Pannonhalma kincsei
2025. július 4. 11:08

Pannonhalma értékei a magyar és az egyetemes kultúra, történelem kincsei - emelte ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Pannonhalmi Főapátságban, sajtótájékoztatón.

Vincze Máté elmondta, hogy a főapátságban őrzött kincsek esetében most először fordul elő, hogy környezeti behatás miatt vis major helyzet fordult elő, így a kormány százmillió forint gyorssegélyt adott a kármentesítési munkálatokhoz, a Néprajzi Múzeum koordinálásával működő állományvédelmi bizottság szakemberei pedig segítettek a kárfelmérésben és a megfelelő kármentesítő technológia megtalálásában.

Hozzátette: "készek vagyunk rá", hogy a nagy múzeumok papírrestaurátori munkával, az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Levéltár pedig digitalizálással segítse a helyreállítást.

Felidézte, hogy a könyvtárban a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozza a fertőzést, amelyet korábban az élelmiszeriparban ismertek. A rovar jól szaporodik a tartósan 20 Celsius-fok feletti hőmérsékleten, a régi könyvek gerincén, a borítóanyag alatt található állati eredetű enyv és a növényi eredetű keményítő pedig jó tápláléka.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás miatti egyre melegebb nyarak új típusú felkészülést kívánnak a közgyűjteményektől. A klímaváltozás miatt a Pannonhalmi Főapátság Könyvárának átlaghőmérséklete és a páratartama is emelkedett az elmúlt években - fűzte hozzá.

Vincze Máté elmondta, hogy a fertőzés felszámolására a megfelelő technológia kiválasztása azért is fontos, mert figyelmet kell fordítani az egyéb műtárgyak, festmények és az épület védelmére is. Ennek megfelelően a kártevők hatékony eltávolítása egy innovatív, nitrogénes fertőtlenítő technológiával történik.

A rovarok elpusztítása után a polcokat és a köteteket egyenként is megtisztítják, ezért volt szükséges lezárni a könyvtárat a látogatók előtt - mondta. Hozzátette, hogy a főapátságban azon dolgoznak, hogy a várhatóan jövő év elején újranyitó könyvár látogatásáig is változatos programokkal készüljenek.

Felsorolta, hogy hat helyszín látogatható a szabadtéri, ingyenes programlehetőségek mellett: a Szent Márton-bazilika, a kerengő, a főmonostori kiállítótér, az arborétum, a gyógynövénykert és az Illatmúzeum.

Hozzátette: mindemellett készül a könyvtárat és kincseit bemutató film is.

Vincze Máté hangoztatta, hogy a kormány minden segítséget megad ezekhez a munkákhoz és elősegíti azt a szakmai párbeszédet, ami garantálja, hogy a hasonló károk a jövőben megelőzhetők legyenek annak érdekében, hogy a kulturális örökség biztonságban fennmaradhasson.

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa Laudatio si című enciklikájában egyebek mellett a tudományos élet által felvetett problémákról ír, a víz a biodiverzitás és a klímaváltozás kérdéséről és kiemeli, hogy ez ma minden embernek személyes problémájává kell, hogy váljon, valamit reagálnia kell rá.

Dejcsics Konrád, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója arról beszélt: amikor három évvel ezelőtt kitalálták, hogy az idei kulturális évadnak a Kert címet adják, még nem gondolták, hogy a klímaváltozás okozta rovarfertőzés még aktuálisabbá teszi a tematikát.

Kitért arra is, hogy bár a könyvtár nem tekinthető meg, számos más programmal várják a látogatókat.

Hajdu Zsófia Edit restaurátor, a Pre-Con Restaurátor Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a könyvállomány mintegy felét már ládákba emelték a polcokról és becsomagolták, előkészítve a fertőtlenítésre.

A ládahalmokat igyekeznek úgy tenni, hogy a polcok és a könyvek sorrendje is megmaradjon a visszapakoláshoz. A ládahalmokat felfújt zsákokba emelik, amelyeket légmentesen lezárnak és az oxigént nitrogénnel helyettesítik.

A tervek szerint július 18-án fejezik be a könyvek csomagolását. Minimum hat hét szükséges ahhoz, hogy a rovarok és a lárvák elpusztuljanak.

A fertőtlenítést követő száraz tisztítás a tervek szerint három hónapig tart majd. Minden könyvet megtisztítanak, akár sérült, akár nem. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy az állomány hány darabja érintett a fertőzéssel - mondta.

Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár igazgatója arról beszélt, hogy a könyvek fertőtlenítését követően a vetemedett, sérült polcokat kijavítják, a könyvtárat alaposan kitakarítják, mert "helyenként akár százéves por is lehet", ezt követően pedig fertőtlenítik.

mti
Címkék:
MTI Hírfelhasználó