Szombaton lesz a táncház napja a Liszt Ferenc téren
2025. április 29. 14:39
Immár 14. alkalommal rendezik meg a táncház napját május 3-án szombaton. A Hagyományok Háza által a Liszt Ferenc térre szervezett egész napos esemény célja, hogy méltó módon mutassa be az UNESCO által is elismert táncházmozgalom értékeit és közösségformáló erejét - közölték a szervezők.
A szervezők az MTI-hez eljuttatott közleményben hangsúlyozták, hogy kulturális örökség immár több mint öt évtizede inspirál fiatalokat világszerte a hagyományos népművészet újraélésére, megőrzésére és továbbadására.
"Sok ember elhivatott, kitartó munkája kellett ahhoz, hogy a folklór ma ilyen népszerűséget és támogatottságot élvezzen. Közvetve, visszanyúlva Bartókig és Lajtáig, majd az első táncfolkloristákig, közvetlenül Martin Györgytől Tímár Sándoron, Halmos Bélán, Sebő Ferencen át Kelemen Lászlóig sokan fáradoztak és fáradoznak ma is a népművészet ügyéért" - idézte Árendás Pétert, a Hagyományok Háza népzenei szakcsoportjának vezetőjét a kommüniké.
A szombaton 14 órától zajló programok helyszíne a Liszt Ferenc tér. A szabadtéri színpadon egymást követik a különböző tájegységek táncainak bemutatói és tanításai: a bagi, kalocsai, délszláv, moldvai, szilágysági, rábaközi és visai táncok mozdulatai elevenednek meg, ismert táncpedagógusok és táncegyüttesek - többek között a Bagi Muharay, a Kalocsai Bokréta, a Kincső és a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes - közreműködésével. A talpalávalót olyan kiváló zenekarok biztosítják, mint a Zagyva Banda, a Kolo és a Korinda, valamint Bódi Luca és barátai - írták.
A téren kézműves foglalkozásokkal is várják a családokat. A látogatók kipróbálhatják a fonalsodrást, a kaláriskészítést és a hangszerkészítést, mindezt autentikus népi kézművesek vezetésével. A néptáncos örökség előtt koszorúzással tisztelegnek az Írók Boltjánál, ahol 1972. május 6-án az első táncházat megrendezték. Ezt követően egy beszélgetést tartanak, amelyen Martin György szellemi hagyatékát idézik meg Berán István, Csatai László Csidu és Hollókői Lajos részvételével.
A Zeneakadémia Nagytermében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel közös szervezésben 19 óra 30 perctől zajlik az ünnepi gálaműsor a Népzene Tanszék jelenlegi és végzett hallgatóinak, doktoranduszainak és művésztanárainak előadásában. A fókuszban a hazánkban élő nemzetiségek hagyományának bemutatása áll.
Mint írták, az ünnepi nap zárásaként 19 órától hajnalig tartó táncház várja a Hagyományok Házában azokat, akik nemcsak szemlélői, de aktív résztvevői szeretnének lenni a népi kultúra élő szövetének.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Úgy érzem, Duray Miklós a jelenlétével egy láthatatlan védőernyőt jelentett a felvidéki magyarság fölött. Bánthatták, félretolhatták, cserejátékost csinálhattak belőle, de nem tehették meg, hogy ne vegyenek róla tudomást - fogalmaz Somogyi Alfréd.
A férfi ellen - akit azzal is gyanúsítanak, hogy magyarellenes feliratokkal meggyalázta a templom falát - büntetőeljárás indult nemzetiségek, illetve felekezetek elleni uszítás, valamint szándékos gyújtogatás miatt.
Simicskó István véleménye szerint a magyar határkerítésnek fizikai és szimbolikus jelentősége, üzenete is van, s ez a határkerítés nemcsak Magyarországot, de az egész keresztény, európai kultúrát is védelmezi.