A BRICS országai 2024-ben – wikipedia
Ha az Egyesült Államok a Kínával és Oroszországgal szembeni kettős feltartóztatás politikája helyett a háromoldalú együttműködés politikájára térne át, azzal mindenki nyerne, vesztesek nem lennének – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök Szocsiban a Valdaj Klub idei – huszonegyedik – tanácskozásán. Stier Gábornak, a Valdaj Klub tagjának, a moszkvater.com főszerkesztőjének tett föl kérdéseket a Gondola.
– Főszerkesztő úr, a BRICS ideológiailag tágas, hiszen az iszlámot, az ortodox és a dél-amerikai római kereszténységet, a hindut és a kínai gondolkodásmódot is befogadja, ugyanakkor csak egy klub. A NATO, az EU kirekesztő, hiszen csak a nyugati, úgynevezett „liberális demokráciát" hajlandó befogadni, és ezt agresszíven exportálná is, ráadásképp itt már kialakult a bürokrácia, hatalmas közös adóbevételekkel rendelkeznek. Mennyire dereng a jövőben, hogy a BRICS valamiképp mégis felülkerekedjen?
A globális Dél képviselői Szocsiban a Valdaj-rendezvényen – Kép: Valdai Discussion Club
- A BRICS ereje éppen abban lehet, hogy nem felülkerekedni akar, nem ellenségképekben gondolkodik, nem lerombolni, hanem igazságosabbá akarja tenni a jelenlegi, az erőviszonyokat már nem tükröző, így túlhaladott világrendet. A Nyugat hegemóniájának fenntartását szolgáló elavult az intézményeket is inkább csak megreformálná. Addig is kialakít párhuzamos rendszereket, ezzel egyrészről elveheti a gazdaságot, a kereskedelmet és a pénzügyi rendszert is fegyverként használó politika élét, másrészt nyomást gyakorolhat a Nyugatra a megreformálás érdekében. A „globális Dél” már nem fogadja el a világ nem nyugati felét lenéző, a valósággal szembe menő, az erőviszonyok megváltozásáról tudomást venni nem akaró mentalitást. Úgy látják, hogy a nyugati fejlődési modell kifulladt, a Nyugat tekintélye elolvadt, morális fölényének már nincs alapja, képtelen új eszmét ajánlani a világnak. Ez a „globális többség” szakít az európai tradíciókon alapuló, az amerikai érdekeket követő világrenddel, a régi sztereotípiákkal, hiszen ez a berendezkedés annyira nem működik, hogy a saját problémáit sem képes megoldani. A nem nyugati világ tehát nem mást, mint igazságos, demokratikus világrendet akar. Szerintük új erőegyensúly megteremtésére, kiszámítható világrendre van szükség. Szakítani kell a blokk mentalitással, a neoliberalizmussal, a neokolonializmussal, a világ többségét lenéző, kizsákmányoló mentalitással. Nem legyőzni akarja a Nyugatot, hanem a súlyának megfelelő helyére tenni, és még együtt is működne vele, hogy együtt tudjanak szembenézni a globális kihívásokkal. Mert amennyiben ez nem sikerül, az komoly következményekkel járhat. a „globális Dél” országai látják, hogy ez hosszú folyamat, és türelmesek, nem sietnek. Magabiztosak abban, hogy az idő nekik dolgozik.
logos download
– Az orosz elnök hangsúlyozta, Oroszország kész azonnal tárgyalásokat kezdeni a háború lezárásáról, ha Ukrajna kivonja csapatait a Donyecki és Luhanszki Népköztársaság (Ukrajna Donyeck és Luhanszk megyéje), valamint Zaporizzsja és Herszon megye általa ellenőrzött területeiről. Putyin itt azt akarja, hogy Kijev adja fel azokat a területeket, amelyeket Moszkva eddig képtelen volt katonai erővel elfoglalni. Mennyiben tarthatjuk ezt a gyengeség egyfajta beismerésének?
- Mindenek előtt leszögezném, hogy egyebek mellett azért is lesz nehéz megegyezni, mert az orosz tárgyalási hajlandóságot a Nyugat általában a gyengeség jeleként értelmezi. Lassan túl kellene már lépni ezen a mentalitáson, hiszen ez az egyik legnagyobb akadálya nemcsak az Oroszország és a Nyugat, hanem a „globális Dél” és a Nyugat közötti közeledésnek is. Ami az ukrajnai rendezést illeti, Oroszország magabiztos, és nem nagyon akar engedni az eredeti elképzeléseiből. Úgy látja, hogy a fent említett területeket (oblaszty) mindenképpen ellenőrzése alá vonja, azért természetesen szeretné ő is elkerülni a további veszteségeket. S azt is, hogy még több erőt kelljen bevetnie. Moszkva úgy látja, hogy az idő neki dolgozik, a felőrlő taktika működik, és az ukránok sokáig nem tudják tartani a frontvonalakat. A Donbasszban jelenleg is 10 ezres nagyságrendben vannak bekerítésben, és előbb-utóbb még inkább felgyorsul az előrenyomulás. Moszkva számára egyébként a területeknél fontosabb Ukrajna semlegessége, demilitarizálása, amit inkább szeretnének tárgyalásokon, semmint elhúzódó háborúban elérni.
Stier Gábor a Valdaj Klubban – Erdélyi Napló
– A jövőben semmiféle hegemóniáról nem lehet szó – rögzítette Putyin, ugyanakkor azt is mondta, ha az Egyesült Államok a Kínával és Oroszországgal szembeni kettős feltartóztatás politikája helyett a háromoldalú együttműködés politikájára térne át, azzal mindenki nyerne. Azaz mégiscsak lenne hegemónia, három nagyhatalom hegemóniája. Ezzel szemben a Valdajon mennyire volt sejthető új pólusok - India, Brazília - feltörekvése?
- Azért az egyik, a kínai-orosz-amerikai háromszögön belüli viszonyokat, lehetséges együttműködést feszegető kérdésre Putyin megjegyezte, hogy a nagyhatalmak közé kell sorolni Indiát is. A „globális Délen” belül egyébként láthatóan megértően viszonyulnak egymás érdekeihez. Így például ahhoz, hogy India és Brazília nem akar, és nem is tud hátat fordítani a Nyugatnak. Ahogy fogalmaznak, nem is csupán egy policentrikus, hanem polifonikus, több hangon megszólaló világban, a civilizációk egymás mellett élésében gondolkodnak. Ebben a szellemben nem blokkokat akarnak létrehozni, így a BRICS-nek nincs is titkársága, székhelye, és tanulva a hasonló nyugati szervezetek működéséből, inkább egyfajta platformként, klubként szerveződnek. Összetartja őket a nyugati arrogancia, közös cél, a világrend átalakítása, és az, hogy a nem nyugati világon belül senki sem akarja ráerőszakolni az akaratát másokra. Ez egyelőre működik.
Molnár Pál
-
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
-
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
-
Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.
-
Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
-
"Ha egy konzervatív, patrióta kormány tizedennyi gaztettet követne el, akkor Brüsszelben már az összes létező jogállamisági eljárást elindították volna, így viszont, hogy mindezt egy Brüsszelnek feltétlen hűséges kormány teszi, senki egy rossz szót sem szól" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.