Zsigmond Barna Pál közölte, ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze „megvitatni a nagy sorskérdéseket.” Mint mondta, november 7-én az európai politikai közösség csúcstalálkozóját szervezik meg Budapesten, november 8-án pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját. „Csütörtökön a földrajzi értelemben vett európai országok csúcstalálkozója lesz, Törökországtól Nagy-Britanniáig, Kaukázustól a Nyugat-Balkánig, pénteken pedig az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői találkoznak” – magyarázta.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a két eseményen fontos geopolitikai, geostratégiai és gazdasági kérdéseket vitatnak meg, emellett téma lesz az „egész világ sorsát meghatározó” amerikai elnökválasztás is. A legfontosabb, hogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek Európa sorsának jobbra fordulását eredményezik – emelte ki Zsigmond Barna Pál, aki a magyar uniós elnökség fontos eredményének nevezte a két csúcstalálkozót. Közölte: szeretnének elfogadni egy Budapest-nyilatkozatot, amely Európa versenyképességről szól. „Reméljük, olyan nyilatkozatot sikerül elfogadni, amelyik azt eredményezi, hogy Európa valóban fel tud zárkózni az Egyesült Államok mögé” – fogalmazott. Hozzátette: olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek ténylegesen a megoldást keresik és nem „ideológiai zagyvaságot” jelentenek.
Zsigmond Barna Pál kitért arra is, hogy az idei európai parlamenti választásokon a jobboldal megerősödött, így „végre lehet beszélni a valós kérdésekről: arról, hogy mit okoztak a szankciók, milyen gazdasági károkat okozott a háború, miért vásárolják három-négyszer drágábban az energiát az európai cégek, mint az amerikaiak, és végre őszintén lehet beszélni a migráció kérdéséről”. Az államtitkár a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorának is vendége volt, ahol azt emelte ki: történelmi pillanat Magyarország számára, hogy ilyen volumenű diplomáciai eseményeket szerveznek Budapesten. „Ezek ugyan informális találkozók, de mégis kijelölik az utat” – mondta, hozzátéve: olyan kérdéseket vitatnak meg, amelyek valóban az emberek sorsát érintik, és jó irányba viszik Európát. Az államtitkár szavai szerint az események azt jelzik, hogy a magyar diplomácia jól vizsgázott, és Magyarországnak nagyon sok barátja van.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Élő színháztörténelem – ez a képzet körvonalazódik előttünk, amikor elolvassuk Lőte Attila: Elsuhant esztendők – Egy színész jegyzetei a közönségnek című kötetét. A Napkút Kiadó által közkinccsé tett alkotás az eltelt bő hat évtized színművészeti históriáját ragyogtatja elénk személyes vallomásként.
-
Orbán Viktor a felszólalásában kifejtette: Amerikában republikánus győzelem született, ez pedig azt a "kérdést teszi az asztalra nekünk európai vezetőknek", hogy vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajna irányába.
-
Donald Trump helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke. "Minden nap küzdeni fogok Önökért. Minden leheletemmel"- ígérte.