Csütörtökön kezdődik a kalotaszegi népi kultúrát és hagyományokat népszerűsítő Méra Világzenei Csűrfesztivál, amelyen indiai és dél-amerikai zenészek is fellépnek - közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
A Kolozsvártól 15 kilométerre található kalotaszegi faluban tartott Méra Világzenei Csűrfesztivál célja a kalotaszegi népi kultúra és hagyományok éltetése és átörökítése a következő generációknak. További cél, hogy miközben "becsempészik a világot" Kalotaszeg évszázados portáira, a népművészetéről híres erdélyi kistérséget is megismertessék a nagyvilággal.
A kis méretű fesztivál Méra egyik portáján, a Szarka-telken zajlik, a világ számos pontjáról érkezett fellépők színpaddá átalakított kőcsűrben lépnek fel. A szervezők szándéka családias hangulatot és minőségi zenei élményt nyújtani a résztvevőknek. A fesztiválon kalotaszegi népdal- és néptáncoktatás zajlik, míg esténként kalotaszegi adatközlők, hagyományőrzők részvételével táncházat tartanak.
A rendezvény pénteki napja a kalotaszegi népművészet jegyében telik, este a Duna Művészegyüttes Szerelmünk, Kalotaszeg című eladását mutatja be. Napközben Juhász Zsolt, a Duna Művészegyüttes művészeti vezetője és Varga Zoltán László táncművész, a fesztivál főszervezője beszélget Kalotaszegnek a táncházmozgalomban betöltött szerepéről. Délután Kása Béla kalotaszegi fotóból nyílik kiállítás, este Paár Julcsi és az erdélyi Heveder zenekar is színpadra lép.
A fesztiválon nagy hangsúlyt kap a világzene is, a csütörtöki nyitónapon a csehországi Der Senster Gob, az indiai Bollywood Masala Orchestra és a Góbé zenekar lép színpadra. Szombaton Corina Sirghi és a Taraful Jean Americanu, a dél-amerikai és magyar zenészekből álló Alacalufe, valamint a Kale Lulugyi lép fel. Vasárnap az olaszországi Ajde Zora, a Tárkány művek és a szerbiai Bojan Krstic Orchestra koncertezik. Csütörtök és szombat éjjel chilei, pénteken és vasárnap kolumbiai dj keveri a zenét.
Napközben helyi termelők termékeiből tartanak kóstolót, tárlatvezetés lesz a Bivalymúzeumban és Tötszegi Tekla néprajzkutató tart előadást a mérai viseletről. A gyerekeket kézművesfoglalkozásokkal várják, lesz mesemondás, több gyerekkoncert, bábjátszótér és közösségi szövés is. A felnőtteket pálinkakóstolóval, a hagyományos és az erdélyi zsidó konyha, valamint a jemeni, izraeli konyha bemutatójával várják.
További részletek a fesztivál honlapján (www.meraworldmusic.com) találhatók.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.