Soltész Miklós: a béke kérdésében Ferenc pápa mindig partnere volt Magyarországnak
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".
2025. április 25. 08:45
hirado.hu
A béke kérdésében a Szentszék és annak elő embere, Ferenc pápa mindig partnere volt Magyarországnak - mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorának csütörtök esti adásában, amelyben Ferenc pápa életéről, örökségéről, munkásságának a keresztény világra kifejtett hatásáról beszélgettek.
Soltész Miklós szerint Ferenc pápa és Magyarország részéről a béke mindig komoly elhatározás volt. Az orosz-ukrán háború kapcsán Magyarország részéről részben azért, mert szomszédos ország vagyunk, a Kárpátalján élő magyarjaink nagy részét érinti, Magyarország is megszenvedi a gazdaságán keresztül, de leginkább az értelmetlen szenvedés és halál miatt, amely nem vezet sehova.
Hozzátette: az amerikai elnökválasztás úgy változtatta meg a világot, hogy elindult egy folyamat a béke felé és Magyarország abban tud segítséget nyújtani, hogy továbbra is a békére törekvésre kéri a világ vezetőit. Az államtitkár reményei szerint a következő pápa is azt az utat választja, hogy ahol lehet, békét teremtsen.
Elmondta, hogy a Vatikán tudta, hogy Magyarország nem az ukrán emberek ellenében tesz és mond bármit is, hanem értük, mert "közvetlenül láttuk a szenvedésüket".
"De az ukrán politikát nyilván nem fogadhatjuk el, azt a politikát, amely főleg a magyarokkal szemben olyan atrocitásokat követett el és olyan elnyomást követett el az elmúlt évek során, amely nyilván a mi részünkről teljes mértékben elfogadhatatlan" - fűzte hozzá.
Soltész Miklós beszélt arról is, hogy Ferenc pápa és Magyarország kapcsolata messziről indult, de miután a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmával első alkalommal találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel és Kövér László házelnökkel, az "teljes mértékben megváltoztatta a rólunk alkotott képet".
Ennek a képnek a legfontosabb eleme a kormány családokhoz való hozzáállása - mondta, hozzátéve, hogy egy rövid találkozón átadott Ferenc pápának egy kiadványt, amely részben a templomok felújítását, részben a magyar családpolitikát mutatta be. Benne volt, hogy közel a felére csökkent az abortuszok száma és növekedett a házasságkötések száma az országban.
Soltész Miklós szerint mindez a pápát "teljesen megdöbbentette" és később más beszélgetéseken, találkozókon előhozta. "Innen is látszik, hogy igenis a párbeszédre óriási nagy szükség van" - fogalmazott. Hozzátette: egyértelmű volt, amikor Ferenc pápa magyarországi látogatásai után visszautalt a találkozókra, hogy mennyire fontos volt neki a családpolitika, hogy gender kérdésben "elég egyértelmű a véleményünk". Ezekben a kérdésekben "teljesen azonosan gondolkodott velünk és különben megértette a migrációval kapcsolatos hozzáállásunkat is".
Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".
Mindezek felértékelték a magyarokhoz való kapcsolatát - mondta.
A műsor vendége volt Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök is, aki többek között arról beszélt, váratlan volt Ferenc pápa halála, hiszen - mint mondta - jobban lett, hazatért és kiment a nép közé. Ugyanakkor a segédpüspök szerint "ennél szebb égi koreográfiát nehéz elképzelni", ugyanis a Szentatya húsvéthétfőn, a reménység évében hunyt el.
Fábry Kornél a pápával történt találkozásairól, valamint a Szentatya magyarországi és csíksomlyói látogatásairól is említést tett. Kiemelte egyebek mellett az Eucharisztikus Kongresszus előkészületeikor lezajlott egyeztetéseket, valamint azokat a pillanatokat is, mikor Ferenc pápa magyarul szólt a híveihez. A segédpüspök a műsorban úgy fogalmazott, Ferenc pápa "alapvetően egy mosolygós ember" volt, aki feszegette a határokat.
A megválasztása utáni néhány napban történt gesztusok - például nem költözött be a pápai rezidenciára - nagyon közel hozták a Szentatyát azokhoz is, akik nem hívők
- mondta. Fábry Kornél elmondta, úgy gondolja, hogy Ferenc pápa bárkit meg tudott szólítani, de nagyon határozott is tudott lenni. A Szentatya olyan országokban is járt, ahol más pápa addig még nem és benne volt a nyitottság - tette hozzá.
Szerinte a pápa "a találkozások embere volt", enciklikái pedig sok mindenre megtanítják az embereket. Bár a Szentatya életének utolsó egy hónapját súlyos betegségben töltötte, utolsó erejét összeszedve mégis kiment az emberekhez és körbement közöttük - hangsúlyozta.
Fábry Kornél kitért az egyház jövőbeni kihívásaira, valamint a hamarosan kezdődő konklávéra is. Szerinte
"bárkit is választanak a Szentlélek sugallatára a bíborosok", az új egyházfő továbbra is "a Szentlélekre fog hallgatni" és azt az utat fogja követni, ami a legjobb a 21. század emberének és az egyháznak.
Kiemelte, a hívők dolga imádkozni a pápát megválasztó bíborosokért, hogy "valóban a Szentlélek sugallatát hallják meg" és azt a személyt válasszák, akit a Szentlélek mutat nekik.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Orbán Viktor a Tiranában, az Európai Politikai Közösség tanácskozásán pénteken rögzített interjúban rámutatott: egy orosz-ukrán tárgyalás sosem fogja lezárni ezt a háborút.
Ennek az árulkodó levélnek a tartalma pontosan tükrözi, hogyan képzelik a Karácsony-félék a demokratikus intézmények működését, a demokrácia mibenlétét. Ők, akik éjjel-nappal a mindennek a mindentől való függetlenségét és átláthatóságát ragozzák, arra kérik az Európai Bizottság vezetőjét, hogy lépjen fel az átláthatóság ellen, „szóljon oda az Európai Bíróságnak”. Vagyis utasítgassa.
Simicskó István - aki egyben a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) parlamenti frakcióvezetője - a bajai Honvédelmi Sportközpont fennállásának harmadik évfordulója alkalmából rendezett családi napot egy olyan találkozási lehetőségnek nevezte, amely a katonai hivatás iránt is fölkeltheti a pályaválasztó fiatalok érdeklődését.