    Orbán Viktor a Türk Államok Szervezetének informális budapesti csúcstalálkozója kapcsán emlékeztetett, az ukránok lezárták az Oroszországból Magyarországra jövő csővezetékrendszert, ami Magyarországot egy lehetetlen, sőt, tragikus helyzetbe sodorta volna, amennyiben a türk államokkal a megelőző években nem alakítottunk volna ki mély együttműködést.
MTI Hírfelhasználó