Gyöngyös
Magyar alapítású település csaknem hét évszázados, folyamatos városi múlttal. Gyöngyöst a Mátra kapujának nevezik, a szőlő és bor városa.
2025. július 23. 20:53

Kisfaludy Strobl Zsigmond huszárszobra 2025. VII. 23-án – Molnár Pál felvétele

Magyar alapítású település, jelentős történelmi, szellemi kincsekkel. Városi rangját az első Anjou-házi uralkodótól kapta, két szobor, utcanév, iskolanév őrzi Károly Róbert emlékét Gyöngyösön

 

A Nagytemplom, Gyöngyös lélekemelő épülete. Szent Bertalan nevét viseli. Mátyás király is többször járt benne, akkor még gótikus épület volt, egy toronnyal. 

 

A XX. század végén feltárt gótikus elemek a Nagytemplom falán. 

 

Kő Pál Szent István-szobra. Ez a bronz alkotás készült el elsőként, és csak ez után formálódott meg ennek mintájára az a kőszobor, amely a Gellért-hegyen áll. Azaz a gyöngyösi szobor az első, és a budapesti a másolat.

 

Károly Róbert, a városi rangot adományozó uralkodó Kő Pál szobraként. A mű már az 1970-es évek végén felállíttatott Gyöngyös Főterén. 

 

A huszárszobor. Valószínűleg a gyöngyösiek legszeretettebb szobra: Kisfaludy Strobl Zsigmond remekműve. A városlakók identitásához hozzátartozik.

 

Kapáját kalapáló szőlőmunkás - a sok évszázados helyi borkultúra bronz megörökítése.

 

Bronz tekintet: a szőlőművelés nemessége. 

 

Kodály Zoltán, aki a közeli Mátrában számos mesterremeket alkotott. 

 

Bugát Pál, a magyar orvosi szaknyelv megalkotója a róla elnevezett kórház előtt.

 

Az Ég Királynője.

 

A fényképek készítője, Molnár Pál, és a város legendás polgármestere, Puky Árpád, aki a tűzvész után 23 éven át vezette Gyöngyöst.

Gondola
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
MTI Hírfelhasználó