Temesvárra zarándokolt az idén a szablyaáldó Balassi-mise: a bánsági „kis Bécsben" magyar hívek előtt szállt szentelt víz az irodalmi kardokra.
2025. február 2. 19:56
A már megáldott szablyák – Sipos Enikő felvétele
A bánsági magyar város, Temesvár Szent György Székesegyházában áldották meg az idei Balassi Bálint-emlékkardokat a szombat esti misén. Kiss-Rigó László Szeged-csanádi püspök hintett szentelt vizet a két szablyára, az istentiszteletet celebrálta Pál József Csaba temesvári püspök.
Kiss-Rigó László Szeged-csanádi püspök megáldja a kardokat – Sipos Enikő felvétele
A misén Kiss-Rigó László püspök elmondta, hogy a magyar alapítású nemzetközi irodalmi díjhoz, a Balassi Bálint-emlékkarhoz kulturális zarándoklat is tartozik: minden évben nem sokkal a Bálint napi kardceremónia előtt valamely magyar templomban szentmise keretében megáldják az adott évben kitüntetésként átnyújtandó kardokat. Az idén a 29. kardceremónia következik, és az 54., 55. szablyára került most áldás. Szent Pált idézve állította fénybe, hogy az apostoli érvelés szerint a kard az Isten szavát jelképezi, ebben az értelemben kívánt fölemelő alkotásokat az idén kitüntetendő két költőnek.
A szablyák a székesegyházban – Molnár Pál felvétele
A misén a könyörgéseket Molnár Pál, a díj alapítója, a Balassi Kard Művészeti Alapítvány elnöke olvasta fel a híveknek.
A díj alapítója olvasta a könyörgéseket – Sipos Enikő felvétele
Pál József Csaba temesvári pöspök kifejezte, hogy öröm számára és a hely hívek számára, hogy a mise révén bekapcsolódnak a magyar kulturális élet egyik fontos értékalkotásába, amellyel irodalmunk rangját világszerte emeljük.
A Balassi-mise helye, a Szent György Székesegyház – Molnár Pál felvétele
A mise urán a temesvári magyar hívek megtekintették, tanulmányozták a Bonyhádon Fazekas József kardkovács által készített, a középkori végvári szablyák mintájára formált kardokat.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.