Versenyképes agrárium a cél
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége olyan agráriumot szeretne, amely versenyképes, válságálló és fenntartható, gazdabarát és tudásalapú – jelentette ki a magyar agrárminiszter hétfőn Luxembourgban. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára érkezésekor arról beszélt, hogy Magyarország számára cél a további környezetszennyezés megakadályozása és a biodiverzitás megőrzése.
2024. október 14. 11:53

Nagy István, a Környezetvédelmi Tanács ülését megelőzően közölte, a hétfői megbeszélésen a fenntarthatóságon lesz a hangsúly, hiszen ennek jegyében mind a mezőgazdálkodás, mind az erdőgazdálkodás nagymértékben járul hozzá a minőségi élettér megteremtéséhez, valamint ahhoz, hogy az Európai Unió teljesíteni tudja a klímavédelmi célkitűzéseit.

Elmondta, a december végéig tartó magyar elnökség ideje alatt számos nemzetközi esemény foglalkozik majd a biológiai sokféleséggel. A miniszter ezek között az ENSZ október 21. és november 1. között Kolumbiában megtartani tervezett Biológiai Sokféleség Egyezmény Feleinek 16. konferenciáját (COP16) említette, amellyel kapcsolatban a tanácsnak közös uniós álláspontot kell kialakítania.

Nagy István közölte továbbá, az ülésen a tanács elnökeként beszámol majd a bálnavédelem területén elért eredményekről, valamint szó lesz az elsivatagosodás, a talajdegradáció és az aszály elleni intézkedésekről szóló egyezményekről is. „Mindezek jelentős szerepet játszanak teremtett világunk minőségének megőrzésében, a talajromlás mérséklésében és a vízgazdálkodásban” – tette hozzá nyilatkozatában az agrárminiszter.

Raisz Anikó érkezési beszédében emlékeztetett: a magyar uniós elnökség prioritásait a versenyképesség és a környezetvédelmi célkitűzések határozzák meg. Magyarország számára az átfogó versenyképességi szempontok mellett cél a további környezetszennyezés megakadályozása, a biodiverzitás megőrzése, valamint a megfelelő lépések megtétele a klímaváltozással összefüggésben – emelte ki. Közölte, a tanács egyebek mellett az Egyesült Nemzetek éghajlatváltozási, Azerbajdzsánban tervezett novemberi konferenciája (COP29) előkészítéséről tárgyal, ahol hangsúlyos lesz továbbá a november végén Dél-Koreában tervezett kormányközi tárgyalóbizottság 5. ülésére (INC-5) történő felkészülés is.

A tárgyalóbizottságot az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlése azzal a feladattal bízta meg, hogy dolgozzon ki jogilag kötelező erejű nemzetközi eszközt a műanyagszennyezés témájában. A szakminiszterek emellett át fogják tekinteni az uniós vegyianyag-stratégia végrehajtását, és iránymutatást fognak megfogalmazni a következő lépéseket illetően. „Úgy gondoljuk, hogy az európaiak egészsége és környezete szempontjából nagyon fontos lesz, hogy a következő intézményi ciklus hogyan lép tovább a vegyi anyagok kezelése terén” – tette hozzá nyilatkozatában Raisz Anikó.

MTI
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Ennél az SZDSZ is elviselhetőbb volt
    A Magyar Péter féle politikusok láttán megállapítható, hogy a rendszerváltás előtti idők kommunista bálványa, az 1956-ban hazaárulóként viselkedő Horn Gyula is jobb minőséget képviselt a mai ellenzékhez, így a tiszásokhoz képest – végez összehasonlítást Bánó Attila.
  • A kereszténység a legüldözöttebb vallás a világon
    "Keresztény közéleti szereplőknek gyakran kell választaniuk karrierjük és hitük vállalása között. Ha nem így tesznek, akkor különböző módokon hallgattatják el őket."
  • Hazaszerető fiatalokra van szükség
    A hazaszeretet európai érték, évszázadokon át hazaszerető művészek, értelmiségiek hozták létre azokat a keresztény művelődési értékeket, amelyek ma is az európaiság alapjai.
MTI Hírfelhasználó