Terrortámadásból származó azonosítatlan emberi maradványok
2025. április 27. 17:09
Még mindig vannak a 2023. október 7-i terrortámadásból származó azonosítatlan emberi maradványok Izraelben, ezek sorsáról hamarosan egy bizottság dönt.
Az izraeli hadsereg még mindig őriz háromszázötven zsáknyi azonosítatlan emberi maradványt a Hamász palesztin terrorszervezet Izraelben végrehajtott, 2023. október 7-i mészárlása óta, a csontok egyenkénti azonosításáról vagy tömegsírba temetéséről döntést kell hoznia egy bizottságnak.
A maradványokat a katonai rabbinátusnak az ország középső részén található Sura központjában tárolják. A rabbinátus újabb igazságügyi vizsgálatot szeretne végezni rajtuk az azonosítás érdekében, de ezt a vallásügyi minisztérium képviselői ellenzik, szerintük a maradványokat el kellene helyezni egy közös, névtelen sírban.
A másfél évvel ezelőtti Izrael elleni támadásban több ezer, Hamász-vezette terrorista lerohanta Izraelnek a Gázai övezethez közel eső, déli részét, megölt mintegy 1200 embert, további 251-et pedig túszul ejtett. A terrortámadás nyomán Izrael hadműveleteket kezdett a Gázai övezetben a Hamász ellen.
A támadás után részben súlyosan elszenesedett és a felismerhetetlenségig összeroncsolódott emberi maradványokat is szállítottak Sura bázishoz. Mindeddig nem tudták azonosítani 350 zsák tartalmát.
A rabbinátus a ynet hírportál közlése szerint úgy véli, hogy legalább kétszáz zsák tartalma a megfelelő erőforrások biztosításával még azonosítható lenne. A hadsereg főrabbija, Ejal Krim további igazságügyi szakértői vizsgálatot szeretne végezni az azonosítatlan maradványokon.
A vallásügyi minisztérium főigazgatója, Jehuda Avidan viszont inkább tisztes temetést szeretne egy tömegsírba. A döntést egy olyan bizottság fogja meghozni, amelyben részt vesznek a vallásügyi minisztérium, az egészségügyi minisztérium, a rendőrség és az igazságügyi orvosszakértői intézet képviselői.
A katonai rabbinátusnál tartanak a korábban, a túlterhelt időkben előfordult téves azonosításoktól, mivel tavaly májusban az is kiderült, hogy az egyik, hónapokig eltűnt túszként számon tartott áldozat földi maradványait egy másik áldozat sírjába temették.
Az ilyen hibák kiküszöbölésére a katonai rabbinátus szigorú protokollt vezetett be: minden maradványból kétszer vesznek mintát, majd azokat különböző orvosi és DNS-adatbázisokkal vetik össze. Csak akkor tekintik azonosítottnak a maradványt, ha legalább két független adatbázis megerősíti az egyezést.
A hadsereg már elkülönítette a pénzügyi forrásokat az újabb vizsgálatokhoz. Egy-egy zsák tartalmának azonosítási kísérlete mintegy háromezer sékelbe (közel háromszázezer forintba) kerül. Az ellenzők szerint viszont az újabb vizsgálat "a halottak megszentségtelenítését" jelentené, mert tovább károsítaná a maradványokat.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Több ezer családnak jelent segítséget az a javaslat, amely szerint az adótartozással rendelkezők esetében kétmillió forintra emelkedik az összeghatár, ameddig részletfizetési lehetőséget kaphatnak. A módosító indítványt benyújtó Vejkey Imre lapunknak elmondta, hogy ez illeszkedik az eddigi családtámogatási elképzeléseikhez.
Soltész Miklós közlése szerint az építészeti beavatkozás elmaradása azzal fenyegetett, hogy el kell bontani a templomtornyot, vagy újjá kell építeni a templomot, így az egyik legbonyolultabb felújítás volt az épület megmentése.
Menczer Tamás a műsorban abszurdnak nevezte, hogy az Európai Unió vezetői nem a közösségért dolgoznak, nem a "klubban" már bent lévő tagok érdekei szerint cselekszenek, hanem egy olyan országot képviselnek, amely nem része a közösségnek.