A magyar-ukrán kapcsolatok erősítésében végzett munka
2025. április 27. 19:06
A magyar-ukrán kapcsolatok erősítésében végzett munkájáért magas rangú magyar állami kitüntetést vehetett át Róth Sándor New Yorkban élő, kárpátaljai származású amerikai üzletember szombaton; az elismerést Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára adta át.
Méltatásában a politikus hangsúlyozta, hogy a díjazott Kárpátalja szülötteként, üzletemberként és mecénásként hosszú ideje dolgozik a két ország közötti jószomszédi viszony elmélyítésén; évtizedek óta sokat tesz a magyar-ukrán gazdasági, társadalmi, kulturális kapcsolatok és a kölcsönös megértés erősítése érdekében.
Magyar Levente azt mondta, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta eltelt több mint három évben a Róth Sándor által nyújtott segítség kiegészült a kárpátaljai magyar kisebbségnek nyújtott humanitárius támogatással, valamint a Magyarországon élő bővülő létszámú ukrajnai közösség megsegítésével.
A Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje kitüntetéssel díjazott Róth Sándor megtiszteltetésnek nevezte, hogy a kárpátaljai magyarok érdekében, továbbá a kárpátaljai zsidóság emlékének megőrzéséért végzett munkája felkelti a magyar állam érdeklődését.
Kifejtette, hogy a kárpátaljai magyarok változatlanul nem kapják meg azt, ami megilleti őket, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Ukrajnában zajló háború a "legközelebbi időszakban" véget ér, és lehetővé válik a békés egymás mellett élés.
Róth Sándor Munkácson született, 1973-ban költözött Magyarországra, majd 1985-ben már feleségével emigrált az Egyesült Államokba, ahol sikeres üzleti vállalkozásokat indított. Mezőgazdasági vegyipari cégek tulajdonosaként fontos szereplőjévé vált a kelet-európai műtrágya-kereskedelemnek.
Aktív kezdeményezője volt Kárpátalja egyik meghatározó kulturális beruházásának, a beregszászi nagyzsinagóga rekonstrukciós programjának.
Az üzletember 2019-ben már megkapta a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést.
Magyar Levente a New York-i díjátadót megelőzően csütörtökön és pénteken az amerikai fővárosban a Trump-adminisztráció vezető tisztségviselőivel tárgyalt egyebek mellett a kétoldalú kapcsolatok erősítéséről, továbbá arról, hogy a jó politikai összeköttetéseket miként lehet hatékony gazdasági együttműködésekké formálni.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára megbeszélést folytatott Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel, valamint Andrew Peekkel, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ha az ukrán energiafenyegetés megvalósulna, akkor az eddigi 7 ezer forintos átlag villanyszámla 14 ezer forintra, a 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra nőne. Ezt meg fogjuk akadályozni! - hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán szombaton.
A Patrióta-frakció követeli az NGO-k finanszírozásának teljes átláthatóságát, mert nem megengedhető, hogy "az európai adófizetők pénzét politikai aktivistáknak adják, akik az emberek érdekei ellen cselekednek" - idézték a közleményben Gál Kingát.
Brüsszelben egy ideje elfelejtették, vagy végtelen hataloméhségükben ignorálni merészelik a demokráciának azt az alapelvét, hogy az ellenzéket nem lehet teljesen kizárni mindenből. A liberálbalos társaság éppen azt ássa alá ezzel a gyakorlattal, amit maga naponta kér számon másokon: a fékek és ellensúlyok gyakorlatát.