MTI/Mónus Márton
„A környező országok klubcsapatai kevesebb pénzt költenek játékosaik fizetésére, kisebb költségvetésből gazdálkodnak, mint a magyar élvonal szereplői, ugyanakkor évről évre sokkal jobb eredményeket érnek el a nemzetközi színtéren” – írja Szilágyi László a moszkvater.com portálon.
Az MLSZ gazdaságilag sikeres évet zárt 2023-ban, emellett összesen 50 milliárd forinttal támogatta a hazai klubokat, melynek mindössze 3 százalékát kapta a profi labdarúgás. A szövetség 2024-ben 57 milliárd forintra emeli ezt a támogatást. Az MLSZ infrastruktúra-fejlesztési programja keretében 2023-ban 271 fejlesztés fejeződött be, 2024-ben pedig további 100 pálya felújítása szerepel a tervekben – jelentette az MLSZ 2024 tavaszán.
A stadionépítéseket a szakmai fejlődésnek kellene követnie.
Az európai élmezőnyben egyedül a Fradi képviseli hazánkat hosszú esztendők óta. Lőw Zsolt nyugat-európai edző a közelmúltban kiválónak minősítette azt a munkát, amely a Ferencvárosnál zajlik. Ő ért hozzá, valószínűleg jól látja a helyzetet. Ám a Fradi Rebrov vezetőedző távozása óta nem jutott be a BL csoportkörébe.
Legutóbb úgy esett ki a BL-selejtezőből, hogy egy brazil balhátvéd egy dán csapat elleni mérkőzés közben elaludt a saját tizenhatosán belül, elvették tőle a labdát és gólt rúgtak. Ez a mozzanat lejtőre lökte a Fradit, búcsút is intett a BL-nek. Következmények nélkül maradt a gyerekes hiba, a brazil balhátvéd a legutóbbi bajnokit is végig a pályán töltötte.
Ez a következmények nélküliség is a magyar futball sajátossága.
Dejan Sztankovics még a Moszkvába való távozása előtt mondta, hogy Magyarországnak három-négy csapattal kell jelen lennie az európai élmezőnyben. Sztankovics furcsa lelépésének ellenére a magyar szurkolók ebben tökéletesen egyetértenek a szerb mesterrel.
Még három csapatot kell a Fradi mellé fölfejleszteni (miközben a Fradinak is magasabb szintre kell lépnie).
Fontos lenne, hogy a három további – nem kiemelt, hanem saját tudásával – kiemelkedő csapat részben vidéki legyen.
Erre a pozícióra most a Debrecen látszik esélyesnek, hiszen hosszú várakozás óta megint magyar edzője van a Vasutasnak, mégpedig nemzetközi szintű hazai trénere.
A hatalmas Nagyerdei Stadion pedig egyenesen nemzetközi meccsek után kiált.
A korábbi torzulások után el kell érni, hogy hazánkban Győr, Miskolc, Nyíregyháza, Kecskemét, Paks, Felcsút, Székesfehérvár és Debrecen mellett (vagy helyett) Szegeden, Pécsen és Szombathelyen legyen első osztályú klub. A nagyvárosok tudnak megtölteni egy stadiont. Nagy kérdés, hogy miképpen lehet ezekbe a városokba olyan hozzáértő és lelkes agytrösztöt toborozni, amelyek Mezőkövesden és Kisvárdán tekintélyes ideig az NB I-ben tudtak tartani egy csapatot, szinte közönség nélkül.
El kell érni azt is, hogy a Honvéd és a Vasas visszaemelkedjen az első osztályba: természetesen jó játékkal a pályán elért eredményekkel kell ezt megvalósítani. E neves klubok valamelyike lehet majd a négy európai szintű labdarúgás gazdája. Ez azonban még a jövő zenéje.
A Fradi és a Debrecen mellett jelenleg az MTK látszik esélyesnek arra, hogy legalább Konferencia-liga szintre emelkedjen. A nagy múltú együttesnek kiemelkedő tudású magyar edzője van: ezt az értéket meg kell őrizni. Nyilván a keret fölerősítése a megoldás, ez pedig pénzkérdés (is).
Valószínű, hogy a Fehérvár klubja lehet a negyedik tagja annak a magyar négyesnek, amely Európa élvonalában képviseli hazánkat. Ez utóbbi vezetőség is tanult a múltból, és végre magyar vezetőedzőt ültetett a kispadra. A keretet azonban itt is jelentősen erősíteni kell.
A Felcsút kupaselejtezőben remek eredményt ért el egy neves itáliai csapat ellen, ám a nagyszerű Makovecz-stadion hazai bajnokikon nem tudja megtölteni. Igaz, a Fehérvár sem hirdethetett teltházat a Sóstói Stadionból, ám a város lélekszáma erre esélyt ad, ehhez legalább a Konferencia-liga csoportkörébe kell beverekednie magát a Vidinek.
A válogatottra vonatkozólag a miniszterelnök mondott lényegeset, igaz, évekkel ezelőtt, és azóta sem ismételte meg. Eszerint a magyar nemzeti tizenegynek a világ tíz legjobb válogatottja közé kell kerülnie. Jelenleg a 32., de Marco Rossi talán elindíthatja csapatunkat a fölfelé vezető úton. Ám ehhez az (is) kellene, hogy ne tíznél kevesebb, hanem ötven futballistánk játsszon a nyugati csúcsbajnokságokban.
Minthogy egy futballista fölépítését nem négy – és főleg nem 14 –, hanem hároméves korában kell elkezdeni, 17 év múlva remélhetjük a felzárkózást? Talán nem kell addig várni, hiszen jelenleg is „épülnek” kölyökfutballisták és tizenévesek a klubokban.
Minták kínálkoznak Nyugat-Európában – de Zágrábban, Bécsben, Prágában is –, a kellő szakértelmet kell hazahozni.
És érvényesülni hagyni.
Molnár Pál
-
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
-
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
-
"Ha egy konzervatív, patrióta kormány tizedennyi gaztettet követne el, akkor Brüsszelben már az összes létező jogállamisági eljárást elindították volna, így viszont, hogy mindezt egy Brüsszelnek feltétlen hűséges kormány teszi, senki egy rossz szót sem szól" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
-
Aki kábítószerfüggővé válik, annak az élete csődbe jut, csak a kábítószer megszerzésével tud foglalkozni. A terjesztők ellen, akik abból élnek, hogy elveszik mások életét, jövőjét, a legkíméletlenebbül fel kell lépni - hangsúlyozta Rétváro Bence.
-
Donald Trump 14 nap alatt néhány intézkedéssel máris a feje tetejére állította a világot. "Amerikában vége van a gender-őrületnek, vége van a globalista Soros-szervezetek finanszírozásának, vége van az illegális migrációnak, és vége van az orosz-ukrán háború támogatásának is. Vagyis vége van mindennek, amit a brüsszeli bürokraták az elmúlt években megpróbáltak lenyomni a torkunkon" - írta a kormányfő.