Karácsonyi üzenetében a brit uralkodó külön köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak, akik támogatták rákkezelése során.
2024. december 25. 19:45
A közép-európai és a közel-keleti háborúk okozta szenvedésekről, a kulturális, etnikai és vallási különbségek tiszteletben tartásának fontosságáról szólt karácsonyi üzenetében a brit uralkodó. III. Károly király külön köszönetet mondott azoknak az egészségügyi dolgozóknak is, akik az év során támogatásukkal segítették át őt és családtagjait a betegségek okozta bizonytalanságon és szorongásokon.
A 76 esztendős III. Károly király szerdán közvetített beszédét a London belvárosában emelkedő Fitzrovia kápolnában – az egykori helyi kórház, a 2005-ben máshova költöztetett Middlesex Hospital volt kápolnájában – rögzítették. A király, akinél az év elején daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és jelenleg is kezelésekben részesül, ezzel is jelképezni kívánta elismerését az egészségügyben dolgozók munkája iránt.
A brit néphez és a Nemzetközösség országaihoz intézett karácsonyi üzenetében Károly felidézte az 1944-ben lezajlott normandiai partraszállás idei 80. évfordulóján rendezett megemlékezéseket. Kijelentette: a korábbi évek megemlékezései során vigaszként szolgálhatott az a gondolat, hogy a modern korban már ritkák az ilyen tragikus események.
„Az idei karácsonyon azonban gondolnunk kell mindazokra, akiknek életét és megélhetését Közép-Európában, a Közel-Keleten, Afrikában és máshol konfliktusok pusztító hatásai sodorják veszélybe napi rendszerességgel” – mondta országok nevének említése nélkül a brit uralkodó.
III. Károly megemlékezett azokról a humanitárius szervezetekről is, amelyek segélyekben részesítik a háborúktól szenvedőket.
Úgy fogalmazott: a nemzetek civilizáltságának fokát az határozza meg, hogy milyen mértékű segítséget nyújtanak egymásnak.
A király külön köszönetet mondott azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik az év során támogatásukkal segítették át őt és családtagjait a betegségek okozta bizonytalanságon és szorongásokon.
Az idén, szinte az uralkodó betegségének felfedezésével egy időben Katalin walesi hercegnőnél, Vilmos trónörökös feleségénél is daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és a hercegnő kemoterápiás kezelésen esett át.
Katalin a néhány hete befejeződött kezelés idején több hónapra visszavonult a nyilvános szerepléstől, de az utóbbi időben egyre több eseményen megjelenik. Jelen volt azon a szerdai istentiszteleten is, amelyen a királyi család karácsony napján, a kelet-angliai Sandringham királyi rezidenciájának kápolnájában hagyományosan részt vesz.
Karácsonyi üzenetében III. Károly király felidézte a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség idei szamoai csúcstalálkozóját, kijelentve: a rendezvény is megerősítette abban a meggyőződésében, hogy a kulturális, etnikai és vallási sokszínűség nem gyengeséget jelent, hanem erőt ad.
A Nemzetközösséget is az tartja össze, hogy tagjai készek meghallgatni egymást, hajlandók tanulni egymástól, mivel ez teszi lehetővé a különbözőségek tiszteletben tartását és az előítéletek legyőzését – fogalmazott karácsonyi beszédében a brit uralkodó.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.