Latorcai Csaba: meg kell vizsgálni, mi vezetett a főváros csődjéhez
Latorcai Csaba közölte: a főváros csődhelyzete nem múlt el, az "agónia folytatódik", a kormány segíteni akar, de nagy a baj. Az nem fordulhat elő, hogy a közösségi közlekedésben fennakadások legyenek, a kormány ezt el akarja kerülni, ugyanakkor nem akarja egy feneketlen kútba önteni a pénzt - emelte ki.
2025. június 20. 08:08

Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára sajtótájékoztatót tart a Budapest csődhelyzetét érintő tárgyalások második fordulója kapcsán a Miniszterelnökség sajtótermében 2025. június 19-én. MTI/Hegedüs Róbert

Meg kell vizsgálni, mi vezetett a főváros csődjéhez - mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) parlamenti államtitkára csütörtökön a kormány és a főváros közötti tárgyalások második fordulóját követő sajtótájékoztatón, Budapesten.

Latorcai Csaba közölte: a főváros csődhelyzete nem múlt el, az "agónia folytatódik", a kormány segíteni akar, de nagy a baj. Az nem fordulhat elő, hogy a közösségi közlekedésben fennakadások legyenek, a kormány ezt el akarja kerülni, ugyanakkor nem akarja egy feneketlen kútba önteni a pénzt - emelte ki.

Hozzátette, ahhoz, hogy a fővárosi kikecmeregjen a csődhelyzetből, szükség van törvényes költségvetésre, hiszen még az sincs. Karácsony Gergely megígérte, hogy ezt a feltételt megpróbálja teljesíteni a Tisza Párttal - jelezte.

Latorcai Csaba hangsúlyozta: meg kell vizsgálni, mi vezetett a csődhelyzethez a fővárosban.

"Elég volt Karácsony Gergely mellébeszéléséből" - jelentette ki, rámutatva: Tarlós István, az előző főpolgármester 200 milliárd forinttal adta át Budapestet, és azóta több száz milliárd forint adóbevétel is volt.

Karácsony Gergely közben hol a szolidaritási adót, hol az évekkel ezelőtti Covidot okolja, holott a csődhelyzet pár hónapja alakult ki a fővárosban. Méghozzá körülbelül akkor, amikor 50 milliárdért megvásárolták Rákosrendezőt - jegyezte meg az államtitkár.

Mindezek miatt a KTM felkérte Domokos László közgazdászt, hogy egy szakértői munkacsoport vezetőjeként világítsa át a főváros gazdálkodását, vizsgálja meg, hová folyik el a budapestiek pénze - ismertette Latorcai Csaba.

Közölte: a kormány vállalja, hogy áttekinti általában a közösségi közlekedés finanszírozását, amihez egyébként egyedül a főváros kap állami támogatást.

Latorcai Csaba sajtótájékoztatója a Budapest csődhelyzetét érintő tárgyalások második fordulója kapcsán

Latorcai Csaba kiemelte, hogy a Magyar Államkincstár jogkövető módon példás gyorsasággal visszautalta a fővárosnak azt a 10 milliárd forintot és kamatait, amiről a bíróság a szolidaritási adóval kapcsolatban rendelkezett. Hasonlóan jogkövető magatartást várnak el Karácsony Gergelytől is - jegyezte meg.

Az államtitkár ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a bíróság döntését vitatják, fellebbeznek az ellen.

Álláspontjuk szerint Karácsony Gergely félrevezette a bíróságot, például arra hivatkozott, hogy az első félévben a főváros 25-30 milliárd forint iparűzési adót szedett be, holott több mint 135 milliárdot. Tehát téves információ alapján döntött a bíróság, ezért fellebbez a kormány.

Latorcai Csaba kérdésre válaszolva hangsúlyozta: nem igaz, hogy a fővárosi nettó finanszírozója az államnak, például azért, mert a kormány maga is támogatja a fővárosi gazdasági fejlesztéseket, ami jelentős iparűzésiadó-bevételt eredményez.

Szintén kérdésre elmondta azt is, hogy a szolidaritási hozzájárulás kapcsán az önkormányzatoknak két kérésük van: egyrészt szeretnék tudni, mely más települések részesülnek abból, másrészt, hogy azt térségi fejlesztésekre is lehessen fordítani.

"Erre nyitottak vagyunk" - jegyezte meg az államtitkár.

A kormány és a főváros közötti tárgyalások ütemezése kapcsán Latorcai Csaba annyit mondott: akár még a nyáron sor kerülhet a következő fordulóra, de a csődhelyzetet a fővárosnak kell megoldania.

MTI
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
  • Győztünk!
    Varga Zsolt együttese a harmadik negyed közepén már hat góllal is vezetett, s egy rövid kihagyást leszámítva gyakorlatilag végig a kezében tartotta az összecsapást.
  • Regejárás a Misztrállal Nagymaroson - Videó
    A XXIV. Regejáró Misztrál-fesztivált tartották Nagymaroson. A Kossuth-díjas együttes az egyik legnemesebb magyar hagyományt alkotta és tölti meg élettel évről évre.
  • Harrach Péter: A komfortos jelen
    A boldog békeidőben, amikor sürgető aktualitások hiányában elgondolkodhattunk hosszútávú nemzeti sorskérdéseinkről, határozott véleményem volt, hogy első helyre a demográfiai problémát kell tennünk. Azóta a sorskérdés-versenybe újabbak is beneveztek. Olyanok, amelyek talán nem hosszútávúak, de erőteljesek. Ilyen a szomszédunkban dúló háború és mindaz, ami ehhez kapcsolódik. Reméljük, előbb-utóbb minden tartozékával együtt kiesik a versenyből. Egy komoly kihívó még maradt, a szuverenitás kérdése. Az évszázadok során ezt a küzdelmet úgy megszoktuk, hogy jelenlétét már észre sem vesszük - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent cikkében.
MTI Hírfelhasználó