A konklávé napjaiban a Vatikán a pápaválasztó bíborosok biztonságát felügyeli, az olasz hatóságok pedig az új egyházfőt ünnepelni készülő tömeg védelmén dolgoznak - tudatta Lamberto Giannini római prefektus hétfőn.
Giannini leszögezte, hogy a már bevált biztonsági eljárásokat léptetik életbe a szerdán kezdődő pápaválasztás idejére, azt a nagyszabású védelmi rendszert, amely Ferenc pápa április 26-i temetésén is sikerrel működött, amikor a végleges számok szerint több mint kétszáz hivatalos delegáció és több mint félmillió hívő és turista védelmét garantálták.
A konklávé május 7-én kezdődik a Vatikán falai mögött, így a pápaválasztó bíborosok biztonsági felügyelete a pápai állam biztonsági emberei és a Svájci Gárda feladata. A konklávén részt vevő bíborosok kedd estig költöznek be a Vatikánba. A vatikáni kapuknál a svájci gárdisták és az olasz csendőrség és rendőrség közös munkát végez.
Az olasz hatóságok feladata a fehér füst felszállására készülő hívek védelme lesz. A sikeres pápaválasztást jelző füstcsíkot az egész városban élőben nézik majd a televíziókon és interneten keresztül. Így várhatóan hatalmas tömeg indul majd el a Vatikán irányába, hogy lássák kilépni a Szent Péter-bazilika lodzsájára az új pápát.
"A kiemelt biztonsági készültség már szerdán életbe lép. Úgy számolunk, hogy akár már a konklávé első napján megválaszthatják az új egyházfőt, tehát a bíborosoknak a Sixtus-kápolnába való belépésétől kezdve mi folyamatosan készen állunk" - magyarázta a római prefektus.
A Vatikán és az azt övező római területen már több mint négyezer csendőr és rendőr teljesít szolgálatot napi négy turnusban, és az olasz fegyveres erők 1500 katonája is a helyszínen van, a polgári védelem több mint háromezer önkéntese is jelen van és kétezer tűzoltó. A konklávé idejére a Vatikán feletti légteret lezárják, a közeli metró- és vasútállomásokon megerősítik az ellenőrzéseket.
Kiemelt biztonság övezi továbbra is a Santa Maria Maggiore-bazilikát, ahol naponta mintegy 70 ezer ember keresi fel Ferenc pápa sírját.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Németország második világháború utáni történelmében nem volt példa arra, hogy a kancellárjelöltnek az első szavazáson ne sikerüljön megszereznie a szükséges többséget.
"Az Akadémia nem önmagáért és tagjaiért van, hanem azért a közösségért, amelyért annak képviselői létrehozták. Akadémiánk fő küldetése, hogy a kutatások eredményezte tudást a magyar társadalom, gazdaság, állam, az egész nemzet szolgálatába állítsa. Célunk a tudománybarát, a tudomány művelését, az Akadémiát támogató társadalom kialakítása" - mondta Freund Tamás.
Eladásra kínált ingatlan volt a Városháza épületegyüttese. A befolyással üzérkedő a Fővárosi Önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonába tartozó Városháza ingatlanegyüttes eladása kapcsán is tárgyalásokat folytatott három, az ingatlanvásárlás iránt érdeklődő érdekcsoporttal.