III. Károly király megnyitotta a brit parlamenti évadot
2024. július 17. 14:28

III. Károly király szerdai trónbeszédével megnyílt a július 4-i nagy-britanniai választások utáni első parlamenti évad.

A parlamenti választáson a Munkáspárt - a korábbi legnagyobb ellenzéki erő - elsöprő győzelmet aratott, és 14 év óta először ismét kormányt alakíthatott Sir Keir Starmer miniszterelnök vezetésével.
   
Az uralkodó által a törvényhozás felső kamarájában, a Lordok Házában felolvasott kormányprogram központi elemei között szerepelt az új határbiztonsági parancsnokság kialakítása.
   
A testület létrehozása - a Nagy-Britanniába illegálisan, embercsempészek szervezésében csónakokkal érkező menedékkérők ruandai áttelepítési programjának törlésével együtt - a Labour választási programjának egyik sarkalatos célkitűzése volt.
   
A választások másnapján, kormányfőként tartott első sajtóértekezletén Starmer hivatalosan is megerősítette, hogy nem kívánja végrehajtani az előző, konzervatív párti brit kormány által kezdeményezett ruandai áttelepítési programot, mert véleménye szerint ez a terv semmiféle elrettentő hatást nem gyakorol az embercsempészekre.
   
A munkáspárti kormány tervei szerint az új határbiztonsági parancsnokság a brit terrorellenes törvény nyújtotta cselekvési lehetőségekkel lép majd fel a szervezett embercsempész hálózatok ellen, szoros együttműködésben az európai uniós bűnüldöző hatóságokkal.
   
A munkáspárti kormány tervei között egyébként is szerepel az EU-hoz fűződő kapcsolatok szorosabbra vonása, mindenekelőtt a biztonsági és a kereskedelmi együttműködés fejlesztése.
   
Keir Starmer miniszterelnök ugyanakkor már többször is leszögezte, hogy a munkáspárti kormány sem lépteti vissza Nagy-Britanniát az Európai Unióba.
   
Szerepelt az uralkodó által szerdán felolvasott tervek között a konzervatív párti kormányzat által három évtizeddel ezelőtt privatizált vasúthálózat újbóli államosítása, de ez csak akkor kezdődik, amikor a jelenlegi magánszektorbeli üzemeltetők koncessziós szerződései a következő években lejárnak.
   
E terv központi eleme a Great British Railways nevű állami szervezet létrehozása, amelynek feladatköre idővel a vasúti infrastruktúra fenntartására és a vonatközlekedés működtetésére egyaránt kiterjed.
   
Utalás szerepelt a király beszédében a Labour által tervezett választási reformra is. Ennek részletei nem hangzottak el, de Keir Starmer kormányfő már többször jelezte, hogy céljai között szerepel a választójog kiterjesztésre a 16-17 éves korosztályra.
   
A XVI. századi Tudor-dinasztia idejéig visszanyúló, fényes pompával zajló hivatalos parlamenti nyitányok hagyományosan az új törvényalkotási évad kezdetét jelzik.
   
A trónbeszédben kivonatosan ismertetett jogszabálytervezeteket a kormány állítja össze, a parlamenthez hintóval és díszes katonai kísérettel érkező uralkodó csak felolvassa a néhány oldalas ismertetőt, amelyet a lordkancellári tisztséget is betöltő igazságügy-miniszter térdre ereszkedve nyújt át neki.
   
A ceremónia előkészületei már előző este elkezdődnek, amikor a Yeomen of the Guard, vagyis az uralkodó elit testőrségének tagjai átkutatják a parlament pincéit, ellenőrizve, hogy nem rejtett-e el ott ismét puskaport valamely merénylőjelölt. Ez is több mint négy évszázadra visszanyúló hagyomány.
   
Az angliai katolikusüldözések megtorlásául Guy Fawkes és néhány társa 36 hordó puskaporral próbálta levegőbe repíteni a londoni parlamentet, amikor I. Jakab angol-skót király, az angol egyház 150 püspöke és a parlament képviselői 1605. november 5-én összegyűltek a Westminster-palotában a törvényalkotási évad hivatalos állami megnyitójára. Valószínűleg a Londonban pusztító pestis mentette meg az életüket, emiatt ugyanis egy hónappal halasztódott a parlamenti nyitány, időt adva a hatóságoknak a merényletterv leleplezésére.
 

mti
Címkék:
  • Magyar edzője van (volt) a Fradinak
    Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
  • Fekete hattyú
    Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
  • Környezeti ellenőrző rendszer
    Papp László a tájékoztatón részletes adatokat közölt egyebek mellett arról, hogy a Catl és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kéndioxid kibocsátást.
  • Történelmi jelentőségű volt a magyar EU-elnökség
    November 7-8-án "iker csúcstalálkozót" szerveztek Budapesten: itt tartották az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, majd az Európai Tanács informális ülését is. Ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye volt, ami már önmagában is figyelemre méltó szervezési és logisztikai teljesítmény - szögezte le Bóka János.
  • Szembejött a valóság
    A baloldali ellenzék a 2026-os választásokhoz közeledve egyre gyakrabban fogja lengetni a nemzeti színű zászlót, és azon sem lepődnék meg, ha Magyar Péter vitézkötéses Bocskai öltönyben szidalmazná a keresztény-nemzeti irányt követő kormányt – vetíti előre Bánó Attila.
MTI Hírfelhasználó