Szablyaáldás Temesvárt
Temesvárra zarándokolt az idén a szablyaáldó Balassi-mise: a bánsági „kis Bécsben" magyar hívek előtt szállt szentelt víz az irodalmi kardokra.
2025. február 2. 19:56

Pál József Csaba temesvári püspök főcelebráns – Sipos Enikő felvétele

A bánsági magyar város, Temesvár Szent György Székesegyházában áldották meg az idei Balassi Bálint-emlékkardokat a szombat esti misén. Kiss-Rigó László Szeged-csanádi püspök hintett szentelt vizet a két szablyára, az istentiszteletet celebrálta Pál József Csaba temesvári püspök. 

 

Kiss-Rigó László Szeged-csanádi püspök megáldja a kardokat – Sipos Enikő felvétele

A misén Kiss-Rigó László püspök elmondta, hogy a magyar alapítású nemzetközi irodalmi díjhoz, a Balassi Bálint-emlékkarhoz kulturális zarándoklat is tartozik: minden évben nem sokkal a Bálint napi kardceremónia előtt valamely magyar templomban szentmise keretében megáldják az adott évben kitüntetésként átnyújtandó kardokat. Az idén a 29. kardceremónia következik, és az 54., 55. szablyára került most áldás. Szent Pált idézve állította fénybe, hogy az apostoli érvelés szerint a kard az Isten szavát jelképezi, ebben az értelemben kívánt fölemelő alkotásokat az idén kitüntetendő két költőnek.

A szablyák a székesegyházban – Molnár Pál felvétele

A misén a könyörgéseket Molnár Pál, a díj alapítója, a Balassi Kard Művészeti Alapítvány elnöke olvasta fel a híveknek. 

A díj alapítója olvasta a könyörgéseket – Sipos Enikő felvétele

Pál József Csaba temesvári pöspök kifejezte, hogy öröm számára és a hely hívek számára, hogy a mise révén bekapcsolódnak a magyar kulturális élet egyik fontos értékalkotásába, amellyel irodalmunk rangját világszerte emeljük. 

 

A Balassi-mise helye, a Szent György Székesegyház – Molnár Pál felvétele

A mise urán a temesvári magyar hívek megtekintették, tanulmányozták a Bonyhádon Fazekas József kardkovács által készített, a középkori végvári szablyák mintájára formált kardokat. 

A már megáldott kard – Sipos Enikő felvétele

Gondola
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Amikor a klíma lufi kipukkad
    Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
  • Szablyaáldás Temesvárt
    Temesvárra zarándokolt az idén a szablyaáldó Balassi-mise: a bánsági „kis Bécsben" magyar hívek előtt szállt szentelt víz az irodalmi kardokra.
  • A nyelv és kultúra megőrzése
    Soltész Miklós beszédében úgy fogalmazott: egy templom felújítása szolgálja a keresztény hit megerősítését és továbbadását, valamint azt is, hogy továbbra is a "normalitás talaján állva" tudjunk megmaradni Európában.
  • Hazánk ellenáll a brüsszeli szélsőségnek
    Orbán Balázs "nyugtalanító megszólalásoknak" nevezte a nyugdíjak és a 13. havi nyugdíjakkal összefüggésben Brüsszelből és a magyar ellenzéktől érkező kritikákat, szavai szerint a 13. havi nyugdíj kivezetésének ötletével próbálnak nyomást helyezni Magyarországra.
MTI Hírfelhasználó