1999-ben elkövetett háborús bűnért ítéltek el gerillavezért
2024. július 16. 17:58
A hágai központú Koszovói Különleges Törvényszék háborús bűnök elkövetéséért 18 év börtönbüntetést szabott ki Pjeter Shalára, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) nevű gerillacsoport egykori tagjára - tájékoztatott az Európai Unió által finanszírozott, koszovói háborús bűnöket vizsgáló különleges hágai bíróság kedden.
amazon
A bíróság tájékoztatása szerint "hitelt érdemlően bizonyítást nyert", hogy Pjeter Shala háborús bűncselekményeket követett el 1999 májusa és júniusa között az észak-albániai Kukes városában, közel a koszovói határhoz.
Shala "minden kétséget kizáróan" egy olyan bűnözői csoport tagja volt, amely legalább 18 embert vett őrizetbe, tartott fogva illegálisan és bántalmazott súlyosan, például vasrúddal verve őket. A bántalmazottak főként koszovói albánok voltak, akiket azzal vádoltak, hogy együttműködnek a szerbekkel. Shala gyilkosságot is elkövetett: részt vett egy férfi megverésében, majd lábon lőtte, aminek következtében az áldozat több órán keresztül tartó szenvedés után elvérzett.
Beszámolók szerint Shala az ítélet kihirdetése során ártatlanságát hangoztatta, ügyvédei pedig azzal érveltek, hogy a vádlott nem volt jelen a bűncselekmények elkövetésekor, így nem vett részt bennük. A most 60 éves Pjeter Shalát 2021-ben tartóztatták le Belgiumban.
A koszovói háborús bűnöket vizsgáló különleges hágai bíróság létrehozásáról szóló törvényt nemzetközi nyomásra 2014-ben fogadta el a koszovói parlament, és 2015-ben kezdte meg munkáját. A bíróság székhelye azért Hága - és nem Pristina -, mert a nemzetközi közösség attól tartott, hogy Koszovóban könnyebben megfélemlíthetik azokat a tanúkat, akik együttműködnének a testülettel.
A nemzetközi bírákat és ügyészeket foglalkoztató különleges ügyészséget az Európai Unió finanszírozza, de a koszovói törvények alapján működik. Hatáskörébe az 1998-1999-es koszovói konfliktus idején gerillaakcióiról elhíresült UCK által elkövetet háborús bűnök vizsgálata tartozik.
Az UCK egykori parancsnokai a szerb-koszovói konfliktus idején elkövetett háborús bűnöket vizsgáló különleges ügyészség szerint legalább száz gyilkosságért felelhetnek. Az áldozatok között mások mellett koszovói albánok, szerbek, romák és más nemzetiségű emberek, valamint politikai ellenfeleik is vannak.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.