Esterházy Jánosra, a felvidéki magyarság egykori vezetőjére emlékeztek Prágában
2025. március 23. 09:17

Esterházy Jánosra, a felföldi magyarság egykori politikai vezetőjére emlékeztek Prágában szombaton.

Az ünnepséget, amelyet a kommunista rendszer áldozatainak a Motol köztemetőben létrehozott emlékhelyén tartottak, a prágai Esterházy János Társulás a Keresztény és Emberi Értékekért, a Coexistentia politikai mozgalom Esterházy János Emlékbizottsága, valamint a Prágai Magyar Katolikus Plébánia szervezte meg a börtönben elhunyt politikus halálának 68. évfordulója alkalmából.

A Csehországban működő magyar társadalmi szervezetek, valamint Baranyi András prágai magyar nagykövet koszorúkat helyeztek el Esterházy János emléktáblájánál. Koszorúztak a Szövetség a Közös Célokért szlovákiai civil szervezet képviselői is.

Dominik Duka bíboros, nyugalmazott prágai érsek virágcsokrot vitt az emlékhelyre.

Az ünnepségen elhangzott beszédek egybehangzóan méltatták Esterházy János életét és munkásságát.

Balga Zoltán, a prágai magyar plébánia vezetője, az Esterházy Társulás elnöke rámutatott: az Esterházy János által vallott értékek a jövőbe mutattak, és ma is érdemes vállalni azokat.

Baranyi András szerint Esterházy János személyisége összeköti a cseheket, a magyarokat, a lengyeleket, ezért továbbra is ápolni kell a politikus szellemi hagyatékát. Ilyen szempontból nagyon fontosnak, jelképesnek minősítette a motoli emlékhelyet.

Dominik Duka azt mondta: komoly megtiszteltetésnek tartja, hogy a közelmúltban Budapesten átvehette az Esterházy-díjat. A nyugalmazott érsek hangsúlyozta, hogy Esterházy János méltó az utókor tiszteletére.

A néhány tucatnyi résztvevő - köztük ezúttal nagy arányban fiatalok - az ünnepség kezdetén közösen elénekelte a magyar himnuszt, majd a végén a Szózatot.

A kegyeleti emlékhelyet a csehországi Politikai Foglyok Konföderációja alakította ki az 1989-es rendszerváltás után a motoli temetőnek azon a részén, ahol a hatvanas és a hetvenes években a korábbi politikai rendszer többtucatnyi áldozatát névtelenül elhantolták. Az 1901-ben született és 1957-ben a morvaországi Mírov várbörtönében meghalt Esterházy János urnája a hatvanas évek elején került az akkor még névtelen tömegsírba.

A több mint egy évtizede átalakított motoli központi emlékművön két áldozat neve szerepel: Josef Bryx korábbi háborús pilótáé, aki a munkatáborokban elhunytakat, valamint Esterházy Jánosé, a szlovákiai magyarság egykori vezetőjéé, aki pedig a kommunista börtönökben meghalt politikai foglyokat jelképezi.

Vasárnap Esterházy János emlékére és boldoggá avatásának támogatására magyar nyelvű ünnepi mise lesz a prágai Szent Henrik és Kunigunda-templomban.

MTI; Gondola
Címkék:
  • Orbán Viktor: akit Ukrajnában agyonvertek, egy közülünk
    "Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
  • Idegenek fizetnek nekik, és ők elárulják hazájukat
    Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
  • Országszerte tart az aratás
    "A szélsőséges időjárás okozta kihívások ellenére minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy a magyar családok asztalára a mindennapi kenyér odakerülhessen, amiért nem lehetünk elég hálásak" - írta bejegyzésében az agrárminiszter.
  • Győztünk!
    Ez a siker azt jelenti, hogy ha a görögök - akiket a magyar válogatott pénteken legyőzött - érvényesítik a papírformát a vb-újonc horvátokkal szemben, akkor a nemzeti csapat a szerdai utolsó találkozó eredményétől függetlenül csoportelsőként közvetlenül a negyeddöntőbe jut.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
MTI Hírfelhasználó