Postajegyek és Bankjegyek
Kövér László szerint a Pénzmúzeum küldetése, hogy a pénzről, a múltról és jelenről beszéljen az embereknek, miközben formálja a jövőt. A Bélyegmúzeum küldetése is hasonló: miközben hatalmas értékeket gondoz, fontos ismeretterjesztő munkát is végez.
2025. január 28. 19:19

Kossuth-bankó – wikipedia

A magyar pénz és a bélyeg a mindennapjaink gazdaságának fontos eszközei mellett szimbólumok is: mindkettő a szabadságunk jelképe – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke Budapesten, a Postajegyek és Bankjegyek – Kéz a Kézben című időszaki kiállítás keddi megnyitóján.

A magyar pénz és a bélyeg megmutatja, hogy van itt egy ország, amely a saját erejéből, tehetségéből, emberségéből és a saját munkája által képes boldogulni, ezért méltó a szabad és önálló életre – hangsúlyozta Kövér László a Bélyegmúzeum és a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont közös tárlatának megnyitóján.

Kövér László szerint a Pénzmúzeum küldetése, hogy a pénzről, a múltról és jelenről beszéljen az embereknek, miközben formálja a jövőt. A Bélyegmúzeum küldetése is hasonló: miközben hatalmas értékeket gondoz, fontos ismeretterjesztő munkát is végez.

penzmuzeum

A házelnök szerint a Pénzmúzeumban látható új időszaki kiállítás megmutatja, hogy mennyire közel áll egymáshoz a pénz és a bélyeg: mindkettő feladata a nemzet mindennapjainak a szolgálata.

1989 100 forint

stephansnumizmatika.hu

Kövér László emlékeztetett Szent István vert pénzének korabeli jelentőségére, kiemelve, hogy az egyben bizonyíték volt a magyar királyság állami létének önállóságára, míg III. Béla dénárja a bizánci solidus mellett a keresztény világ vezető valutájának számított.

Károly Róbert aranyforintja "a zavaros idők után azt jelentette, hogy Magyarország újra erős" - hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke, hozzátéve, hogy a szabadság dolgában nagy jelentősége volt Rákóczi ezüstforintjának, a Kossuth-bankónak, később a koronát felváltó pengőnek, majd a háború és a szovjetek által gerjesztett inflációban tönkrement pengőt váltó magyar forintnak.

A forint aztán túlélte a rendszerváltoztatás gazdasági kríziseit, és ma gazdasági önrendelkezésünk egyik legfőbb eszköze - tette hozzá Kövér László.

A házelnök szerint a Magyar Nemzeti Bank napjainkra működésében is nemzeti célokat szolgáló intézmény lett. "Őrködjünk azon, hogy ez a jövőben se változzon!"- hívta fel a figyelmet.

Kövér László felidézte, hogy az első magyar bélyeg tervét Than Mór készítette el Kossuth Lajos felkérésére a szabadságharc idején, de a nyomdai megvalósításra már nem maradt idő. A provizórium és az önkény idején használt, "ránk oktrojált bélyegek is az elnyomás jelképei voltak".

A kiegyezés évében megszülethetett az első magyar bélyeg, amelyet még Bécsben nyomtattak. 1871-től nyomtatnak hazánkban magyar bélyeget, és azóta vagyunk saját jogon bélyegkészítő nemzet - mutatott rá, hozzátéve, hogy a Magyar Posta szintén nemzeti intézmény "tiszteletre méltó múlttal, küzdelmes jelennel és nagy jövőbeli feladatokkal".

Az Országgyűlés elnöke azt mondta, hogy a múzeum küldetése a múlt: "a múlt, amelynek vége a jelenig ér". A digitális korszak megjelenésével új kihívások várnak ránk. Kövér László szerint a digitális pénz kizárólagossága az emberi szabadság végét jelentené, és - mint mondta - nem hisz abban, hogy az emberek rabságba kényszeríthetők.

Kövér László szerint sok mindent elmond a szóhasználat a pénzhez való viszonyunkról: az angolszászok "csinálják" a pénzt, a németek "megszolgálják", a mediterráneumban az emberek "nyerik" a pénzüket, mi magyarok "keressük, megkeressük" a fizetésünket.

Mint mondta, néhány éve azt tapasztaljuk, "az égbolt egyre szűkül a nyugati világban", de "most úgy tűnik, fordul a szél és hosszú politikai küzdelem után visszatérhet a józan ész a nyugati világba, a béke Európa földjére, és ezzel ismét megerősödik a lehetőség, hogy az országunkat megtartsuk magyar országnak, ahol biztonságos és jó élni".

 

Hergár Eszter, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont igazgatója elmondta, hogy az intézményt az elmúlt két és fél évben 300 ezren látogatták.
Az ingyenesen látogatható tárlathoz kísérőprogramok is kapcsolódnak: a szerdán induló Kávéházi beszélgetés első vendége Elekes Attila André bélyeg- és bankjegytervező művész lesz, bélyeg témában lesznek kézművesfoglalkozások és két országos pénzügyi versenyt is szerveznek, de a tervek szerint minden hónapban készülnek izgalmas programmal - sorolta Hergár Eszter.

Szabó Jenő, a Bélyegmúzeum igazgatója elmondta: a Bélyegmúzeum és a Pénzmúzeum közös tárlatán hat, köztük két kortárs bankjegy- és bélyegtervező művész alkotásait mutatják be az illatos bélyegek és az 1954-es labdarúgó vb-re kiadott, az Aranycsapat győzelmét ünneplő sorozat mellett, és látható egy eredeti Aranyvonat-láda is, illetve különböző nyomdai technológiákkal készült darabok a kőnyomattól az UV-grafikákig.

Emellett illetékbélyegek, inflációs bélyegek, hotelbélyegek, levélzárók és még számos ritkaság szerepel a kiállításban, amelyben külföldi különlegességek is megjelennek. A tárlatot modern digitális eszközök és filmek is színesítik - tette hozzá az igazgató.

A Postajegyek és Bankjegyek – Kéz a Kézben című időszaki kiállítás megnyitója

Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a Postajegyek és bankjegyek – kéz a kézben című időszaki kiállítás ünnepélyes megnyitóján a Pénzmúzeumban 2025. január 28-án. MTI/Hegedüs Róbert

MTI
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
MTI Hírfelhasználó