A város középkori neve Königsberg – mi magyarok a Königsberga változatot használtuk –, a II. világháború után Sztálin adta neki a Kalinyingrád nevet. Brzezisnki könyveiben a „kalinyingrádi kiszögellés"-ről írt.
2023. május 11. 07:44
Mihail Kalinyin szobra Kalinyigrádban – mandiner/ULF MAUDER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP
A Königsberget egykor Kalinyingrádra átnevező oroszok szerint a döntés „az őrültséggel határos” és „ellenséges cselekedet”. Dühösen reagált a Kreml, miután egy lengyel kormányzati szerv azt tanácsolta, hogy más nevet használjanak a Balti-tenger partján fekvő orosz exklávéra, Kalinyingrádra
A lengyel bizottság szerint a várost és a tágabb területet inkább Królewiecnek kellene nevezni – írta a BBC.
Hozzátették, ez a város hagyományos neve lengyelül, és ezért a döntés, hogy ne használjanak többé „erőltetett nevet”. Ez részben az ukrajnai orosz invázió következménye.
Oroszország szerint a döntés „az őrültséggel határos” és „ellenséges cselekedet”.
„Tudjuk, hogy a történelem során Lengyelország időről időre belecsúszott az oroszok iránti gyűlölet őrületébe" – idézte a BBC Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét.
A második világháború előtt a területet több száz éven át Königsberg néven ismerték, és Kelet-Poroszország része volt. A Królewiec a Königsberg lengyel fordítása.
business insider
A második világháború után azonban a város és a tágabb régió szovjet közigazgatás alá került. A szovjetek átnevezték Kalinyingrádnak Mihail Kalinyin, a bolsevik forradalom egyik vezetője után – ismertette a lap.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Gyurcsány személye fölöslegessé vált. Politikai mérlege siralmas: a valamiből csinált semmit, a sokból keveset. Az MSZP nagy valószínűséggel be sem jut majd a parlamentbe, a DK meg a bejutási küszöb körül szédeleg. Taktika volna a visszavonulása? Érdemes még a nómenklatúra-burzsoáziának Gyurcsánnyal taktikáznia?!
Keresztény Európát akarunk, mert hisszük, csak ennek van jövője - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a fejújított Tihanyi Bencés Apátság és a Szent Kristóf zarándokház átadó ünnepségén pénteken.