A harmadik magyar űrhajós a kozmoszból fogja népszerűsíteni a fizikát
A program során a diákok és tanáraik elsőként követhetik nemzetünk harmadik űrhajósának fizikai kísérleteit egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül. Ezt követően földi körülmények között, saját osztálytermükben ismétlik majd meg Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteit.
2025. április 9. 17:53
A harmadik magyar űrhajós, Kapu Tibor az Ax-4 űrmisszióról rendezett sajtótájékoztatón a varsói Kopernikusz Tudományos Központban 2025. február 5-én. A NASA és nemzetközi partnerei hivatalosan is jóváhagyták az Axiom Space negyedik privát űrrepülését a Nemzetközi Űrállomásra, a 14 naposra tervezett misszió legkorábban tavasszal indulhat. MTI/EPA/PAP/Piotr Nowak
Elindult a középiskoláknak szóló UNIverZOOM projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR Magyar Űrhajós Program együttműködésében. A kezdeményezés célja a mérnöki és természettudományok népszerűsítése a középiskolás diákok körében - tájékoztatta a BME az MTI-t szerdán.
A BME és a HUNOR program 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével - áll a közleményben.
A projekt során a diákok és tanáraik elsőként követhetik Magyarország kutatóűrhajósának fizikai kísérleteit egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül. Ezt követően földi körülmények között, saját osztálytermükben ismétlik majd meg Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteit.
A tájékoztatás szerint a magyar kutatóűrhajós az UNIverZOOM programban olyan kísérleteket valósít majd meg az űrállomáson, amelyeket előzetesen egyetemi szakemberek állítottak össze.
"A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik az űrhajós, világűrben elvégzett fizikai kísérleteit a NASA felvételén keresztül elsőként nézik meg, majd a HUNOR és a BME együttműködése keretében biztosított eszközökkel saját maguk is elvégzik, Härtlein Károly, a BME mesteroktatójának és Vincze Miklós, az ELTE fizikusának iránymutatásai alapján" - írták a közleményben.
A földi körülmények között is elvégzett kísérletekkel a diákok a gravitáció és a súlytalanság hatásait hasonlítják össze.
A projekt szakmai támogatásában Cserényi Gyula, a HUNOR-program tartalékos űrhajósa is aktív szerepet vállal - tették hozzá.
A programban résztvevő iskolák és a diákok is kísérleti eszközcsomagot kapnak. Emellett a tanároknak elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást is biztosítanak.
A tájékoztatás szerint az iskolák saját helyszínükön kapcsolódnak a programhoz, amellyel egyidőben "rendhagyó fizikaórát" tart a Millenárison Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és ELTE-s kutatótársa, Vincze Miklós.
Az együttműködéshez a BME középiskolai partnereket keres, a projekthez az univerzoom@bme.hu e-mail címen lehet csatlakozni.
"A projekttel a természettudományok népszerűsítése, az űrkutatás iránti érdeklődés felkeltése, valamint a természettudományok, a technológia, a mérnöki pálya iránti motiváció erősítése is célunk. Büszkék vagyunk rá, hogy a HUNOR-programmal együttműködünk. Így a diákok egy történelmi pillanat részesei lehetnek és lehetőséget kapnak az űrkutatás és a fizikai kísérletek összefüggéseinek megismerésére" - emelte ki egyebek mellett a közleményben Charaf Hassan, a BME rektora.
A projekt részleteiről bővebb információ és a jelentkezési felület hamarosan az univerzoom.bme.hu oldalon lesz elérhető.
Kapu Tibor az Ax-4 küldetés négyfős legénységének tagjaként a tervek szerint legkorábban 2025 májusában indul a Nemzetközi Űrállomásra
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A magyar választók közel kétharmada helytelennek tartja, ha egy magyar politikus pártpolitikai érdektől vezérelve a Magyarországnak járó EU-források felfüggesztését támogatja – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Soltész Miklós úgy fogalmazott, az elmúlt években több lépésben támogatták a település meglévő nemzetiségi óvodáját és mini bölcsődéjét, de Rátkán "mertek nagyot álmodni" azzal, hogy új intézményt építenek a gyermekek számára.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen elmondott beszédében tiltakozását fejezte ki az Ukrajnával kapcsolatos friss brüsszeli javaslatok ellen, amelyek értelmében még több pénzt és fegyvert, továbbá katonai tanácsadókat is kellene küldeni, valamint lehetővé kellene tenni azt, hogy az ország már a hivatalos csatlakozása előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz.