A részt vevő országok egy közös, 100 főből álló határőrkontingenst küldenek a bolgár-török határra, ennek részleteiről decemberig születik döntés - mondta Pintér Sándor.
2024. november 23. 08:58
Catalin Predoiu román miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter, Ylva Johansson uniós belügyi biztos, Pintér Sándor belügyminiszter, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter és Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter (b-j) az ötoldalú belügyminiszteri találkozó utáni sajtótájékoztatón Budapesten, a Belügyminisztériumban 2024. november 22-én. MTI/Illyés Tibor
Új határvédelmi csomagról állapodott meg Ausztria, Románia, Bulgária és Magyarország belügyminisztere pénteken Budapesten, és támogatták, hogy Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon 2025-től, ha az uniós belügyminiszterek decemberi csúcstalálkozóján erről egyhangú döntés születik.
Pintér Sándor belügyminiszter a Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Catalin Predoiu román kollégájával, miniszterelnök-helyettessel, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztossal tartott közös sajtótájékoztatón bemutatta a határvédelmi csomag elemeit.
A részt vevő országok egy közös, 100 főből álló határőrkontingenst küldenek a bolgár-török határra, ennek részleteiről decemberig születik döntés - mondta Pintér Sándor.
Gerhard Karner (ÖVP) nagyon fontos lépésnek nevezte a pénteki megállapodást, amelyről a nap folyamán tájékoztatja Karl Nehammer kancellárt.
Az osztrák belügyminiszter méltatta Románia és Bulgária elmúlt két évben tett erőfeszítéseit a határvédelem megerősítésére.
Emlékeztetett: amióta Hollandia és Ausztria 2022-ben megvétózta a két ország schengeni csatlakozását, az ország keleti határán elfogott illegális bevándorlók száma 70 ezerről 3 ezerre csökkent, de a cél, hogy ez a szám nullához közelítsen.
Hozzátette, hogy a határvédelmi megállapodás részeként továbbra is átmenetileg fennmarad a belső határellenőrzés, mint ahogy ez szúrópróbaszerűen fennál Ausztria és Magyarország között is.
Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter elmondta:
országa jelentős pénzügyi forrásokat biztosított a bolgár-török határ megerősítésére és ezzel sikerült jelentősen visszaszorítani az illegális határátlépések számát.
Mozgásérzékelő kamerákkal feleszerelt terepjárók segítik a határrendészek munkáját és további lépésként mintegy 1200 további határrendészt vezényelnek ki a bolgár-török határszakaszra.
A román miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter, Catalin Predoiu megjegyezte, hogy a mostani budapesti megállapodással Románia elérte célját, és az ország schengeni tagsága erősíteni fogja az unió biztonságát.
Románia is jelentős személyi és pénzügyi forrásokat biztosított a schengeni követelmények teljesítésére - emelte ki.
A román és a bolgár belügyminiszter is köszönetet mondott Magyarországnak és személyesen Pintér Sándornak a csatlakozási folyamat támogatásáért.
Az EU igazságügy- és belügyminiszterei december 12-i ülésükön dönthetnek Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságáról, amelyhez minden tagállam jóváhagyása szükséges.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének botrányos kijelentéseiről kérdezték Magyar Pétert Vácon, ám testőrei meglehetősen agresszíven léptek fel - látható a Magyar Péter váci látogatásáról készült videóban.
"Sikeressé fogjuk tenni Magyarországot, hiába akarnak elgáncsolni bennünket" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: "nagy harc lesz, sőt nem lesz, hanem nagy harc van. Ukrajnával együtt őket is meg kell állítani. Nagy feladat, de nem ijedünk meg tőle, nem hátrálunk meg, hanem győzni fogunk."
A biológiai nem rögzítettsége biztosítja a társadalom egészséges fejlődését és az alapvető közösségi normák fennmaradását - áll a preambulumban, amelyben az is szerepel: a magyar jogrendszer nem ismeri el a születési nem megváltoztatását, ezzel megőrizve a család intézményének stabilitását és a társadalmi rend biztonságát.