Bráda Tibor: Szent István és Gizella, fiuk, Imre, és Szent Gellért püspök, Dunaújváros 2020
Első királynénk, bajor herceglány, boldog Gizella a nagy magyar királyi feleségeink egyike. Prokopp Mária művészettörténész professzort kérdezte a Gondola.
– Professzor asszony, Boldog Gizella királynénk, a királyságunkat megalapító Szent István feleségének mi a legmaradandóbb alkotása mai nemzedékek számára?
– Szent István királyunk feleségét, Gizella bajor hercegnőt, Nagy Károly császár egyenes ági leszármazottját, II. Ottó császár unokatestvérét István számára az Édesapjának, Géza fejedelemnek (972-997) a jeles bel- és külpolitikai eredményei érdemelték ki. A házasságkötés 995-ben történt, amikor István még trónörökös volt. Tehát közösen készültek fel a hatalom átvételére 997-ben, és az 1000-ben történt Király-koronázásra, amely Magyarországot felemelte az Európai Nagyhatalmak sorába. Ebben nagy része volt Gizella előkelő származásán túl az akkori legmagasabb szintű kulturális műveltségének, amit a Regensburgi bencés kolostori iskolában sajátított el. Az Intelmek, amelyeket István király a papjai mellett, minden bizonnyal, Gizellával beszélt meg, közös szellemi alkotásuk!
Szent István és felesége Óbudán templomot alapít,Képes Krónika, 1350-es évek, OSZK
A Koronázási palást ábrázolásai, vagyis a megrendelő királyi pár programja, amely a kereszténység tanításának lényegét vizuálisan jeleníti meg, ugyanígy az udvari papok, elsősorban Szent Gellért, a Velencéből érkezett tudós bencés apát teológiai műveltsége mellett, a királyi pár közös hitvallása is! Ez az 1031-ben a királyi bazilika számára Gizella királyné vezetésével készült remekművű textilművészeti alkotás az egyetlen biztos hazai műalkotás.
Gizella kiályné a koronázási paláston, 1031, Magyar Nemzeti múzeum
Gizella királyné művészeti igényességét jelzi továbbá az Édesanyja halálakor készíttetett kiváló ötvösművészeti alkotás, a Münchenben őrzött Gizella kereszt, ahol a Kereszt lábánál ott térdel Gizella az édesanyjával. 2022-ben a Fehérvárott megrendezett Árpád-kori művészetünk című pompás kiállításon ezt a remekművet is megcsodálhattuk.
Gizella-kereszt.
István király egyedül, Gizella és rokonsága, főképpen Gizella fivére, II. Henrik német-római császár (1002- 1024) támogatása nélkül, nem tudta volna ilyen, máig tartó eredményességgel megalapozni Magyarország létét. Ez a külpolitikai háttér tette lehetővé a Magyar királyság békés építkezését 1024-ig!
– Boldog Gizella a magyar ifjúság védőszentjének, Szent Imrének az édesanyja. Fiataljainkban miért kell ezt tudatosítanunk?
– Gizella királyné öt gyermekéről tudunk, de a két fia közül csak a kisebbik, Imre élte meg a felnőtt kort. Az elsőszülött Ottó gyermekként halt meg, és ezt követően Imrét, készítették fel az uralkodásra. Alkalmatosságáról 1030-ban egész Európa előtt bizonyságot tett, amikor II. Konrád császár hazánkat megsemmisíteni szándékozó támadását fölényes győzelemmel megverte! Ezt követte a következő évben a német fél részéről megszervezett „vaddisznó-vadászat".
Imre herceget 1083-ban István királlyal együtt, Szent László király – aki a kor Európájának elismerten a legfőbb hadvezére volt – avattatta szentté. Imre herceg hadvezéri diadalában jelentős szerepet játszott a keresztény önfegyelmen és a mély Isten-hitén alapuló világnézete, jelleme. Ezért lett a keresztény magyar ifjúság védőszentje és példaképe. A neveltetése mindkét szülő érdeme, de az Anyáé kétségtelenül meghatározó.
– Boldog Gizella magyarországi élete jelentős részben Esztergomhoz és Veszprémhez kötődik. Miért vetít nemes európai fényt e városokra a királyné emlékezete?
– Gizella 995-ben, a bajor földön kötött házasság után kétségtelenül a magyar fejedelmi udvarba, Esztergomba érkezett, amely Taksony vezér óta fejedelmi szálláshely a Duna mentén, amely Európa egyik legnagyobb folyama a Fekete erdőtől a Fekete-tengerig, és az Esztergomnál lévő kanyarulata, a 300 méteres szélességével, három oldalról, komoly védelmet jelent!
997-től minden bizonnyal Esztergom volt István és Gizella udvartartásának színhelye, de a magyar kereszténység Géza fejedelem által alapított 10. századi első központja Veszprém lehetett. Mindenesetre István Veszprém várát a feleségének ajándékozta. Itt koronázta királynévá a veszprémi püspök Gizellát – és nyomában számos magyar királynét. De a Család közös otthona mindvégig Esztergom volt. Ott születtek a gyermekek, és oda érkeztek a hivatalos vendégek...
Veszprém, Székesegyház, Gizella-ablak Árkayné Sztehlo Lili 1950.
Az idei 2023. évi Európai Kulturális Fővárosi cím elnyerése Gizella királyné önálló személyiségét emeli ki, amely a nagy műveltségével és a mély keresztény hitével a 21. században is minden magyar feleségnek és családanyának példaképe lehetne.
Molnár Pál
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Magyarország kiáll az ország kormánya mellett a szuverenitás és a biztonság érdekében tett erőfeszítéseiben" - írta az X-en közzétett bejegyzésében a kormányfő.
-
A hírportál csütörtökön Itt a magyar válasz a lengyel külügyminiszter elképesztő húzására címmel azt írta: a wPolityce.pl lengyel hírportál arról számolt be, hogy a Radoslaw Sikorski vezette lengyel külügyminisztérium éles diplomáciai támadást indít Magyarország ellen.
-
Latorcai Csaba azt mondta, a vasárnapi időközi országgyűlésiképviselő-választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeként induló Csibi Krisztina méltán tudja továbbvinni a választókerület néhai képviselőjének, Potápi Árpádnak az örökségét.