Mégis megválasztották Merzet Németország kancellárjának
Németország második világháború utáni történelmében nem volt példa arra, hogy a kancellárjelöltnek az első szavazáson ne sikerüljön megszereznie a szükséges többséget.
Utoljára frissítve: 2025. május 6. 18:37
2025. május 6. 12:46

Friedrich Merz - hirado.hu

Második nekifutásra megválasztották kancellárnak Friedrich Merz német kereszténydemokrata politikust kedden délután a berlini parlamentben. A konzervatív uniópártok és a szociáldemokraták jelöltje 325 szavazatot kapott a 630 tagú testületben.

 

Az első szavazás kudarccal járt

Az első szavazási körben nem sikerült megválasztani kedden a német szövetségi parlament alsóházában (Bundestag) Friedrich Merzet Németország új kancellárjának.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje 310 támogató szavazatot kapott a 630 tagú Bundestagban, ahol az első körben 621 szavazatot adtak le. A megválasztásához a törvényhozók abszolút többségének támogatása, vagyis 316 voks kellett volna.

"Friedrich Merz képviselő nem szerezte meg a szükséges 316 szavazatos többséget. Az Alaptörvény 63. cikkének második pontja értelmében nem választották meg a Német Szövetségi Köztársaság szövetségi kancellárjának" - jelentette be az első szavazás eredményét Julia Klöckner, a Bundestag elnöke.

A Merz mögött álló új kormánykoalíció pártjai - a CDU, illetve bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) - együtt összesen 328 képviselővel rendelkezik a szövetségi parlamentben.

A német alkotmány szerint a Bundestagnak 14 napja van arra, hogy abszolút többséggel megválassza a kancellárt, ezt követően már az egyszerű többség is elegendő lehet.

Németország második világháború utáni történelmében nem volt példa arra, hogy a kancellárjelöltnek az első szavazáson ne sikerüljön megszereznie a szükséges többséget.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó