Megalakult az ellenzékbe került Konzervatív Párt árnyékkormánya
2024. július 8. 22:38
Megalakult hétfőn a múlt heti nagy-britanniai parlamenti választások után ellenzékbe került Konzervatív Párt árnyékkormánya.
A csütörtöki választáson a korábbi legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt elsöprő győzelmet aratott, és 14 év óta először - Sir Keir Starmer vezetésével - ismét kormányt alakíthatott.
Rishi Sunak volt miniszterelnök, a Konzervatív Párt vezetője hétfő este hirdette ki árnyékkormányát, amelyben a korábbi tory kormány összetételéhez képest számos helyen változtatni kellett, mivel Sunak volt kabinetjének tucatnyi tagja a múlt heti választáson elveszítette képviselői mandátumát.
Nem került be az újonnan választott alsóházba Grant Shapps volt védelmi miniszter, Alex Chalk korábbi igazságügyi miniszter, Gillian Keegan, a Sunak-kormány volt oktatási minisztere, Lucy Frazer egykori kulturális miniszter, Penny Mordaunt, a konzervatívok volt alsóházi frakcióvezetője - aki e tisztségében szintén kabinettag volt -, Sir Jacob Rees-Mogg volt Brexit-ügyi miniszter, a radikálisan EU-szkeptikus tory jobbszárny egyik szószólója.
Liz Truss volt kormányfőnek, Rishi Sunak közvetlen elődjének nem volt miniszteri tisztsége Sunak kormányában, de ő is elvesztette képviselői mandátumát.
Az új konzervatív árnyékkormány vezetője egyelőre Rishi Sunak, de várhatóan hamarosan ő is távozik, mivel a választási vereség másnapján bejelentette, hogy lemond a Konzervatív Párt vezetői tisztségéről, és csak az utódválasztási folyamat lezárultáig marad a párt élén.
Az előző kormány vezető tagjai közül a konzervatív árnyékkormányban is szerepet kapott Jeremy Hunt volt pénzügyminiszter, James Cleverly volt belügyminiszter, valamint Kemi Badenoch volt üzleti és kereskedelmi miniszter, akit sokan esélyes jelöltnek tartanak a Konzervatív Párt vezetői tisztségére.
Nem vállalta ugyanakkor az új tory árnyékkormány külügyminiszterjelölti tisztségének betöltését David Cameron, a Sunak-kormány volt külügyminisztere.
Cameron a 2010 és 2016 közötti konzervatív kormány miniszterelnöke volt, de a brit EU-tagságról általa kiírt, 2016 júniusában tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött - népszavazás után lemondott, egyben visszaadta alsóházi képviselői mandátumát is.
Rishi Sunak tavaly novemberben - általános meglepetésre - külügyminiszterré nevezte ki, de mivel Cameronnak nem volt alsóházi mandátuma, III. Károly király a kormány előterjesztésére bárói rangra emelte, így Cameron a parlament felső kamarájának, a Lordok Házának tagja lett.
A törvényerejű brit politikai szokásjog megköveteli ugyanis, hogy a miniszteri rangú kabinettagok a törvényhozás alsó- vagy felsőházának tagjai legyenek.
Cameron abból a meggondolásból mondott le az árnyékkormánybeli tagságról, hogy munkáspárti utódja, David Lammy az alsóház tagja, így az a helytálló, ha a tory árnyékkormány külügyminiszterjelöltje is alsóházi képviselő.
A posztot hétfőtől Cameron volt helyettese, Andrew Mitchell tölti be.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.