Csoportkép az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vezette (első sor, b5) vezette új Európai Bizottság tagjairól az Európai Parlament plenáris ülésén tartott szavazás után Strasbourgban 2024. november 27-én. Az új, von der Leyen vezette Bizottságot 370 szavazattal, 282 ellenében, 36 tartózkodás mellett választották meg. A biztosok testülete várhatóan december 1-jén lép hivatalba. Harmadik sorban balról Várhelyi Olivér, az Európai Bizottságnak az egészségügyért és állatjólétért felelős magyar biztosa. Első sorban balról a negyedik Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke. MTI/EPA/Ronald Wittek
Az új összetételű Európai Bizottságot az uniós parlament 370 igen szavazattal, 282 nem szavazattal és 36 tartózkodás mellett hagyta jóvá. Az Európai Bizottság megválasztásához a név szerinti szavazás során leadott szavazatok egyszerű többségére volt szükség - tájékoztattak.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a szavazást követően kijelentette: az uniós parlament készen áll a közös munkára az új összetételű brüsszeli testülettel.
Az Európai Bizottság az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa mellett egyike a három fő uniós intézménynek. Az Európai Bizottság javaslatokat kezdeményez új törvényekre és politikákra, figyelemmel kíséri azok végrehajtását és kezeli az EU költségvetését.
Az Európai Parlament által jóváhagyott uniós bizottságot, annak elnökét és a biztosokat hivatalosan az Európai Tanács minősített többséggel nevezi ki. Ezt követően az új Európai Bizottság megbízatása várhatóan 2024. december 1-jén kezdődik. Ez lesz Ursula von der Leyen második bizottsági elnöki ciklusa.
Az új biztosi kollégiumban Várhelyi Olivér magyar uniós biztos az egészségügyért és az állatjólét biztosításáért felelős portfóliót vezeti a következő öt évben.
A spanyol Teresa Ribera a tiszta, igazságos és versenyképes átmenet előmozdításáért, valamint a versenypolitikáért lesz felelős. A finn Henna Virkkunen a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnök lesz. A francia Stéphane Séjourné a jólétért, az egységes piaci portfólióért és az ipari stratégiáért felelős ügyvezető alelnök lesz. Roxana Minzatu, Románia uniós biztosa az emberekért, a készségfejlesztésért, az oktatásért és a kultúráért, a minőségi munkahelyek megteremtéséért, valamint a szociális jogokért felelős ügyvezető alelnöki posztot tölti be.
Az olasz Raffaele Fitto a kohézióért és a reformokért felelős ügyvezető alelnök lett. Folytatja biztosi munkáját Szlovákia uniós biztosa, Maros Sefcovic, aki az intézményközi kapcsolatokért és az átláthatóságért felelős pozíciója mellett vezeti majd a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős portfóliót is. Lettország korábbi biztosa, Valdis Dombrovskis a következő öt évben a gazdaságért és termelékenységért felelős biztos lesz. A horvát biztos, Dubravka Suica a Földközi-tenger térségéért lesz felelős, a portfólió magában foglalja a tágabb déli szomszédsággal való kapocslatok erősítését is.
A holland Wopke Hoekstra a klímadiplomácia mellett az adózásért is felelős biztosi pozíciót kapta. A litván uniós biztos, Andrius Kubilius lesz a védelmi és űrkutatásért felelő biztos. Marta Kos szlovén biztos veszi át a bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosi portfóliót. A cseh Jozef Síkela a nemzetközi partnerségekért felelős biztosi tárcát vezeti a következő öt évben. Kósztasz Kadísz ciprusi politikus a halászatért és az óceánokért felelős biztos lesz.
A portugál Maria Luís Albuquerque a pénzügyi szolgáltatásokért és a megtakarítási, valamint a befektetési unióért felelős biztosi tárcát kapta. A belga Hadja Lahbib a felkészültségért és a válságkezelésért felelős biztos lett. Az osztrák biztos, Magnus Brunner vezeti a belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó biztosi tárcát. Jessika Roswall svéd politikus a környezetvédelemért, a vízminőségért és a versenyképes körforgásos gazdaságért felelős biztos lesz.
A lengyel Piotr Serafin a költségvetésért, a csalás elleni küzdelemért és a közigazgatásért felelős biztos lesz. Dánia uniós biztosa, Dan Jorgensen lesz az energiaügyi és lakásügyi biztos. A bolgár Ekaterina Zaharieva a kutatásért és innovációért felelős biztosi pozíciót kapja. Az ír Michael McGrath a demokráciáért, az igazságszolgáltatásért és a jogállamiságért felelős biztos lesz, aki a jogállamisággal, a korrupcióellenességgel és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos munkát is irányítani fogja.
A görög Apósztolosz Dzidzikósztasz a fenntartható közlekedésért és turizmusért felelős portfóliót kapta. A luxembourgi Christophe Hansen a mezőgazdasági és élelmiszerügyi biztos lett az új bizottságban. Glenn Micallef máltai politikus a generációk közötti méltányosságért, az ifjúságért és a sportért felelős biztosi feladatokat láthatja majd el.
Az uniós tagállamok vezetői júniusban Kaja Kallas észt miniszterelnököt választották az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A negyedszázados együttműködés Nagyvárad és Berettyóújfalu között indult, majd mindkét település bekapcsolta saját testvérvárosát - Nagyvárad Debrecent, Berettyóújfalu Margittát. A január végén záruló rendezvénysorozat csaknem 200 programot foglal magába. A partiumi és magyarországi kulturális intézmények, szervezetek egymásnál is bemutatkoznak. A debreceni Kodály Filharmonikusok például Nagyváradon adnak koncertet.
-
Az Egyesült Államok külföldi segélyezési rendszere olyan eszméket népszerűsít külföldön, amelyek ellentétesek a harmonikus nemzetközi kapcsolatokkal és a világbéke destabilizálását szolgálják. Ezért az USA segélyezési politikáját összhangba kell hozni az elnök külpolitikájával.
-
A magyar miniszterelnök Ukrajna NATO-tagságáról azt mondta, hogy az nincs napirenden és nem is lesz, mert sohasem lesz egyhangú támogatás mögötte. Ukrajna NATO-tagsága azonnali, közvetlen, teljes háborút jelent Oroszországgal szemben; Magyarország ezt nem akarja - tette hozzá.